Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Oblačno, déšť 12°C

Děs u Bachmutu: Je to „mlýnek na maso“! Průměrná životnost vojáka na frontě jsou 4 hodiny, říká bojovník

Autor: DVL, swp - 
24. února 2023
16:00

Bachmut platí aktuálně za oblast, kde se svádí nejtvrdší a nejkrvavější boje v době, kdy válka na Ukrajině trvá již rok. Američan bojující v přední linii na Ukrajině promluvil o tom, jak je bojiště v Bachmutu děsuplné, píše Newsweek.

Američan bojující v přední linii na Ukrajině promluvil o tom, jak je bojiště v Bachmutu děsuplné.

Rusko se blíží ke svému ročnímu výročí „zvláštní vojenské operace“, kterou zahájilo proti Ukrajině v únoru 2022. Jak se zimní počasí vytrácí a blíží se jaro, vojenští experti spekulují o obnovení ofenzivy ruských sil. Frontové linie se přesunuly do Bachmutu – města na východní Ukrajině – v červenci 2022 a podle bývalého amerického námořníka Troye Offenbeckera je místo hrůzostrašné.

Offenbecker, který bojuje v ukrajinské Mezinárodní legii složené ze zahraničních vojáků, řekl novinářům, že když ukrajinský voják bojuje na frontě v Bachmutu, jeho délka života je jen kolem čtyř hodin.

„Je spousta obětí. Předpokládaná délka života je v přední linii kolem čtyř hodin,“ řekl voják.

„Mlýnek na maso“

Offenbecker uvedl, že Bachmutu se kvůli děsivým scénám přezdívá „mlýnek na maso“ a boje popsal jako „chaotické“.

Boje v Bachmutu zesílily, protože tam od loňského léta Rusko nasměrovalo své síly, aby obsadilo město. Ale stejně jako mnoho jiných případů během války se Rusko setkalo s prudkým odporem ukrajinských jednotek. Offenbecker si však není jistý, jak dlouho ukrajinští vojáci dokážou město udržet. 

Zprávy z obou stran si vyžádaly těžké ztráty. Navzdory zprávám, že Rusko se ve válce potýká s ubývajícím vybavením a nevycvičenými vojáky, Offenbecker řekl, že útoky Rusů probíhaly v Bachmutu „nonstop“ a dělostřelectvo přicházelo „ve dne v noci“.

Mark Cancian, bývalý plukovník námořní pěchoty Spojených států a hlavní poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia, řekl, že bitvy v Bachmutu připomínají první světovou válku. „V první světové válce se linie příliš neposunula, ale došlo k obrovskému opotřebení,“ řekl Cancian.

Pokud by byl Bachmut dobyt Rusy, bylo by to první velké vítězství Kremlu od loňského léta. Rusové však čelili silnému odporu. Ukrajina odolala mnoha ruským útokům s pomocí spojeneckých zemí, jako jsou Spojené státy, ale politici začínají váhat, zda by Ukrajině měla být poskytnuta další pomoc.

Americký Institut pro studium války (ISW) se domnívá, že Rusko v nejbližší době nedokáže Bachmut obsadit. Navzdory brutálním bojům ISW oznámilo, že se nezdá, že by Rusko „zrychlovalo tempo svého postupu“.

8:50
Dnes

Rusko je velmi blízko k dosažení cíle plánovaného snížení těžby ropy o 500.000 barelů denně na zhruba 9,5 milionu barelů denně. Uvedl to v prohlášení vicepremiér Alexandr Novak. Snížení odpovídá pěti procentům předchozí produkce ropy v zemi. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií.

Vývoz ropy je hlavním zdrojem příjmů pro Rusko. Ohrožují ho však sankce západních zemí vůči Moskvě kvůli invazi na Ukrajinu. Rusku se zatím daří pohybovat ve spleti omezení, oznámené snížení těžby ale naznačuje, že omezení cen ruských ropných produktů by mohlo mít určitý dopad na zemi. Cena ruské uralské ropy se také již několik měsíců obchoduje s výraznou slevu proti ropě Brent, uvedla agentura Reuters.

8:07
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři.

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky, uvádí ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ohlásil odražení 59 útoků za poslední den.

23:41
24. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme vám dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra.

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa