Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Putinovi vojáci jsou vyčerpaní a nemají munici, zhodnotil někdejší ruský velitel

Autor: Darina Jíchová, swp - 
28. května 2023
12:33

Bývalý ruský velitel Igor Girkin, známý též jako Igor Strelkov, komentoval stav ruské armády, vojáci bojující ve válce, kterou loni v únoru rozpoutal prezident Vladimir Putin, jsou podle něj nadmíru vyčerpaní. Girkin proslul svou kritikou Kremlu a toho, jak vede válku na Ukrajině, uvedl server Newsweek.

Girkin do roku 2013 zastával vysokou pozici v ruské tajné službě FSB, o rok později pak významně přispěl k dobytí Krymského poloostrova, tehdy mimo jiné pravděpodobně vydal rozkaz k sestřelení civilního letounu malajsijské aerolinky s téměř 300 lidmi na palubě. Působil jako vojenský velitel Doněcké lidové republiky a Novoruska, funkce byl ale nakonec zbaven.

Girkin rozhodně není proti invazi na Ukrajinu, přece jen on sám se zasadil o dobytí Krymu, nicméně je nespokojen s velením a s tím, jak válka – „speciální vojenská operace“ v rétorice Kremlu – probíhá, jak si vedou vojáci a podobně, což pravidelně i sdílí na svém Telegramu. Nedávno například napsal, že s ohledem na vývoj očekává masivní útok ukrajinských sil, a to protože si je jejich generální štáb jistě vědom toho, v jak špatném stavu ruští vojáci momentálně jsou.

„Vyčerpaní, špatně vyzbrojení a téměř bez munice,“ shrnul exvelitel. „Proč si myslím, že nepřítel brzy zaútočí? Protože teď mají tu nejlepší možnou šanci,“ uvedl Girkin. „Teď je nejlepší čas zasáhnout ruské síly, které jsou vyčerpané po měsících bojů a zásoby munice jsou minimální,“ vysvětlil. „Kdyby zaútočili v Doněcké oblasti na Donbasu, Ukrajinci by se střetli s prořídlými řadami ruských vojáků, kteří zakusili těžké boje,“ objasnil, že řada jednotek byla z Donbasu vyslána dobývat Bachmut.

Z nějakého důvodu téměř vůbec nekomentoval bitvu o Bachmut, a to i přestože o panoval docela chaos v tom, kdo má nad městem kontrolu a wagnerovci se chlubili, že oni. Jediné, co k nejdelší a asi nejkrvavější bitvě současné války podotkl, bylo, že ho nijak netěší těžké ztráty, které zde Rusové utrpěli. „Bachmut byl dobyt. Netěší mě to, ne za cenu těch ztrát, plýtvání zdrojů, ztraceného času kvůli strategicky tak nesmyslné operaci,“ napsal ve svém příspěvku. „Ozbrojené složky Ruské federace nic nedobyly, ale vykoupaly se ve vlastní krvi,“ zhodnotil Girkin ruské „snahy“ nejen v okolí Bachmutu, ale i na dalších frontách.

19:30
Dnes

„Rádi navštěvujeme Kanadu - zemi velkých přátel Ukrajiny a naší letité diaspory,“ tweetuje první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. 

„Setkali jsme se s generální guvernérkou Kanady Mary Simonovou a jejím manželem panem Whitem Fraserem. Poděkovali jsme za jejich silný příklad podpory, která je pro nás nesmírně důležitá,“ uvedla po setkání se zástupkyní krále Karla III., de facto hlavou kanadského státu.

19:06
Dnes

Ceny ropy na konci týdne rostou, i kvůli Rusku. Společnost Transněfť dnes pozastavila dodávky nafty do klíčových baltských a černomořských terminálů v Primorsku a Novorossijsku. Ruská vláda už ve čtvrtek uvedla, že s okamžitou platností dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou čtyř bývalých členů Sovětského svazu, aby tak stabilizovala situaci na domácím trhu. 

Dopad kroku Moskvy převážil nad obavami ze zpomalující se ekonomiky a z možnosti, že vysoké úrokové sazby sníží poptávku.

Zákaz „vnese novou nejistotu do už tak napjaté situace v oblasti globálních dodávek rafinovaných produktů a vyhlídku, že postižené země se budou snažit získat dodávky od alternativních dodavatelů,“ citovala agentura Reuters banku RBC.

18:12
Dnes

Volodymyra Zelenského přivítal v Ottawě kanadský premiér Justin Trudeau. Kanada patří k nejštědřejším dárcům pro Ukrajinu.

„Budeme jednat o obranných potřebách Ukrajiny, další finanční a humanitární pomoci a o posílení naší obchodní a hospodářské spolupráce,“ tweetoval Zelenskyj. „Poděkuji premiéru Trudeauovi, jeho vládě a všem Kanaďanům za jejich pevnou podporu.“

Zobrazit celý online

K výhře na Ukrajině by Rusko potřebovalo miliony vojáků

To další podporovatel Putina Aleksej Žuravljov, předseda ultrapravicové strany Rodina, vystoupil v pořadu prokremelské stanice První kanál, kde diskutoval o tom, co by Rusku dopomohlo k vítězství na Ukrajině. Žuravljov se domnívá, že na 4 miliony vojáků, nejméně. „Už na konci minulého roku jsem říkal, že to potřebujeme, a říkám to i teď. Říkejte si cokoliv, ale tohle je pravda. Ukrajinci mobilizují všechny. Milion, dva, tři. A je nemožné proti tomu jít se 400 tisíci nebo 500 tisíci mužů, když je za potřebí tři až čtyři miliony, to je fakt. Lidé potřebují odpočívat, potřebují se střídat, potřebují výzbroj,“ nechal se slyšet Žuravljov, i jeho výrok odrážel Girkinovu poznámku o tom, že Rusové na frontě jsou vyčerpaní.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud