Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

„Jsi skvělý otec.“ Za dcerčin obrázek dostal Rus dva roky basy. Dítě mu poslalo dojemný dopis

Aktualizováno -
29. března 2023
21:58
Autor: ČTK - 
28. března 2023
16:06

Ruský soud uložil dvouletý trest vězení Rusovi Alexejovi Moskaljovovi, jehož dcera namalovala obrázek s protiválečnou tematikou. Moskaljov ale krátce před středečním vynesením rozsudku utekl z domácího vězení a v soudní síni tak nebyl přítomen, uvedla mluvčí soudu. Informovali o tom z místa novináři portálu Mediazona. Moskaljov je otec samoživitel a jeho 13letou dceru Mašu úřady umístily do dětského domova. Odsouzený Rus dostal od dcery z dětského domova dopis pro povzbuzení. Dívka mu v emotivním dopise vzkázala, že je skvělý otec, na kterého je hrdá, a vyzvala ho, aby se nevzdával. 

„Dnes byl ohlášen rozsudek, ale obžalovaný nebyl přítomen, protože dnes v noci utekl,“ sdělila mluvčí soudu. Přítomní v soudní síni na tuto informaci reagovali potleskem. Advokát odsouzeného Vladimir Biliněnko sdělil, že o útěku svého klienta se dozvěděl až společně s ostatními.

Předtím Moskaljovovi podporovatelé, kteří dorazili na vynesení rozsudku, upozornili, že soud projednal případ nezvykle rychle, a to za jediný den během pondělka. Moskaljov při pondělním zasedání soudu v závěrečné řeči prohlásil, že má negativní postoj ke „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině. Termínem „speciální vojenská operace“ ruské vedení označuje vojenskou invazi do sousedního státu, kterou Moskva zahájila loni v únoru s argumentem, že Ukrajinu je třeba „denacifikovat“ a odstranit nebezpečí, jež podle Kremlu představuje pro Rusko.

Moskaljovova dcera Maša namalovala na jaře během výtvarné výchovy obrázek, na němž je ukrajinská vlajka s nápisem „Sláva Ukrajině“ a ruská vlajka, na níž stojí „Ne válce, Putinovi“. Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící ze směru Ruska. Poté, co vedení školy informovalo policii, byl Moskaljov obviněn z diskreditace ruské armády kvůli příspěvku na sociálních sítích. Tento měsíc byl zadržen a umístěn do domácího vězení a jeho dcera do dětského domova.

Dopis od Maši

Dopis zveřejnil mužův advokát, který uvedl, že s ním jeho klient navázal kontakt. Znění dopisu přineslo několik médií včetně portálu Meduza. „Věřím, že se všechno spraví a my dva budeme spolu. Doufám v to nejlepší a mám tě hrozně ráda,“ napsala Maša. Že má tatínka ráda, pak zopakovala na mnoha dalších místech dopisu.

„Prosím tě, hlavně se nevzdávej ... Ničím jsi se neprovinil, vždycky stojím při tobě a všechno, co děláš, je správné. Měj na paměti, že zvítězíme ... Love you, jsi hrdina, můj hrdina,“ vzkázala také otci Maša.

20:14
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi za balíček bezpečnostní pomoci ve výši 2,1 miliardy dolarů. V tweetu Zelenskyj uvedl, že příspěvek je vzhledem k zřícení přehrady Kachovka důležitější než kdy jindy .

19:58
Dnes

Na železnici v ruské Ufě vzplálo údajně 10 cisteren s palivem. Uvádí se, že plocha požáru v tuto chvíli činí 300 metrů čtverečních.

19:40
Dnes

Sedmadvacetiletý muž dostal dnes od soudu v Jižní Koreji pokutu za nepovolenou návštěvu Ukrajiny. Podle soudu muž zemi navštívil, aby se tam přidal k dobrovolnickým vojenským oddílům. Podle zpravodajského serveru The Korea Herald to není poprvé, co si občan Jižní Koreje odnesl od soudu peněžitý trest za to, že odjel do východoevropské země.

Soud muži udělil pokutu ve výši tří milionů čonů (zhruba 51.000 korun). Podle soudu měl muž, který na Ukrajinu odjel vloni v březnu a zůstal tam šest měsíců, v úmyslu se přidat k dobrovolnickým vojenským jednotkám. Tím by podle soudu však Jižní Koreu vystavil „nadměrnému tlaku“. Jižní Korea svým občanům zakázala vloni návštěvy na Ukrajině. Za porušení zákazu hrozí pokuta až deseti milionů čonů a až jeden rok vězení.

Zobrazit celý online

Video  Putinův režim je založený na lži, říká expert. Rozpadne se Rusko a prohrálo už válku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa