Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Fiala o roce války: Barbarství a překročené meze! Ukrajina musí zvítězit i kvůli Buče

Aktualizováno -
23. února 2023
22:00
Autor: Mii, ČTK - 
23. února 2023
21:15

24. únor 2022 změnil Evropu. Ve videu k výročí války na Ukrajině to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že Ukrajina musí vyhrát, protože Rusko se dopouští barbarství a překročilo všechny meze. Zmínil v této souvislosti ukrajinská města jako Buča nebo Mariupol, kde Rusové napáchali ohromné škody. Fiala své video opatřil ukrajinskými titulky a Ukrajincům vzkázal, že Česko vždy bude jejich přítelem.

„24. únor 2022 změnil Evropu. Rusko zaútočilo na Ukrajinu a rozpoutalo válku, ve které překročilo všechny meze lidskosti,“ řekl Fiala ve videu, které natočil k výročí invaze. „Buča, Mauriupol, Kramatorsk a stovky dalších míst se staly symbolem boje mezi civilizací a barbarstvím. I kvůli tomu musí Ukrajina zvítězit,“ podotkl premiér, který se následně obrátil přímo k Ukrajincům.

Video  Fiala o roce války: Ukrajina musí zvítězit  - Twitter Petr Fiala
Video se připravuje ...

„Vážení přátelé, je obdivuhodné, že ruskému tlaku vzdorujete už celý rok. A chci vás ujistit, že v České republice máte přátele, kteří vám budou vždycky pomáhat,“ sdělil Fiala.

Výročí si připomínají také další ústavní činitelé. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) upozornil, že Senát k příležitosti roku války promítá fotografie přímo z Ukrajiny od novinářky Majdy Slámové.Putin může zemi rozjezdit tanky, může ji rozstřílet raketami, ale na Ukrajině nikdy nevyhraje,“ napsal rázně Vystrčil.

„Zítra to bude rok od chvíle, co Rusko v Evropě rozpoutalo válku. Rok od chvíle, co se Ukrajina začala statečně bránit agresorovi. Rok od chvíle, co umírají nevinní lidé kvůli zločinci,“ uvedla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Vítězství světla nad temnotou a dobra nad zlem“

Stejně jako před rokem, kdy ruská vojska vpadla na území Ukrajiny, i dnes zahrál Orchestr Národního divadla v Praze ukrajinskou hymnu na podporu země ve válce. K podpoře válkou zmítané Ukrajiny se v předvečer zahájení válečného konfliktu kromě první české scény rozhodla i mnohá další divadla napříč celou zemí. Dnešního setkání na piazzetě Národního divadla se zúčastnili ministr kultury Martin Baxa (ODS), chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj a ředitel Národního divadla Jan Burian.

„Ukrajina vnímá a cítí, že Česká republika je naším spolehlivým přítelem,“ řekl Usatyj a poděkoval české vládě, parlamentu, samosprávám i neziskovým organizacím a občanům, že stojí při Ukrajině a budou s ní až do společného vítězství, „vítězství světla nad temnotou a dobra nad zlem“. Poděkoval českému státu také za pomoc jak při dodávkách zbraní, tak při poskytování humanitární pomoci. „Děkuji vám, drazí Češi, nikdy nezapomeneme na podanou ruku v nejtěžších dobách ukrajinských dějin,“ řekl.

11:37
Dnes

V Chersonské oblasti nebude nutné kvůli poškozené nádrži evakuovat velké množství lidí, uvedl podle TASS Putinův gubernátor Vladimir Saldo

11:32
Dnes

„Ruský režim je teroristický. Zničení Kachovské přehrady je jejich dalším zločinem a musí se zároveň stát jedním z bodů obžaloby Tribunálu pro zločiny ruské agrese na Ukrajině. Prioritou je nyní humanitární pomoc postiženým civilistům,“ napsala na Twitter předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09).

11:31
Dnes

Nová Kachovka je po zničení přehrady pod vodou, uvedla ruská okupační správa. Voda zaplavila už i ulice Chersonu, odkud se evakuovaly stovky lidí.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa