Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C

Rusové za jediný den ztratili 800 vojáků! Bachmut do výročí války nezískají, míní experti

Autor: ČTK, swp - 
17. února 2023
08:12

Ukrajinské síly za uplynulý den odrazily ruské útoky u 16 obcí a z bojů vyřadily dalších 800 ruských vojáků; celkově Rusko od začátku války ztratilo 141 260 mužů, tvrdí ukrajinský generální štáb. Reálný vojenský úspěch Rusům stále uniká a sotva ovládnou východoukrajinský Bachmut do 24. února, tedy prvního výročí rozpoutání války proti Ukrajině, míní experti amerického Institutu pro studium války (ISW).

„Hlavní úsilí nepřítel soustředil na útočné operace ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarsk,“ uvádí ukrajinské velení. Mezi místy, kde ruské útoky neuspěly, zmiňuje obce v Chersonské oblasti na jihu země a v Donbasu na východě, včetně Bachmutu a Vuhledaru.

Analytici ISW upozorňují, že podle ukrajinských představitelů je cílem ruských vojsk dobýt Bachmut před 24. únorem, kdy uplyne první výročí rozpoutání války. To by ale vyžadovalo výrazně rychlejší postup, než jaký ruské síly zaznamely v posledních měsících. Bližší realitě se expertům zdá pragmatický odhad šéfa ruských žoldnéřů Jevgenije Prigožina, že jeho bojovníci obklíčí Bachmut do března či dubna.

Ruská vojska však postup u Bachmutu zřejmě neurychlí a sotva dosáhnou svého cíle do 24. února, míní ISW. Institut odhadl, že Kreml by mohl k výročí války podniknout další vlnu vzdušných a raketových útoků zaměřených na civilní objekty po celé Ukrajině, protože skutečné vojenské úspěchy se ruským silám na Ukrajině stále vyhýbají.

Tvrzení obou stran o způsobených ztrátách obvykle ve válečném konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

5:27
Dnes

Rusko v noci na dnešek znovu útočí na Kyjev, kde je nasazena protivzdušná obrana. Útoky byly hlášeny také z Charkova. Podle charkovských úřadů město čelilo raketovému útoku, v jehož důsledku byl poškozen vodovodní systém i několik domů.

Vitalij Kličko, starosta Kyjeva, která je v posledních týdnech terčem nočních útoků pravidelně, uvedl, že výbuchy, které se v Kyjevě ozývají, jsou způsobeny zásahy protivzdušné obrany proti ruským útočným prostředkům

5:09
Dnes
!

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina při útocích na jih Doněcké oblasti přišla o 1500 mužů a 140 tanků a dalších bojových vozidel. Napsala to ruskojazyčná verze BBC, podle níž se to však nedá ověřit a jiné zdroje o tom neinformují. Kyjev v pondělí varoval před psychologickými operacemi nepřítele a uvedl, že očekávanou rozsáhlou protiofenzívu ještě nezahájil.

„Celkové ztráty ukrajinských jednotek na jihodoněckém směru činily více než 1500 ukrajinských vojáků, 28 tanků, včetně osmi leopardů vyrobených Německem,“ citovala BBC ruské ministerstvo, podle něhož Ukrajina přišla také o tři obrněná vozidla AMX-10 francouzské výroby a 109 bojových obrněných vozidel.

Jak ale podotýká BBC, jiné zdroje, a to včetně ruských válečných propagandistů, o ničem takovém neinformují. Ve veřejném prostoru se podle ní v pondělí neobjevily ani žádné jasné a přesvědčivé důkazy o zničení nebo poškození tanků Leopard či západních obrněných vozidel. Televize CNN zase poznamenala, že Moskva svá tvrzení o ukrajinských ztrátách opakovaně nadsazuje.

23:29
5. 6. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost a pro dnešek se s vámi loučíme. Budeme se na vás těšit zase zítra. 

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa