Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Paláce, jachty i letadla. Putin „nasyslil“ obří jmění. Je bohatší než Elon Musk?

 • Autor: DVL,swp - 
  5. 4. 2023
  05:00

  Je Putin nejbohatší člověk na světě? Jak se má za to, že ruský vůdce, jehož oficiální prezidentský plat činí 107 000 liber ročně (v přepočtu zhruba 2 867 094 korun, pozn. redakce), nashromáždil jmění v hodnotě 200 miliard liber, jde o paláce, letadla, jachty a oblíbený kabát za 10 000 liber. Nikdo přesně neví, kolik má šéf Kremlu v bance, ani jaká aktiva vlastní. Napsal o tom deník Daily Mail.

  Několik odhadů ocenilo jeho obrovské jmění až na 200 miliard liber nebo více, což by v případě, že by to byla pravda, znamenalo, že je podle Forbesu Putin bohatší než Bernard Arnault, Jeff Bezos či Elon Musk.

  Předchozí pokusy prokázat, která aktiva jsou ve vlastnictví prezidenta, byly marné. Realita se drasticky liší od obrazu, který nastavují oficiální ruské záznamy.

  Jak špión ke jmění přišel

  Putin začal nabírat moc a s ní související majetek počátkem 90. let po rozpadu Sovětského svazu. Svou kariéru v politice začal jako poradce starosty Petrohradu, než se přestěhoval do Moskvy a přijal práci v Kremlu, kde se prosadil pod křídly prezidenta Borise Jelcina, kterého v roce 2000 nahradil ve funkci prezidenta.

  Rusko se po pádu Sovětského svazu zmítalo v ekonomických zmatcích a vláda zoufale potřebovala peníze. Putin, který měl před svým vstupem do politiky prominentní postavení v nechvalně proslulé státní bezpečnostní službě KGB, se podílel na zařizování privatizace státního majetku.

  Za Jelcina Putin a řada ekonomických poradců prodali tato aktiva malé skupině podnikatelů za zlomek jejich skutečné hodnoty a následně jim udělili státní zakázky, čímž vytvořili třídu ruských oligarchů, jejichž bohatství prudce vzrostlo, zatímco normální ruští občané přežívali.

  Putin a jeho kumpáni nejenže obdrželi úplatky z těchto prodejů, ale efektivně vyjednali s oligarchy dohodu podobnou mafiánství, kdy bohatství vyměnili za loajalitu a nakonec i podřízenost.

  Ruští oligarchové rychle ovládli klíčové sektory ekonomiky, jako je ropa a plyn, těžba a telekomunikace, s lukrativními výnosy. 

  Ale vědí, že za své jmění vděčili Putinovi, který si v Rusku dlouho udržuje absolutní moc. A jako takový si Putin může vzít a používat, co se mu zlíbí, od koho se mu líbí, a používá je jako zástupce k ukrytí svého osobního bohatství prostřednictvím složité sítě fiktivních společností, offshore bank a tajných transakcí.

  Loni vyšetřování rusko-lotyšské zpravodajské organizace Meduza a organizace Projekt na sledování korupce a organizovaného zločinu (OCCRP) zjistilo, že celkem 86 různých společností, zdánlivě nespojených a působících v různých odvětvích, komunikovalo pod jednou e-mailovou doménou hostovanou IT společností.

  Společnost byla vázána na Rossiya Bank, kterou ministerstvo financí USA popisovalo jako „osobní banku pro vysoké úředníky Ruské federace". Akcionáři jsou Putinovi přátelé a spolupracovníci.

  Má se však za to, že je to jen jedna ze sítí, které Putin používá k ukrytí svého šíleného bohatství, takže je téměř nemožné, aby se na diktátora účinně zaměřily západní ekonomické sankce. 

  Jak kdysi řekl bývalý ruský bankéř Sergej Pugačov: „Všechno, co patří k území Ruské federace – to Putin považuje za své. Jakýkoli pokus vypočítat jeho čisté jmění nebude úspěšný. Je nejbohatším člověkem na světě, dokud nepřenechá moc."

  Co Putin vlastní?

 • 1.Paláce

  Předpokládá se, že ruský prezident má přístup do desítek soukromých rezidencí po celém Rusku a ve světě, ale zejména dva paláce ukazují jeho velké bohatství.

  Ani jeden palác samozřejmě není napsán na Putinovo jméno. 

  Jeden z nich má obrovské lázně a wellness v hodnotě mnoha miliard liber na břehu Valdajského jezera na severu Ruska, údajně zčásti vlastní palác Kreml a zčásti společnost Prime patřící blízkému Putinovu příteli a multimiliardáři Jurijovi Kovalčukovi.

  Uvnitř paláce u Vajdajského jezera Uvnitř paláce u Vajdajského jezera | Twitter - mediazzzonama

  Rezidence ukrytá v lese vedle křišťálově čisté vody Vajdajského jezera se může pochlubit třípatrovým lázeňským komplexem s „osobním kosmetickým salonem“, podle vyšetřování vedeného uvězněným Putinovým kritikem Alexejem Navalným a jeho týmem.

  Dvě patra jsou skrytá v podzemí, doplněná kryokomorou pro terapii extrémním chladem a bahenní lázní v „relaxačním zařízení“ o rozloze 75 350 čtverečních stop.

  V lázních jsou k dispozici také masážní vany, bazén obklopený kontrastními vířivkami a studenými ponory, stejně jako sauny, turecké lázně a pódium pro thajské masáže.

  Rezidence zahrnuje několik ložnic a obývací pokoj o velikosti 500 metrů čtverečních, jak tvrdil Navalný, spolu s plně vybavenou zubní a kosmetickou ordinací.

  Existuje také několik dalších nemovitostí, včetně několika penzionů, rozmístěných po obrovském pozemku, na kterém leží Vajdajský palác. 

  Druhý palác, rozlehlé rekreační sídlo u Černého moře, jehož velikost převyšuje Buckinghamský palác, je chráněno tisíci akry půdy ve vlastnictví ruské bezpečnostní služby FSB, přičemž bezletové a bezlodní zóny jej chrání před zvědavými pohledy.

  Palác „Gelendžik“ Palác „Gelendžik“ | Twitter - Euromaidan Press

  Palác „Gelendžik“, jehož vývoj údajně financovalo několik Putinových blízkých spojenců včetně Igora Sečina – šéfa ruského ropného gigantu Rosněfť – a miliardářského magnáta Gennadije Timčenka, se může pochlubit kasinem, podzemním kluzištěm a zábavní místností se striptérskými tyčemi.

  Přístaviště a helipady byly zkonstruovány tak, aby prezidentovi umožnily snadný přístup. Palác má také řadu dalších zařízení včetně koktejlového salonku, lázní a plně vybavené tělocvičny.

  Oligarcha Arkadij Rotenberg  v roce 2021 po obviněních od Navalného popřel, že by palác patřil Putinovi. Prohlásil, že je vlastníkem on. 

  Miliardář Rotenberg je Putinovým bývalým sparingpartnerem v judu a možná i nejbližším přítelem z dětství.

 • 2.Superjachty a letadla s pozlacenou záchodovou mísou

  Pokud někdo vlastní domy a nemovitosti tak velké jako Vajdajský palác a Gelendžik, musí mezi nimi také stylově cestovat. 

  V roce 2014 Putinovi byla „darována“ superjachta v hodnotě ohromujících 500 milionů liber (v přepočtu zhruba 13 415 152 425 kč, pozn. redakce), která patří mezi největší a nejluxusnější námořní plavidla na světě – a je to jen jedno z několika působivých plavidel, které má k dispozici.

  460 stop dlouhá Šeherezáda je pojmenována po ženské hrdince ze sbírky pohádek z Blízkého východu známé jako Tisíc a jedna noc. Je to také název symfonické suity ruského skladatele Nikolaje Rimského-Korsakova, která vychází z těchto pohádek.

  Superjachta Šeherezáda Superjachta Šeherezáda | reprofoto Twitter

  Superjachta byla zabavena loni v italském přístavu v rámci sankcí EU-USA proti Putinovi a jeho oligarchům kvůli válce na Ukrajině.

  Může se pochlubit šesti palubami, devíti luxusními kajutami, dvěma helipady a prostorem pro 40 členů posádky. Podobně jako Putinovy ​​paláce na souši je Šeherezáda vybavena bazénem a lázeňským komplexem a její interiér je obložen zlatem, honosným dřevem a jemnými látkami.

  Neuvěřitelnou loď nominálně vlastnil bývalý prezident společnosti Rosněfť a důstojník KGB Eduard Chudajnatov.

  Ale zpráva od Dossier Center - neziskové vyšetřovací organizace založené exilovým ruským oligarchou a Putinovým odpůrcem Michailem Chodorkovským, uvedla, že celkem 500 milionů liber bylo převedeno z pěti offshore společností na financování stavby lodi.

  Na rozdíl od prezidenta Spojených států, který cestuje na palubě speciálně vybaveného Boeingu 747 známého jako Air Force One, má Putin k dispozici čtyři ruské jumbo jety IL-96-300PU, z nichž všechny jsou plné komunikačních a radarových rušících technologií. 

  Zatímco exteriér letadla vypadá do značné míry stejně jako standardní model, kromě prodlouženého trupu a vlasteneckého lakování, kabiny jsou bohatě zdobené gobelíny a zlatými akcenty.

  Nábytek a interiér jsou dokončeny v neklasicistním stylu a každé letadlo je vybaveno prostornou kanceláří a obrovským konferenčním stolem obklopeným elegantními, krémovými koženými sedadly.

  Letadla mají dokonce pozlacená víka záchodů. 

  Ilyushin Il-96-300PU - vnitřek letadla. Na snímku záchodová mísa ze zlata Ilyushin Il-96-300PU - vnitřek letadla. Na snímku záchodová mísa ze zlata | reprofoto Twitter

 • 3.Značkové oblečení

  Putin se dlouho považoval za muže činu. Černý pás v judu, vášnivý lovec a jezdec na koni, Putinova fyzická zdatnost a postavení drsného siláka byly jedním z trvalých příběhů tlačených ruskými státními sdělovacími prostředky během celých dvou desetiletí diktátorovy trvající vlády.

  V posledních letech se však jeho zdraví zhoršilo a z kdysi aktivního a mužného vůdce se stal nafouklý, nekoordinovaný sedmdesátník, jehož fyzický vzhled a zdánlivě špatná pohyblivost vyvolaly fámy, že bojuje s mnoha život ohrožujícími nemocemi.

  Putin už proto není vidět s odhalenou hrudí a po pás v řece lovící lososy nebo cválající lesem v lovecké uniformě. Nyní si vyvinul zálibu ve značkovém oblečení.

  V březnu loňského roku se prezident vydal na obrovský moskevský stadion Lužniki, kde proběhlo finále mistrovství světa v roce 2018, aby přednesl bouřlivý projev, jehož cílem bylo získat podporu pro jeho takzvanou „zvláštní vojenskou operaci“ na Ukrajině.

  Tvrdil, že bojuje za „univerzální hodnoty všech Rusů" – a to vše v bundě za 10 200 liber (v přepočtu zhruba 267 952 kč, pozn. redakce) od italské značky Loro Piana. Přes sebe měl tkaný krémový rolák v hodnotě 2 400 liber (v přepočtu zhruba 64 378 kč, pozn. redakce) od italské značky Kiton.

  Putinova oblíbená bunda Loro Piana na stadionu v Lužnikách Putinova oblíbená bunda Loro Piana na stadionu v Lužnikách | Twitter - Anonymous operations

  Samotné sako stálo v roce 2021 více než dvojnásobek průměrného ročního platu v Rusku.

  Mezitím se obyčejní občané snaží vyrovnat s rostoucími ekonomickými otřesy země v důsledku západních sankcí uvalených v reakci na Putinovu válku na Ukrajině.

  Podle Russia Beyond - státního média, které se snaží sdílet a propagovat ruskou kulturu - je Putinovou oblíbenou oděvní značkou Brioni, kterou nosí James Bond. Boty nosí od Johna Lobba nebo Salvatora Ferragama.

  Outlet také uvedl, že Putin má osobního krejčího, který mu přizpůsobí každý z jeho obleků. Za každý si účtuje 4 000 liber (v přepočtu zhruba 107 319 kč, pozn. redakce).

  Prezident je také známý tím, že má slabost pro luxusní hodinky. 

  Jedněmi z jeho oblíbených hodinek, které lze vidět na bezpočtu fotografií a videí s ruským diktátorem, jsou Blancpain Aqua lung – elegantní záležitost z černé oceli, která se prodává za 8 500 liber (v přepočtu zhruba 228 054 Kč, pozn. redakce).

  Blancpain Aqua lung – elegantní záležitost z černé oceli, která se prodává za 8 500 liber (v přepočtu zhruba 228 054 kč) Blancpain Aqua lung – elegantní záležitost z černé oceli, která se prodává za 8 500 liber (v přepočtu zhruba 228 054 kč) | reprofoto Twitter

  21:00
  Dnes

  Ruská okupační správa ukrajinské Doněcké oblasti zavádí zákaz vycházení či vojenskou cenzuru soukromé komunikace po internetu či telefonu. Informují o tom dnes ukrajinská média s odkazem na výnos šéfa samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Denise Pušilina. Cílem je podle výnosu zamezit sabotážím a špionáži.

  Výnos zavádí pro civilní obyvatelstvo zákaz vycházení v pracovní dny od 23:00 do 4:00. Výjimku mají ze zákazu jen zaměstnanci ve službách, které musí fungovat nepřetržitě, aby nevznikly škody obyvatelstvu, plus vojáci a příslušníci bezpečnostních služeb.

  Okupační orgány na území ukrajinské Doněcké oblasti také zakázaly konání shromáždění, protestů a mítinků, pokud nedostanou povolení od vojenských úřadů. Dekret zřizuje kontrolní stanoviště na hranicích se dvěma sousedními oblastmi, které jsou také pod kontrolou Moskvy - Luhanskou a Záporožskou.

  20:28
  Dnes

  Ukrajinští krasobruslaři odmítli pogratulovat Rusům k vítězství: „Stalo se tak na juniorské Grand Prix v krasobruslení v Budapešti, kde za Gruzii závodili ruští sportovci Anastasia Metelkinová a Luka Berulava. Během předávání cen se Rusové snažili obejmout Ukrajince Violettu Serovovou a Ivana Chobtu, ale ti je ignorovali,“ ukazuje kanál Nexta TV.

  20:23
  Dnes

  Nedostatky a drahota pohonných hmot štvou Rusy po celé zemi? V Kerči na Krymu to čerpací stanice vyřešila šalamounsky: Ceny na první pohled zlevnila o desetinu. Jenže je účtuje místo za litr jen za 0,9 l, ukazuje v tweetu uživatelka RoksolanaKrim.

  Zobrazit celý online

  Video  Český dobrovolník zraněný na Donbase: „Zachránil desítky lidí. Jeho stav je stále vážný,“ říká o něm kolega  - Pavlína Horáková
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud