Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Zničte Kyjev, zničte Berlín a Varšavu: Putinův moderátor vyzval ke zničení metropolí

Autor: tsv, swp - 
24. dubna 2023
05:00

Přední ruský propagandista Vladimir Solovjov ve vysílání státní televize Rossija-1 šířil dezinformace o ukrajinských útocích a prohlásil, že by nejnovější vývoj války měl vyústit v likvidaci hlavních měst Ukrajiny, Polska a Německa. V diskuzi s dalšími tamními dezinformátory dodal, že by se v takovém případě měly použít jaderné zbraně. Propagandistova slova sdílel na twitteru poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Solovjov v debatě hovořil o „válce probíhající na našem území“ a dodal, že „bombardují Bělgorod a Doněck“. Zodpovědnost za bombu shozenou na ruský Bělgorod přitom veřejně převzala ruská armáda, která bombu omylem vypustila z přelétajícího válečného letadla. Dále zmiňovaný Doněck je ukrajinským městem na Rusy okupovaném území.

V roce 2022 Rusko prohlásilo Doněck, Cherson, Luhansk a Záporoží za vlastní v návaznosti na nelegální a zahraničně neuznávaná referenda.

Jaderný útok na Západ

Dle Solovjova by se Rusko mělo za bombardování „jejich“ měst pomstít a ve státní televizi volal po likvidaci tří hlavních měst. „Proto je nutné zničit Kyjev, Varšavu a Berlín,“ prohlásil. S jeho výrokem souhlasili i ostatní účastníci debaty, ovšem dle nich je nutné cíle dosáhnout bez užití jaderných zbraní.

„Takže vy nemáte rádi slovo ‚jaderné‘?“ zeptal se jich Solovjov. „Nevadí vám ničení, ale musí to být bez slova ‚jaderné‘. Dobře tedy, vám se to nelíbí, ale mně jo.“ Na televizní vysílání upozornil sever Newsweek.

17:01
Dnes

Ukrajina dostane od Spojených států rakety ATACMS převážně v úpravě s hlavicí pro kazetovou munici. Píše to dnes deník Financial Times. Ten je tak dalším sdělovacím prostředkem, kterému nejmenované zdroje potvrdily zaslání těchto střel pro salvové raketomety HIMARS. Podle britského listu se o předání raket s doletem kolem 300 kilometrů jednalo několik měsíců a rozhodlo se o něm ještě před čtvrteční návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě.

Podle britského deníku se Bílý dům rozhodl, že poskytnutí ATACMS Ukrajině veřejně neohlásí. Důvodem je, aby Rusové nepřemístili svá logistická střediska více do vnitrozemí, kde by byla mimo dolet nových raket.

15:38
Dnes

V Německu dostalo od začátku války na Ukrajině loni v únoru azyl 90 zběhů a odpíračů vojenské služby z Ruska. Německé úřady obdržely celkově zhruba 3500 žádostí o azyl od těchto osob, píše dnes server Rnd.de. Podle levicové opozice jsou úřady při vyhodnocování žádostí příliš přísné.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) serveru Rnd.de sdělil, že dostal zhruba 3500 žádostí o azyl, které podali ruští zběhové a odpírači vojenské služby. Azyl úřad přidělil v 90 případech. Celkově vyřešil 1500 žádostí. U většiny z nich však žádost předal jiné členské zemi, kde si ruští žadatelé měli podle unijních pravidel o azyl požádat.

15:03
Dnes

„V Mali se v oblasti Gao zřítilo dopravní letadlo IL-76. Média informovala, že letadlo mohlo patřit soukromé vojenské společnosti Wagner,“ tweetuje kanál Nexta TV. Wagnerova skupina byla se svými žoldnéři i obchody velmi aktivní právě v Mali a sousedních zemích západní Afriky; s koncem Jevgenije Prigožina se její aktivity snaží přebírat ruské úřady a jiné skupiny blízké Kremlu.

Zobrazit celý online

Video  Pouliční boje v Bachmutu.  - Facebook/Ukrajinská armáda
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud