Na internet unikly tajné plány USA pro Ukrajinu. A pak i pro Čínu a Blízký východ

Aktualizováno -
8. dubna 2023
20:47
Autor: ČTK, swp, mav - 
7. dubna 2023
09:59

Na sociálních sítích se tento týden objevily utajované válečné dokumenty, které podrobně popisují plány Spojených států a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám. Pentagon vyšetřuje, kdo za únikem plánů stojí, informoval americký list The New York Times (NYT). V pátek pozdě večer deník uvedl, že se na internetu během dne objevily i další utajované americké materiály týkající se Ukrajiny, Blízkého východu i Číny.

Plány se šíří na twitteru a na komunikační platformě Telegram, která je rozšířená v Rusku. Podle poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka únik působí jako ruská dezinformační kampaň. Podle analytiků mohlo uniknout více než 100 dokumentů. Když se vezme v potaz jejich citlivost, může případ podle NYT poškodit administrativu prezidenta Joea Bidena, která se zdá být děním zaskočena.

„Byli jsme v této záležitosti v kontaktu s ministerstvem obrany a zahájili jsme vyšetřování. Odmítáme poskytnout další komentář,“ uvedl v pátek mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti.

Americké zdroje agentury Reuters přímo uvedly, že za únikem je nejspíš Rusko nebo proruští aktéři, dodaly, že jejich hodnocení je neformální a nesouvisí s vyšetřováním úniku. Američtí představitelé hovořili pod podmínkou zachování anonymity vzhledem k citlivosti této záležitosti a odmítli o dokumentech mluvit podrobněji.

Podle listu The New York Times však vypátrání zdroje úniku nebude zřejmě snadné. Dostatečné bezpečnostní oprávnění k přístupu k dokumentům mají podle odhadu zdroje deníku „stovky, ne-li tisíce, vojáků a vládních úředníků“. V uplynulých dnech však ministerstvo obrany zpřísnilo pravidla pro přístup k utajeným dokumentům, uvedl zdroj.

Mnoho lákavých vodítek

Dokumenty týkající se Ukrajiny byly zřejmě v některých částech upraveny, podhodnocují například americké odhady zabitých ruských vojáků. Tyto úpravy by podle analytiků mohly naznačovat, že jde o snahu Moskvy šířit dezinformace.

Dokumenty neobsahují konkrétní bojové plány, například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit ofenzivu, což se podle amerických představitelů pravděpodobně stane někdy v příštím měsíci. Uniklé plány jsou pět týdnů staré, nabízejí tedy pohled na to, co ukrajinské jednotky potřebovaly k 1. březnu.

Zkušenému oku ruského válečného plánovače, polního generála nebo zpravodajského analytika však dokumenty podle deníku nepochybně nabízejí mnoho lákavých vodítek a poznatků. Zmiňují se například o míře výdajů na raketové systémy HIMARS. Pentagon veřejně neuvedl, jak rychle ukrajinští vojáci spotřebovávají munici do těchto raketometů, ale v uniklých plánech je to uvedeno.

Posoudit dopad úniku dokumentů na frontové boje v nadcházejících měsících může být podle analytiků obtížné. Nedávnou ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny poznamenaly problémy a západní experti se přou o tom, zda je ruská armáda schopna zorganizovat další ofenzivu nebo čelit ukrajinskému útoku, když utrpěla tak ohromující ztráty.

Může únik ohrozit vztahy mezi USA a Ukrajinou?

Není jasné, jak se dokumenty dostaly na sociální sítě, hojně je však šířily proruské vládní kanály. Jejich příspěvky mohou být selektivně upraveny tak, aby prezentovaly dezinformace Kremlu. V jednom z příspěvků je například uvedeno, že při invazi zemřelo 16 000 až 17 500 ruských vojáků. Pentagon a další analytici ale ve skutečnosti odhadují, že Rusko přišlo až o 200 000 vojáků.

Podle poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljaka se Rusko snaží šířit pochybnosti o chystané ukrajinské protiofenzivě a chtělo by se ve své invazi na Ukrajinu znovu ujmout iniciativy. Uniklé dokumenty podle něho obsahují „obrovské množství fiktivních informací“.

„Od rozpadu SSSR se špionáž Ruska zhoršila do té míry, že jediným způsobem, jak smýt 'salisburská dobrodružství' (pokus otrávit Sergeje Skripala - pozn. red.), 'třídenní plány' a další selhání, je Photoshop a 'virtuální pseudoprůšvihy',“ tweetuje Podoljak. „Moskva touží narušit protiofenzívu Ukrajiny. Ale skutečné plány uvidí Rusové až na místě. Již brzy.“

Zástupce Ruskem dosazených úřadů v okupované Záporožské oblasti Vladimir Rogov agentuře TASS řekl, že jde o „klasickou speciální informační operaci, která v nás má vyvolat mylnou představu, že ukrajinské jednotky ještě nejsou připraveny“.

Některé části dokumentů se ale podle odborníků zdají autentické a Rusku poskytnou cenné informace, jako jsou harmonogramy dodávek zbraní, počty ukrajinských vojáků a další válečné detaily.

Skutečnost, že se dokumenty pravděpodobně dostaly do rukou ruských představitelů a jsou hojně sdíleny na sociálních sítích, je pro Moskvu velkým úspěchem v době, kdy se zdálo, že zaostává za Washingtonem v oblasti shromažďování zpravodajských informací na Ukrajině.

Spojené státy poskytují Ukrajině informace o velitelských stanovištích, muničních skladech a ruských vojenských liniích od začátku invaze. Takové informace v reálném čase umožňují Ukrajincům mimo jiné zaměřovat se na vysoce postavené generály nebo strategicky přesouvat zásoby munice.

Ukrajinští představitelé na začátku války váhali se sdílením svých bojových plánů se Spojenými státy, protože se obávali úniku informací. Měli také obavy, že sdílení informací by mohlo poukázat na jejich slabiny a odradit Američany od další pomoci, a proto je pečlivě střežili. Výměna zpravodajských informací mezi Kyjevem a Washingtonem se loni na podzim značně uvolnila a obě země úzce spolupracovaly na variantách ukrajinské ofenzivy.

Únik zpravodajských informací tohoto druhu, zveřejněný na sociálních sítích a dostupný po celém světě, však sdílení zpravodajských informací mezi Ukrajinou a Spojenými státy podle NYT určitě poškodí.

Video  Záběry z přední linie v Bachmutu: Tvrdé boje a město v troskách  - Reuters
Video se připravuje ...

10:03
Dnes

Rusko na Ukrajinu přes noc vyslalo více než 30 raket a 300 bezpilotních letounů, uvedl podle agentury Reuters prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj. Ruské ministerstvo obrany naopak podle ruskojazyčného serveru BBC hlásí sestřelení 87 ukrajinských dronů.

9:11
Dnes

Moskva odstupuje od dohody o vojenské spolupráci s Německem. Ruský premiér Michail Mišustin 18. července podepsal nařízení o odstoupení Moskvy od dohody o vojensko-technické spolupráci s Německem. Informoval o tom ukrajinský deník The Kyiv Independent na síti X.

6:13
Dnes

Jihoukrajinská Oděsa se ocitla pod rozsáhlým dronovým útokem ruských sil. Útok si vyžádal nejméně jednu oběť na životě, informoval dnes brzy ráno na telegramu starosta přístavního města u Černého moře. Nejméně jedna vícepodlažní obytná budova se podle něj při útoku ocitla v plamenech.

Starosta Oděsy Hennadij Truchanov uvedl, že na město směřovalo nejméně 20 dronů. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa