Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

„Rusům nezáleží, po kom střílí!“ říkají cizinci, bránící Ukrajinu. Volají po zbraních pro Ukrajince

Autor: DVL, swp - 
28. března 2023
12:26

Vznikl nový dokument o speciální jednotce cizinců nazvaný „Mezinárodní legie. Vůle bez hranic”. Dokument vypráví příběhy odvážných dobrovolníků, kteří vstoupili do řad ukrajinské armády, aby hájili nezávislost Ukrajiny. „Nejdůležitější je morálka,“ říká jeden z dobrovolných vojáků. Další však vyzývají k novým západním dodávkám zbraní pro ukrajinské obránce.

Za svobodu Ukrajiny bojují také stateční dobrovolníci ze zahraničí. Právě o speciální jednotce cizinců vznikl pozoruhodný dokumentární film „Mezinárodní legie. Vůle bez hranic”. Snímek vytvořil tým online.ua za pomoci rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny.

Dokument vypráví příběhy odvážných dobrovolníků, kteří vstoupili do řad ukrajinské armády, aby hájili nezávislost Ukrajiny.

Mezinárodní legie začala plnit bojové úkoly již v březnu 2022 a její stavy jsou nadále doplňovány dobrovolníky z více než 50 zemí světa. Ukrajina s hlubokou vděčností přijímá pomoc od zahraničních obránců.

Dobrovolník Harry přišel ze Skotska z Glasgow v březnu roku 2022. Vzpomínal na dobu, jaké to bylo. Všude bylo spoustu vozidel, lidé se snažili dostat na hranice a utéct. Zpátky se mnoho aut nevracelo. Nicméně se setkal se vřelým přijetím, kdy mu byla nabídnuta strava i ubytování. „Když jsem sem poprvé přišel, nikoho jsem neznal, ale každý mi chtěl pomoct,“ řekl Harry.

Rusy okomentoval takto: „Uvědomil jsem si, že jim nezáleží na tom, po kom střílí.“ Doufá také, že NATO Ukrajinu přijme.

Další z dobrovolných vojáků Michal dříve sloužil v Ozbrojených silách Polské republiky. „Nejdůležitější je morálka,“ narážel na velikost ruské armády, které však chybí motivace. „Čím více zbraní bude Ukrajině poskytnuto, tím dříve válka skončí,“ dodal.

Max z Brazílie před válkou pracoval ve vojenské policii, kde bojoval proti drogovým gangům. Svou nynější práci si pochvaluje: „Mám tady tu nejlepší práci na světě. Jsem tu proto, že si myslím, že je to správná věc.“

„Rusko bojuje proti svobodnému světu,“ dodal Max. Jiný dobrovolník zvaný Erik zhodnotil Rusko: „Rusko by akceptovalo porážku od NATO, ale ne od Ukrajiny.“

Bojovníci Mezinárodní legie jsou přesvědčeni, že by svět měl pokračovat v podpoře Ukrajiny, protože je to otázka demokracie a svobody pro celý svět, nejen pro jednu zemi.

14:12
Dnes

Devět členských států NATO očekává, že červencový summit aliance rozhodne o posílení politické a praktické podpory Ukrajiny, shodli se prezidenti.

14:03
Dnes

Volodymyr Zelenskyj na dálku promluvil k setkání Bukurešťské devítky, kterého se dnes zúčastňuje Petr Pavel a Zuzana Čaputová. 

„Rusko bohužel již více než rok kontroluje jak přehradu, tak celou vodní elektrárnu Kachovka. Je fyzicky nemožné ji nějak vyhodit do povětří zvenčí - ostřelováním. Byla zaminována. Zaminovali ji ruští okupanti a vyhodili ji do povětří. Rusko odpálilo bombu s obrovskými ekologickými škodami. Jde o největší ekologickou katastrofu způsobenou člověkem v Evropě za poslední desetiletí. Je to nejnebezpečnější terorista na světě. A proto bude porážka Ruska - porážka, kterou stejně zajistíme - nejvýznamnějším příspěvkem k bezpečnosti našeho regionu, naší Evropy a celého světa,“ řekl Zelenskyj.

„Ale copak vy a já nevíme, co neustále podněcuje ruský revanšismus? Je to přesvědčení ruských pánů, že Evropa údajně projeví slabost. Slabost je hlavní nadějí a sázkou teroristů. Už žádná slabost Evropy vůči agresivnímu zlu! Už žádná nejistota ohledně bezpečnostních vyhlídek v Evropě! Každý náš krok, každé naše rozhodnutí, každý náš summit by nás měl všechny posílit v obraně proti ruskému teroru. A nepochybně by to měl zajistit i summit NATO ve Vilniusu,“ dodal. 

13:52
Dnes

„Odpálení hráze Kachovské přehrady na Ukrajině je odporný útok. Obrovské množství vody, které se teď valí z přehrady, znamená ohrožení pro obyvatele a jejich domovy a také ekologický problém. Přehrada je velkým zdrojem vody a klíčová je i energeticky. Jakmile bude znám rozsah katastrofy, je Česká republika připravena pomoci i v enviromentální oblasti,“ uvedl ministr pro životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zobrazit celý online

Video  Český dobrovolník zraněný na Donbase: „Zachránil desítky lidí. Jeho stav je stále vážný,“ říká o něm kolega  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa