Pátek 19. července 2024
Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja
Polojasno 28°C

Paměť národa pomáhá Ukrajině od počátku války: Za peníze ze sbírky předělala teréňáky na sanitky

Autor: jel - 
26. března 2023
17:57

Hned jak minulý rok začala ruská invaze na Ukrajinu, organizace Bost Bellum a její projekt Paměť národa neváhala a začala napadené zemi pomáhat ze všech sil. Počátkem tohoto roku přišla zpráva, že na bojišti velmi chybí sanitky. Paměť národa neváhala, zorganizovala sbírku a za vybrané peníze předělala terénní vozy právě na sanitky. 

V únoru už uplynul rok ode dne, kdy ruské síly napadly Ukrajinu a začala válka, která si vyžádala už tisíce životů. Paměť národa napadené zemi od začátku pomáhá, organizuje sbírky zdravotnický materiál i další potřebné věci. 

Podle informací organizace přijde Ukrajina každý den o čtyři sanitní vozy, které jsou ve válečné zóně potřebné. Založila proto samostatnou sbírku jenom na sanitky a za vybrané peníze předělala terénní vozy. Čtyři upravené Land Rovery potom organizátoři sbírky předali na potřebných místech napříč Ukrajinou. V Charkově na sanitku údajně čekali už „jako na smilování“. 

Video  Paměť národa předala Ukrajině čtyři terénní auta předělaná na sanitky  - Paměť národa
Video se připravuje ...

Koordinátor sbírky Pomozte Ukrajině s Pamětí národa Martin Ocknecht prozradil Českému rozhlasu, že na samotné sanitky se vybralo 3,3 milionů korun. Sbírka Sanitky pro Ukrajinu vznikla v lednu a cílem je vybrat 4 miliony korun. Ocknecht věří, že do konce měsíce dubna se podaří získat celou částku. 

„Nemůžeme být lhostejní. Musíme se semknout k obraně svobody, k obraně Ukrajinců. To, co dělá Paměť národa, je nesmírně důležité a strašně si vážím všech, kteří nás podpořili,“ řekl k tomu na závěr zakladatel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

07:14
19. 7. 2024

Svět by měl podle Zelenského vyvinout tlak na Ruskou federaci, aby ji donutila k jednání. 

Minulý měsíc se ve Švýcarsku konal Globální mírový summit o válce na Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Rusko, které nebylo pozváno na první akci, by se mělo zúčastnit druhého summitu. Předběžně je naplánován na listopad.

Hlava státu v rozhovoru pro BBC řekla , že celý svět bude muset vyvinout tlak na Moskvu, aby ji přesvědčila, aby usedla k jednacímu stolu a zvážila možnost ukončení války.

To neznamená, že všechna území jsou získána zpět silou. Myslím, že síla diplomacie může pomoci,“ řekl Zelenskyj.

05:57
19. 7. 2024

Dobré ráno, vážení čtenáři.  Vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech by pro Ukrajinu bylo těžké, ale Ukrajinci jsou na takovou možnost připraveni, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro BBC, jehož úryvek britská veřejnoprávní stanice v pátek zveřejnila na svém webu.

21:59
18. 7. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa