Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Lidé čekají na dávky i 150 dní. S odškodněním zákon nepočítá, vzkazuje Jurečka

Autor: ČTK, for, swp - 
27. března 2023
12:33

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů a třeba se i zadlužili, zákon podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepočítá. Připustil přitom, že hlavně v Praze není výjimkou, že průměrná lhůta vyřízení žádostí přesahuje 70 dnů, u některých klientů dokonce i 150 dnů. Postupně se ale lhůty zkracují, i proto vzniklo v Liberci pracoviště, které přetíženým pobočkám s vyřizováním žádostí pomáhá.

„Další pracoviště by mohla vzniknout v Moravskoslezském a Ústeckém kraji,“ doplnil Karel Trpkoš pověřený řízením Úřadu práce ČR. V Liberci je na vyřizování pražských žádostí, a to nejen těch podaných on-line, vyčleněno 25 lidí, do budoucna by jich mělo být 50 až 60.

Od března v Praze například začínají skenovat listinné podklady tak, aby se s nimi dalo pracovat v digitální podobě, což pomáhá práci zjednodušit. Do poloviny roku by podle Trpkoše měly takto pracovat všechny pražské pobočky.

Problémy s nedodržováním třicetidenních lhůt nejsou podle Jurečky jen v Praze, ale také na některých středočeských pobočkách, na jižní Moravě. Problémem podle něj je, že se třeba v Praze nedaří na pobočky nabrat dostatek lidí, i to je důvod, proč se nabízí přesunout agendu jinam. Podobný systém využívají například banky.

„Do měsíce, měsíce a půl bychom chtěli dostat třeba u příspěvku na bydlení tu agendu do zákonných lhůt,“ dodal Jurečka.

Úřad práce ČR má téměř 250 kontaktních pracovišť po celé republice a jeho hlavním úkolem je zejména zvyšovat zaměstnanost, snižovat nezaměstnanost, věnovat zvýšenou pozornost ohroženým skupinám, podporovat podnikání a celkově přispívat ke zkvalitňování trhu práce. Od loňského jara ale čelí pracoviště úřadu velkému náporu nejen v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny, ale i s rostoucími životními náklady, žádostí výrazně přibylo a na úřadech se tvoří fronty.

Video  Tisková konference ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky k odvolání bývalého ředitele úřadu práce (23.3.2023)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Tara-Tara ( 28. března 2023 12:15 )

s přiznáním ubohého vdovského důchodu po manželovi byla čekací lhůta skoro 8 měsíců

Uživatel_5606215 ( 28. března 2023 08:41 )

Este ze si na*** milionove odmeny a platy pozatvarat a nedat im nazrat je mi z tochto vedenia na blitie ale aspon sa alastne usmievaju je to ulodejska pakaz

Jirik-ta ( 28. března 2023 08:01 )

sláva Fiala ( 27. března 2023 21:10 )

Dotacemi nacucaný traktorista Jurečka působí dojmem naprostého joudy. Ale to vyžrané prase ždíme stát přímo nekřesťansky.

Jirik-ta ( 27. března 2023 20:26 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa