Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Zajatý okupant popsal ruské metody: Učili nás zabíjet civilisty a falšovat útoky nepřítele

Autor: Darina Jíchová, swp - 
27. března 2023
17:23

Ukrajincům se daří zajímat nespočet ruských vojáků či vojáků ze samozvaných proruských republik – Doněcké (DNR) a Luhanské (LNR). Výpovědi těchto válečných zajatců – byť hrozivé, často potvrzují hypotézy ukrajinské armády. Jeden ze zajatých okupantů například popsal, jak se učili zabíjet civilisty, uvedla agentura Unian.

Do ukrajinského zajetí nedávno padl i Vašenko Kyrylo Vitaljovič z Doněcké oblasti, přesněji řečeno z Doněcké lidové republiky, jedná se o bojovníky proruských jednotek. „Tak by se to mělo dělat,“ to prý říkali velitelé Vašenkovi, když ho učili rozmisťovat tzv. motýlí miny. Zbraň je to nenápadná, vojensky zelená nebo hnědá o velikosti zhruba dlaně připomínající list či zmiňovaného motýla.

Vašenko si je „vyzkoušel“ rozmístit například v rodném Doněcku, Ukrajincům vysvětlil, že miny mají dvojí účel, nejde jen o „likvidaci civilistů“. Řekl, že musí být v rezidenční oblasti, a když na ně civilista šlápne – ruská či proruská strana se to v první řadě pokusí vydat za ukrajinský nálet na civilisty.

Jeho zpověď sdílel telegramový účet „Pátrejte po svých“. „Dostal jsem rozkaz od svého přímého nadřízeného, mise měla krycí název Kent. Mým úkolem bylo rozmístit miny v Doněcku do rezidenční oblasti. Účelem bylo, aby je aktivovalo co nejvíce civilistů. Náš záměr byl z útoku vinit Ukrajinu a jejich spojence. Když jsme říkali, že civilisté budou umírat, řekli: Ano, je to potřeba. Dodali, abychom se starali o své,“ prozradil okupant na záznamu.

21:16
Dnes

Zničení Kachovské přehrady je nejrozsáhlejším zásahem do přírodních ekosystémů na Ukrajině od začátku ruské invaze do země. Ve své zprávě, na niž upozornil list Ukrajinska pravda, to napsali ekologové z nevládní organizace Ukrajinská skupina na ochranu přírody (UNCG). Z katastrofy obvinili ruské invazní síly. Většina živých organismů z rezervoáru uhyne, předpověděli. Ukrajinská prokuratura podle stanice CNN vyšetřuje zničení nádrže jako možnou "ekocidu".

Negativní dopady na přírodu se vzhledem k velikosti vodního díla - rozprostírá se na ploše 2155 kilometrů čtverečních - projeví na území nejméně 5000 kilometrů čtverečních, uvádějí ekologové. Zmiňují při tom dvě příčiny: vyprázdnění samotné vodní nádrže a zaplavení jiných oblastí. Projeví se to podle nich například na rybí populaci, ptácích, fauně i flóře. Destrukce nádrže se dotkne také přírodních rezervací a různých vzácných biotopů.

20:57
Dnes

Povodně způsobené zničením přehrady Kachovka zasáhly Mykolajivskou oblast, kde je ohroženo nejméně 13 osad, uvedl 7. června gubernátor Vitalij Kim.

20:40
Dnes

Podle prohlášení Bílého domu přijme prezident USA Joe Biden 12. června ve Washingtonu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. V prohlášení se uvádí, že dvojice bude jednat o podpoře Ukrajiny a přípravách nadcházejícího summitu NATO v litevském Vilniusu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa