Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Naděje pro oběti Putinovy války: Na Ukrajinu dorazil slavný doktor, zachránil i přítele prince Harryho

Autor: Darina Jíchová, swp - 
7. ledna 2023
13:32

Od počátku války na Ukrajině se množí zprávy o zraněných po ostřelování, nespočet ukrajinských vojáků i civilistů přišlo o končetiny. Do země zmítané válkou zamířil lékař, který se specializuje na pomoc lidem s amputovanou nohou. Mundžed al-Muderis (50) zachránil desítky vojáků a vrátil jim schopnost chodit, nyní přijel pomáhat na Ukrajinu, uvedl list The Mirror.

Al-Muderis uprchl z režimu irackého diktátora Saddáma Husajna v roce 1999, když mu bylo 27 let, nový domov našel v Austrálii, kde se stal špičkovým ortopedickým chirurgem. A je světovým expertem na oseointegraci, což je metoda přijetí implantátu a jeho vhojení do kosti. Právě díky jeho specializaci může nespočet britských vojáků po amputaci znovu chodit. Al-Muderis se rozhodl své schopnosti nabídnout také Ukrajincům.

Neuposlechl rozkaz a hrozila mu smrt

Z Iráku utíkal, protože odmítl uposlechnout rozkaz, aby uřezával uši zběhům z armády. Skrýval se tehdy na dámských záchodech, věděl, že za neuposlechnutí mu hrozí smrt. V Austrálii se pak vypracoval na světovou úroveň, za sebou má přes 1500 oseointegračních operací. V Británii následně bezplatně učil své kolegy, jak zákroky provádět. Těsně před Vánoci odjel na Ukrajinu s vizí, že jeho operace mohou změnit životy těch, kteří trpí kvůli agesi rozpoutané ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Horší, než očekával, tak popsal situaci na Ukrajině. „Byl jsem pořádně v šoku, když jsem viděl míru zranění a míru, do jaké potřebují pomoct. I v Sýrii jsme měli více zdravotnických zásob,“ komentoval pro tisk. Tři dny strávil ve Lvově. Na Ukrajinu ho pozvalo tamní ministerstvo zdravotnictví, s ukrajinskými lékaři spolupracuje ve lvovské největší nemocnici, kde operují kolem 80 válečných obětí týdně.

„Putin mě neznepokujuje“

Sotva dorazil, putoval na operační sál, operoval i za zvuku sirén, kdy se ostatní přesouvali do krytů. „Jsem tu, abych pomohl, nezastavím se ani kvůli sirénám. Operaci jsme museli pokračovat, není možné převézt zaintubovaného pacienta v bezvědomí. Víte, žil jsem pod monstrem jako je Saddám, Putin mě nijak neznepokujuje,“ vysvětlil lékař. Mrzí ho však, že nebyl schopen ukrajinským lékařům předat svou operační techniku, na Ukrajinu vyrážel právě se záměrem je postup naučit.

Od února, kdy Putinova vojska vpadla na Ukrajinu, přišlo o končetinu už více než 5 tisíc osob. „Ta zranění jsou děsivá,“ komentoval některé případy. „Aby bionická končetina fungovala a ujala se, rána musí být čistá a dobře zhojená, pokud není, procedura selže,“ popsal al-Muderis. „Ukrajinští lékaři nemají moc zkušeností s těly po výbuchu, nemají zkušenosti s čištěním ran, které jsou plné šrapnelů. A jak by mohli, celé své dny do války trávili nápravou jednoduchých zlomenin, výměnou kloubů a podobně,“ prohlásil.

Na Ukrajině zachraňoval ruce i nohy

Přestože se jeho působení na Ukrajině nevyvíjelo úplně podle plánu, al-Muderis provedl hned několik zákroků. Operoval například třicetiletého muže, který při ostřelování přišel o manželku. Olexandr Pančanko sám ruský útok přežil, stejně tak jeho pětiletá dcera Nadja, muž utrpěl závažná poranění, nejvíce škody pak v horní části dolní končetiny a v oblasti kolena. Od sprna byl uvázán na lůžko nebo na vozík.

Ukrajinští lékaři se mu několikrát pokoušeli nohu operativně zachránit, ta ale dál zůstávala plná šrapnelů, kvůli nim došlo k zanícení. Al-Muderisova zkušenost a technika však mladého Ukrajince zachránila i před amputací. „Byl to nesmírně komplexní případ, ta jeho zranění. Takových případů musí být na Ukrajině tisíce, a komu se nedostane vhodné péče…,“ znovu zmínil nezkušenost ukrajinských chirurgů s válečnými zraněními.

Zachránil rovněž ruku Olze Pylypenkové (69), té po bombardování Torecku v Doněcku loni v srpnu zůstala ruka doslova viset na vlásku. „Dostalo se jí tehdy velmi nedostatečného ošetření, není divu, že se báli, že o ruku nakonec přijde,“ vyjádřil se al-Muderis. Lékaři se podařilo zpřetrhané šlachy i nervy napravit. Žena už může rukou sama pohybovat.

23:23
28. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme Vám dobrou noc.

23:01
28. 3. 2023

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

22:20
28. 3. 2023

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Zobrazit celý online

To vdovci Juriji Ivančenkovi (71) už pravou nohu zachránit nedovedl, jeho procedura však muži umožní chodit díky bionické protéze. Jurij se stal obětí zářijového ostřelování Doněcku. Levou nohu si při útoku zlomil, to se ještě napravit dalo, ale jeho pravá noha byla ztracena. Al-Muderis ránu vyčistil a načal proceduru, Jurije čeká v dubnu další zákrok, kdy mu do kosti bude voperován titanový kloub, na nějž se „přichytí“ protéza. „Není to samozřejmě jako vaše vlastní noha, ale je to lepší, než nemít nic.  Měsíce jsme žili v ostřelované oblasti, modlím se, abyste něco takového nikdy nezažili,“ zakončil.

Princi Harrymu zachránil kamaráda

Věhlas al-Muderise je široký, mezi jeho fanoušky patří například i princ Harry, který si v roce 2015 při návštěvě Austrálie vyžádal setkání se specialistou. Lékař operoval jednoho z jeho přátel, se kterými sloužil v armádě Alistaira Spearinga. Plukovník přišel o obě nohy během služby v Afghánistánu.

Video se připravuje ...
Další videa