Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Po boku wagnerovců a pod falešným jménem: Do agrese na Ukrajině se zapojil i syn Putinova mluvčího

Autor: ČTK, swp - 
23. dubna 2023
11:05

Syn kremelského mluvčího Dmitrije Peskova uvedl, že sloužil na Ukrajině pod falešným jménem jako dělostřelec v jednotkách Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Třiatřicetiletý Nikolaj Peskov to řekl prokremelskému ruskému deníku Komsomolskaja pravda. Spolupracovníci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného ho ale loni ve fingovaném telefonátu přistihli, jak se snaží využít svého postavení a vyhnout se mobilizaci.

„Bylo to z mé iniciativy,“ řekl Nikolaj Peskov, jehož otec působí jako mluvčí Vladimira Putina od roku 2008, v rozhovoru. „Považoval jsem to za svou povinnost,“ dodal. Uvedl také, že si odsloužil necelý půlrok pod falešným jménem, aby skryl svou pravou identitu. Podle deníku dostal medaili za statečnost. Na otázku, jak se na jeho službu díval jeho otec, Nikolaj Peskov odpověděl: „Myslím, že je na mě hrdý. Otec mi řekl, že jsem se rozhodl správně.“

Zakladatel a finančník wagnerovců Jevgenij Prigožin řekl, že se na něj obrátil Dmitrij Peskov a požádal ho, aby jeho syna přijal jako dělostřelce. „Ze všech mých známých poslal syna jen jeden člověk, Dmitrij Sergejevič Peskov, který měl svého času pověst absolutního liberála. Přišel za mnou a řekl: Vezmi ho jako prostého dělostřelce,“ řekl Prigožin ve videu zveřejněném na telegramu.

Nikolaj Peskov se narodil v roce 1990 a podle listu Kommersant žil v Británii v desetiletí po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Poté se vrátil do Ruska a v letech 2010-2012 sloužil u strategických raketových sil.

Loni v září zavolal Peskovovi mladšímu spolupracovník Navalného, který se vydával za zástupce vojenského komisariátu, a požadoval, aby se dostavil do odvodního oddělení. Peskov junior mu tehdy řekl, že nikam nepůjde a že situaci bude řešit na jiné úrovni, uvádí se v záznamu hovoru zveřejněném na internetu.

Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 vyvolala jeden z nejsmrtonosnějších evropských konfliktů od druhé světové války a největší konfrontaci mezi Moskvou a Západem od kubánské krize v roce 1962, uvedla agentura Reuters. Podle trojice dokumentů amerických zpravodajských služeb zveřejněných na internetu bylo ve válce zabito nebo zraněno až 354 000 ruských a ukrajinských vojáků.

17:44
Dnes

Nejméně 16,5 tisíce lidí se zúčastnilo rozloučení s Alexejem Navalným v Moskvě, píše Nexta.

17:02
Dnes

Počet obětí útoku ruského bezpilotního letounu proti Oděse z dnešního dne vzrostl na pět, protože v troskách bylo nalezeno další tělo, oznámila Státní pohotovostní služba. Informoval o tom list The Kyiv Independent.

16:11
Dnes

Německé ministerstvo obrany potvrdilo, že byl odposloucháván rozhovor zástupců letectva. Záznam v pátek zveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT. „Vyhodnotili jsme, že v luftwaffe (letectvu - pozn. ČTK) byl odposloucháván rozhovor,“ řekla agentuře DPA mluvčí ministerstva obrany. Podle ní ale není jasné, zda v nahrávce nebo v jejím přepisu, které se objevily na sociálních sítích, nebyly provedeny nějaké úpravy.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa