Je Putin nejbohatší člověk na světě? Jak se má za to, že ruský vůdce, jehož oficiální prezidentský plat činí 107 000 liber ročně (v přepočtu zhruba 2 867 094 korun, pozn. redakce), nashromáždil jmění v hodnotě 200 miliard liber, jde o paláce, letadla, jachty a oblíbený kabát za 10 000 liber. Nikdo přesně neví, kolik má šéf Kremlu v bance, ani jaká aktiva vlastní. Napsal o tom deník Daily Mail.
Několik odhadů ocenilo jeho obrovské jmění až na 200 miliard liber nebo více, což by v případě, že by to byla pravda, znamenalo, že je podle Forbesu Putin bohatší než Bernard Arnault, Jeff Bezos či Elon Musk.
Předchozí pokusy prokázat, která aktiva jsou ve vlastnictví prezidenta, byly marné. Realita se drasticky liší od obrazu, který nastavují oficiální ruské záznamy.
Jak špión ke jmění přišel
Putin začal nabírat moc a s ní související majetek počátkem 90. let po rozpadu Sovětského svazu. Svou kariéru v politice začal jako poradce starosty Petrohradu, než se přestěhoval do Moskvy a přijal práci v Kremlu, kde se prosadil pod křídly prezidenta Borise Jelcina, kterého v roce 2000 nahradil ve funkci prezidenta.
Rusko se po pádu Sovětského svazu zmítalo v ekonomických zmatcích a vláda zoufale potřebovala peníze. Putin, který měl před svým vstupem do politiky prominentní postavení v nechvalně proslulé státní bezpečnostní službě KGB, se podílel na zařizování privatizace státního majetku.
Za Jelcina Putin a řada ekonomických poradců prodali tato aktiva malé skupině podnikatelů za zlomek jejich skutečné hodnoty a následně jim udělili státní zakázky, čímž vytvořili třídu ruských oligarchů, jejichž bohatství prudce vzrostlo, zatímco normální ruští občané přežívali.
Putin a jeho kumpáni nejenže obdrželi úplatky z těchto prodejů, ale efektivně vyjednali s oligarchy dohodu podobnou mafiánství, kdy bohatství vyměnili za loajalitu a nakonec i podřízenost.
Ruští oligarchové rychle ovládli klíčové sektory ekonomiky, jako je ropa a plyn, těžba a telekomunikace, s lukrativními výnosy.
Ale vědí, že za své jmění vděčili Putinovi, který si v Rusku dlouho udržuje absolutní moc. A jako takový si Putin může vzít a používat, co se mu zlíbí, od koho se mu líbí, a používá je jako zástupce k ukrytí svého osobního bohatství prostřednictvím složité sítě fiktivních společností, offshore bank a tajných transakcí.
Loni vyšetřování rusko-lotyšské zpravodajské organizace Meduza a organizace Projekt na sledování korupce a organizovaného zločinu (OCCRP) zjistilo, že celkem 86 různých společností, zdánlivě nespojených a působících v různých odvětvích, komunikovalo pod jednou e-mailovou doménou hostovanou IT společností.
Společnost byla vázána na Rossiya Bank, kterou ministerstvo financí USA popisovalo jako „osobní banku pro vysoké úředníky Ruské federace". Akcionáři jsou Putinovi přátelé a spolupracovníci.
Má se však za to, že je to jen jedna ze sítí, které Putin používá k ukrytí svého šíleného bohatství, takže je téměř nemožné, aby se na diktátora účinně zaměřily západní ekonomické sankce.
Jak kdysi řekl bývalý ruský bankéř Sergej Pugačov: „Všechno, co patří k území Ruské federace – to Putin považuje za své. Jakýkoli pokus vypočítat jeho čisté jmění nebude úspěšný. Je nejbohatším člověkem na světě, dokud nepřenechá moc."