Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Mise českých policistů na Ukrajině je u konce. Sbírali důkazy o ruských útocích na civilní cíle

Autor: ČTK, swp - 
1. června 2023
17:01

Vyšetřovatelé z Česka a Nizozemska ukončili šestitýdenní misi na Ukrajině pro Mezinárodní trestní soud (ICC), během níž shromažďovali důkazy o škodách způsobených na kritické a civilní infrastruktuře. Agentuře Reuters to dnes řekla vedoucí skupiny.

Rusko na podzim a v zimě vedlo útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře, při kterých poškodilo až polovinu tohoto systému. Podle Kyjeva jde o válečný zločin. Moskva tvrdí, že cíle, na které na Ukrajině útočila, byly legitimní.

Šéfka mise nizozemských a českých vyšetřovatelů Maud Drooghová odmítla mluvit o podrobnostech toho, co přesně tým vyšetřoval, řekla však, že působil na různých místech na jihu a východě Ukrajiny.

„Celkově je naším cílem usvědčit ty, kdo nesou největší zodpovědnost za tyto válečné zločiny. Nehledáme jednotlivce, kteří něco udělají, ale velké hráče,“ řekla. Dodala, že ve skupině bylo 45 vyšetřovatelů, většina z nich z Nizozemska, několik z Česka.

ICC letos v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou dětskou ombudsmanku Mariju Lvovovou-Bělovovou kvůli nuceným deportacím dětí z Ukrajiny. Krátce před oznámením tohoto obvinění Reuters napsal, že ICC chce stíhat ruské činitele kvůli útokům na civilní infrastrukturu na Ukrajině. To se však ještě nestalo.

Rusko jurisdikci ICC neuznává a 19. května vydalo zatykač na hlavního prokurátora ICC Karima Khana.

Mezinárodní trestní soud podle Drooghové rozhodne, zda zahájí další stíhání na základě důkazů, které její skupina shromáždila. Uvedla, že zasažená místa, kde důkazy sbírali, se lišila ve velikosti. Někdy jim pro práci na místě stačily hodiny, jindy potřebovali celé dny. Při práci používali různé techniky, například 3D mapování, nebo zkoumali zbraně a munici. Drooghová uvedla, že vyšetřovatelé se plánují na Ukrajinu vrátit v říjnu.

Ukrajina Rusko obviňuje, že své útoky záměrně cílí na civilní infrastrukturu, aby v zemi zaselo strach a zlomilo morálku Ukrajinců. Moskva tato obvinění odmítá.

Misi českých vojenských policistů na Ukrajině začátkem dubna schválila Sněmovna. Vyslovila se pro to, aby až 15 příslušníků vojenské policie podporovalo vyšetřování zločinů na Ukrajině v týmu ICC.

9:19
Dnes

„V Torontu jsme se s Justinem Trudeauem setkali s kanadskými podnikateli,“ tweetuje Volodymyr Zelenskyj, jak pokračuje jeho program s premiérem Kanady. „Řekl jsem jim, že bychom měli zájem, aby na Ukrajině pracovali, včetně aktivní účasti na obnově. Hovořili jsme také o způsobech, jak zvýšit investice, a o krocích, které by je usnadnily v době války.“

9:14
Dnes

Z dvaceti tanků Leopard 1A5, které poslalo na Ukrajinu Dánsko, bylo 12 defektních, píše Newsweek s odvoláním na vyjádření dánského ministra obrany Troelse Lunda Poulsena. Deset tanků ze zásilky je zatím v Polsku, deset už na Ukrajině.

8:20
Dnes

„Ze Sevastopolu jsou dnes ráno hlášeny další exploze,“ tweetuje Anton Heraščenko z ukrajinského ministerstva vnitra.

„Úder je hlášen u Inkermanu, kde se nachází ropné skladiště černomořské flotily,“ dodává Nexta TV.

Zobrazit celý online

Video  Zkáza Bachmutu zachycená z dronu 
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud