Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Paměť národa pomáhá Ukrajině od počátku války: Za peníze ze sbírky předělala teréňáky na sanitky

Autor: jel - 
26. března 2023
17:57

Hned jak minulý rok začala ruská invaze na Ukrajinu, organizace Bost Bellum a její projekt Paměť národa neváhala a začala napadené zemi pomáhat ze všech sil. Počátkem tohoto roku přišla zpráva, že na bojišti velmi chybí sanitky. Paměť národa neváhala, zorganizovala sbírku a za vybrané peníze předělala terénní vozy právě na sanitky. 

V únoru už uplynul rok ode dne, kdy ruské síly napadly Ukrajinu a začala válka, která si vyžádala už tisíce životů. Paměť národa napadené zemi od začátku pomáhá, organizuje sbírky zdravotnický materiál i další potřebné věci. 

Podle informací organizace přijde Ukrajina každý den o čtyři sanitní vozy, které jsou ve válečné zóně potřebné. Založila proto samostatnou sbírku jenom na sanitky a za vybrané peníze předělala terénní vozy. Čtyři upravené Land Rovery potom organizátoři sbírky předali na potřebných místech napříč Ukrajinou. V Charkově na sanitku údajně čekali už „jako na smilování“. 

Video  Paměť národa předala Ukrajině čtyři terénní auta předělaná na sanitky  - Paměť národa
Video se připravuje ...

Koordinátor sbírky Pomozte Ukrajině s Pamětí národa Martin Ocknecht prozradil Českému rozhlasu, že na samotné sanitky se vybralo 3,3 milionů korun. Sbírka Sanitky pro Ukrajinu vznikla v lednu a cílem je vybrat 4 miliony korun. Ocknecht věří, že do konce měsíce dubna se podaří získat celou částku. 

„Nemůžeme být lhostejní. Musíme se semknout k obraně svobody, k obraně Ukrajinců. To, co dělá Paměť národa, je nesmírně důležité a strašně si vážím všech, kteří nás podpořili,“ řekl k tomu na závěr zakladatel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

21:21
6. 6. 2023

Rozpory v prohlášení ruských představitelů komentoval na telegramu chersonský novinář Kosťantyn Ryženko, který připisuje zodpovědnost za zničení přehrady právě okupačním silám. Zpočátku si podle něj Rusové mohli myslet, že zničili jen malou část areálu vodní elektrárny, díky čemuž zaplavili nedaleké ukrajinské pozice. Ryženko si všiml, že ruští prováleční blogeři v jednu chvíli jásali, že voda zatopila pozice ukrajinských vojáků na ostrovech u Chersonu. Ve chvíli, kdy si podle něj Rusko uvědomilo závažnost katastrofy, ostře změnilo tón a začalo klást destrukci vodního díla za vinu Ukrajině.

20:57
6. 6. 2023

„Ruská armáda zničila osm německých tanků Leopard při odrážení útoků Ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Později ruská média zveřejnila i záběry z destrukce.

 „Je zde však několik nuancí: Zničeny nebyly tanky, ale postřikovací traktor John Deere 4830, a video bylo natočeno v loňském roce,“ konstatuje kanál Nexta TV.

20:34
6. 6. 2023

„Kulminace povodně z rozlití přehrady Kachovka nastane 7. června ráno,“ cituje The Kyiv Independent energetickou společnost Ukrhydroenergo. Podle ředitele Ukryhdroenergo Ihora Syroty za dva až čtyři dny nádrž přestane existovat. Ke stabilizaci povodňové hladiny v postižených oblastech dojde podle něj pravděpodobně v následujících čtyřech až pěti dnech.

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa