Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Západ podporuje genocidu. Putinův šéf diplomacie Lavrov přednesl v Africe projev plný lží

Autor: ČTK, swp - 
30. května 2023
16:09

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes obvinil Západ, že "podporuje genocidu" na Ukrajině tím, že podporuje mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského. O něm Lavrov prohlásil, že "zničí vše ruské" na východní Ukrajině a na Krymu. Lavrov, který hovořil v hlavním městě Burundi během své cesty po afrických státech, neposkytl žádné důkazy na podporu svého tvrzení, napsala agentura Reuters.

Rusko dlouhodobě obviňuje Západ, že ignoruje to, co Moskva nazývá ukrajinským pronásledováním ruskojazyčných obyvatel východu a jihu Ukrajiny. Tato obvinění Rusko dosud nepodpořilo žádnými důkazy. „Závěr je velmi jednoduchý - Západ přímo podporuje genocidu,“ řekl Lavrov během tiskové konference se svým burundským protějškem Albertem Shingirem.

„Pokud jde o hrozby, které znějí na adresu Rusů, také jsme dnes řekli našim přátelům, jak tuto situaci hodnotíme. Hrozby zabíjet Rusy zazněly z úst mnoha oficiálních představitelů kyjevského režimu, včetně tajemníka bezpečnostní rady (Oleksije Danilova), včetně poradce šéfa prezidentské kanceláře (Mychajla Podoljaka), včetně několika velvyslanců Ukrajiny v zahraničí. A teď už, jak víte, toto téma otevřel jeden z amerických senátorů,“ prohlásil Lavrov podle agentury TASS.

Lavrov zjevně hovořil o senátorovi Lindseyovi Grahamovi, který podle ruské propagandy, opírající se o sestříhané video z pátečního setkání Grahama se Zelenským, řekl, že „Rusové umírají“ a následně dodal, že americká podpora jsou „nejlepší peníze, které jsme kdy utratili“. Podle agentury Reuters tato dvě vyjádření spolu ovšem nesouvisela a zazněla v různých částech rozhovoru, jehož kompletní znění zveřejnila kancelář ukrajinského prezidenta. Americký senátor na kritiku zareagoval prohlášením, že pokud Moskva chce, aby Rusové na Ukrajině neumírali, měla by své vojáky stáhnout.

Danilov a Podoljak v minulosti také hovořili o zabíjení vojáků ruských okupačních vojsk, které vtrhly na Ukrajinu.

Lavrov také obvinil Západ ze lži, když tvrdí, že zbraně, které dodává Kyjevu, se nesmí používat proti ruskému území. Kyjev podle ruského ministra „již dávno přešel k otevřeně teroristickým metodám“, k čemuž používá západní zbraně. Toto Lavrovovo tvrzení dala agentura RIA Novosti do souvislosti s dnešním útokem dronů na Moskvu.

Ruský prezident Vladimir Putin mimo jiné odůvodňoval vpád ruských vojsk do sousední země, který nařídil loni v únoru, i tím, že se ukrajinští nacionalisté podle něj dopouštějí genocidy ruskojazyčných obyvatel Donbasu, ale své tvrzení nepodpořil důkazy. Naopak, například údaje pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě či statistiky OSN uváděly klesající počty obětí konfliktu mezi Moskvou podporovanými separatisty v Donbasu a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě před tím, než Putin rozkazem k invazi rozpoutal nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

19:24
Dnes

Několik stovek lidí dorazilo do horní části Václavského náměstí v Praze na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Předseda Tomio Okamura v projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírá z přestupku - pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu.

19:11
Dnes

Veteráni i civilisté pokládají květiny ke spontánnímu památníku vojákům padlým ve válce s Ruskem na náměstí Nezávislosti ("majdanu") v Kyjevě.

17:48
Dnes

Igor Sečin, generální ředitel ruské státem kontrolované ropné společnosti Rosněfť, zaslal dopis ruskému premiérovi Michailu Mišustinovi, v němž žádá Kreml o schválení daňových úlev na kompenzaci nákladů na prevenci útoků dronů na ropné rafinerie společnosti.

Zobrazit celý online

Naopak Kyjev po stažení ruských vojsk od ukrajinské metropole loni na jaře a po odhalení masových hrobů zavražděných civilistů v čerstvě osvobozených městech a vsích obviňuje Rusko z genocidní války. Symbolem těchto zločinů se stalo ukrajinské město Buča. Mezinárodní trestní soud (ICC), který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny, na Putina letos v březnu vydal zatykač, a to v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Video se připravuje ...
Další videa