Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Hvězdná návštěva u Pavla. S Orlandem Bloomem řešil utrpení ukrajinských dětí

Autor: tsv, ČTK - 
25. března 2023
10:25

Prezident Petr Pavel se sešel s hercem a vyslancem dobré vůle UNICEF Orlandem Bloomem. Diskutovali spolu o válečných zločinech Ruska konaných na ukrajinských dětech a celkovém dopadu války na tamní mládež. Bloom již loni navštívil ukrajinské hranice a asistoval uprchlým matkám s dětmi. „Jakožto otec si neumím představit ta rozhodnutí, ke kterým byly donuceny.“

„Ve středu jsem se setkal s vyslancem dobré vůle UNICEF Orlandem Bloomem. Mluvili jsme spolu hlavně o dopadech války na Ukrajině na děti. Orlando, pokračuj v tom, co děláš. Je důležité nezavírat oči před válečnými zločiny páchanými na ukrajinských dětech,“ napsal na Instagram prezident Pavel a k popisku připojil tři fotografie ze setkání.

Bloom cestoval k hranicím Ukrajiny již na začátku minulého roku, krátce po rozpoutání války. Dle svých slov potkal tisíce zoufalých matek s dětmi, jimž z veškerého majetku zbylo jen oblečení, které měly na sobě. „Viděl jsem matky přicházející k hranicím šokované a vyčerpané po náročných cestách na útěku před bombami,“ napsal ve své eseji pro server People. Odkazoval na své zkušenosti z hranic mezi Ukrajinou a Moldavskem, kam za dlouhé měsíce války dorazily statisíce uprchlíků.

„Viděl jsem děti se svými oblíbenými plyšovými medvídky v rukou, nejisté, co přijde dál,“ pokračoval ambasador. „Jakožto otec bych udělal všechno pro záchranu svých dětí, a přesto si nedovedu představit ta zdrcující rozhodnutí, ke kterým byly tyto matky donuceny.“

Únos a mučení na denním pořádku

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Vyjádřil také znepokojení nad unášením a mučením dětí nebo jiným špatným nakládáním s dětmi. V jednom případě podle něj ruské síly unesly pět dospívajících chlapců, které pak mučily.

„Já to pokládám za něco mimořádně odporného. Rusko se tím přibližuje skutečně těm nejhorším režimům, jaké známe z minulosti,“ řekl předseda vlády Petr Fiala. „Evropská rada to velmi silně vnímá. Jsme připraveni se podílet na všech krocích, které tomu zabrání, budou tomu bránit a povedou také k potrestání těch, kteří to dělají.“

20:14
9. 6. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi za balíček bezpečnostní pomoci ve výši 2,1 miliardy dolarů. V tweetu Zelenskyj uvedl, že příspěvek je vzhledem k zřícení přehrady Kachovka důležitější než kdy jindy .

19:58
9. 6. 2023

Na železnici v ruské Ufě vzplálo údajně 10 cisteren s palivem. Uvádí se, že plocha požáru v tuto chvíli činí 300 metrů čtverečních.

19:40
9. 6. 2023

Sedmadvacetiletý muž dostal dnes od soudu v Jižní Koreji pokutu za nepovolenou návštěvu Ukrajiny. Podle soudu muž zemi navštívil, aby se tam přidal k dobrovolnickým vojenským oddílům. Podle zpravodajského serveru The Korea Herald to není poprvé, co si občan Jižní Koreje odnesl od soudu peněžitý trest za to, že odjel do východoevropské země.

Soud muži udělil pokutu ve výši tří milionů čonů (zhruba 51.000 korun). Podle soudu měl muž, který na Ukrajinu odjel vloni v březnu a zůstal tam šest měsíců, v úmyslu se přidat k dobrovolnickým vojenským jednotkám. Tím by podle soudu však Jižní Koreu vystavil „nadměrnému tlaku“. Jižní Korea svým občanům zakázala vloni návštěvy na Ukrajině. Za porušení zákazu hrozí pokuta až deseti milionů čonů a až jeden rok vězení.

Kompletní online

Video  Odporný útok Rusů v Záporoží: Raketa dopadla na panelák  - reprofoto Twitter Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa