Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Ukrajinský atlet (†22) padl v bojích u Bachmutu: Měl nakročeno na olympiádu

Autor: rix, ČTK - 
7. února 2023
16:00

Mladý ukrajinský sportovec Volodymyr Androščuk narukoval na frontu, a vyměnil tak sportovní úbor za uniformu. Bohužel padl v boji poblíž Bachmutu. Nebýt války, měl by nakročeno k účasti na olympijských hrách. Jeho osud navždy zpřetrhal šrapnel. Lékaři už nadějnému talentu nedokázali pomoci. 

Zatímco smuteční hosté při pohřbu v městečku Letyčyne v Chmelnycké oblasti pokládali kytice k Androščukovým nohám nebo ho líbali na čelo, jeho kamarád Korbenko podle agentury Reuters popsal Volodymyrův osud. „Měl žít dlouhý a šťastný život,“ zoufal si. „Měl všechny atributy pro to, aby byl úspěšný,“ uvedl Korbenko. 

Androščukova smrt opět rozvířila diskuzi ohledně účasti ruských a běloruských sportovců na Olympijských hrách v roce 2024 v Paříži. „Nevím, jak někdo může nechat soutěžit atlety z Ruska a Běloruska," řekl ukrajinský oštěpař na pohřbu. „Není tam pro ně místo,“ uvedl v slzách. 

Padlý Ukrajinec měl nakročeno k velkým úspěchům. Předloni na juniorském Mistrovství Evropy v desetiboji skončil šestý. Cestu na soutěž do Paříže tak měl takřka otevřenou. „Nic z toho se bohužel nestane,“ zoufala si jeho spolužačka Maria. „Jak může být teroristický stát vraždící nevinné lidi vůbec někam pozván?“ kroutila hlavou. 

Pokud by se přes veškeré úsilí Ukrajiny nepodařilo vyloučit Rusko a Bělorusko ze sportovního světa, pak by podle ukrajinského ministra sportu Vadyma Hutcajta mohl přijít v úvahu bojkot olympiády. Na tyto hrozby zase ostře reagoval již dříve šéf MOV Thomas Bach. „Je extrémně nešťastné eskalovat diskuse hrozbou bojkotu v těchto počátečních fázích,“ řekl.

Český olympijský výbor (ČOV) se již ve čtvrtek vyjádřil, že nezvažuje bojkot her příští rok v Paříži, i kdyby na nich startovali sportovci z Ruska a Běloruska. Tento postoj zopakoval i po stanovisku ministerstva zahraničí, které úvahy MOV označilo za překvapivé.

21:09
Dnes

„Obecně lze politiku Západu, jejímž cílem je oslabit Rusko všemi prostředky, charakterizovat jako nový druh hybridní války,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání ruské bezpečnostní rady podle AFP. Rusko podle něj čelí „existenční hrozbě“ ze strany USA i jejich spojenců a nová doktrína umožňuje „použití ozbrojených sil k odražení nebo zabránění ozbrojenému útoku na Rusko či jeho spojence“.

20:28
Dnes

V důsledku dnešního raketového útoku na Záporoží bylo poškozeno 55 domů.

20:00
Dnes

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Ukrajina se tak podle Reuters stala první zemí zapojenou do aktivního vojenského konfliktu, které MMF odsouhlasil velký úvěrový program.

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa