Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Šéf Wagnerovců chtěl prozradit pozice Rusů? Prigožin to odmítá, Moskva to má za kachnu

Aktualizováno -
15. května 2023
17:11
Autor: ČTK, swp - 
15. května 2023
08:00

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v lednu Ukrajině nabídl, že jí prozradí pozice ruských jednotek, pokud Kyjev stáhne své vojáky od Bachmutu, tvrdí list The Washington Post (WP) s odvoláním na uniklé americké dokumenty. Prigožin podle agentury Reuters toto tvrzení odmítl jako nesmysl, Kreml ho označil za „novinářskou kachnu“. Ukrajinská vojenská rozvědka později uvedla, že se jedná o „falešné zprávy“. Rusko se východoukrajinský Bachmut snaží dobýt už řadu měsíců. Velkou část ruských jednotek tam tvoří právě žoldnéřská Wagnerova skupina.

„Koncem ledna, kdy jeho žoldnéřské jednotky umíraly po tisících v boji o zničené město Bachmut, učinil majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin Ukrajině mimořádnou nabídku,“ píše americký deník, podle něhož miliardář Kyjevu nabídl informace o ruských pozicích, které by pak Ukrajina mohla využít k útoku na ně.

Prigožin se opakovaně dostává do sporů s ruským ministerstvem obrany a vedením ruské armády, které obviňuje z nedostatečné podpory wagnerovců.

Nabídku podle WP Prigožin učinil skrze své kontakty ve vedení ukrajinské vojenské rozvědky, s níž během války potají komunikuje. Kyjev ale jeho návrh odmítl, uvádí list s odvoláním na utajené americké dokumenty, které se objevily na komunikační platformě Discord.

Jakých ruských jednotek se Prigožinova nabídka týkala, není zřejmé. To, že Prigožin několikrát jednal s ukrajinskou rozvědkou, ale listu potvrdili dva ukrajinští činitelé. Podle jednoho z nich Kyjev nabídku odmítl, protože šéfovi wagnerovců nevěří.

Stovky amerických vládních a vojenských dokumentů na sociální sítě podle vyšetřovatelů nahrál americký gardista Jack Teixeira, kterému nyní hrozí mnohaletý trest vězení.

Prigožin ve zvukové zprávě, kterou dnes zveřejnila jeho tisková služba na telegramu, označil zprávu amerického listu za nesmysl a naznačil, že útok na něj zinscenovali nejmenovaní obyvatelé oblasti Rubljovka na západním okraji Moskvy, kde sídlí mnoho podnikatelských a politických elit, napsal Reuters. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS řekl, že informace The Washington Post působí jako “novinářská kachna„.

Za dezinformaci zjištění WP označil podle listu Ukrajinska pravda i mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov. „Speciální služby budou a měly by o takových věcech jednat, když to s ohledem na národní zájmy jinak nejde. Ukrajina udělá vše pro to, aby ochránila své národní zájmy,“ uvedl Jusov. „Co se týče jednotlivých falešných zpráv, nebudeme je komentovat,“ dodal.

7:37
Dnes

Nejméně 13 lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při ruských útocích na město Kurachove v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. Dnes o tom s odvoláním na tamní úřady informuje agentura Reuters.

6:57
Dnes

Většina padlých mobilizovaných Rusů nebyla na frontě na Ukrajině ani pět měsíců, uvedl investigativní portál Važnyje istorii. Ten přezkoumal informace o 3000 zemřelých Rusech povolaných do zbraně na základě mobilizačního zákona z loňského září, o jejichž smrti se informovalo v otevřených zdrojích. Portál podotkl, že údaj 3000 mrtvých neodpovídá skutečnému počtu obětí v řadách mobilizovaných, který bude patrně vyšší. Rusko o počtu padlých vojáků už mnoho měsíců neinformovalo. Dohromady ruská armáda podle tvrzení Moskvy povolala do zbraně asi 300.000 lidí.

06:25
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví Kanadu, kde se setká s premiérem Justinem Trudeauem a vystoupí v parlamentu. Informovala o tom ve čtvrtečním prohlášení kancelář kanadského premiéra poté, co skončila Zelenského návštěva USA.

Během návštěvy Kanady Zelenskyj rovněž navštíví Toronto, kde se setká s hlavními zástupci kanadských podniků s cílem posílit investice soukromého sektoru do budoucnosti Ukrajiny, uvedl úřad kanadského premiéra.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud