Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Tátu s dětmi zastřelili, mámu znásilnili a uškrtili: Ukrajinci zveřejnili tváře vrahů

Autor: yks - 
6. prosince 2022
21:48

Rodina Darmovidových žila se dvěma dětmi v rezidenční oblasti Komiš-Zorja v Záporožské oblasti. Podnikali a vychovávali dvě děti. Pak oblast obsadila ruská armáda a během jednoho listopadového dne byla celá rodina zmasakrována. Jak k tomu došlo?

Natalija (†34) a Oleksandr Darmovidovi žili dlouhá léta na vesnici v Záporožské oblasti. Živili se prodejem oken a dveří a vychovávali dva chlapce, Vladislava (†14) a Kyrila (†5). Když do oblasti vtrhli Rusové, byl s podnikáním samozřejmě konec. Natalija si tedy alespoň pronajala obchůdek a tam prodávala dětské oblečení a hračky, aby rodině trochu přilepšila.

To vše trvalo až do 17. listopadu, kdy jim na dveře začali bušit dva opilí ruští vojáci a dožadovat se alkoholu. Nebyl to jejich první pokus, dobývali se před tím nejméně do třech dalších domů, Oleksandr ale udělal tu chybu, že jim otevřel. 

Jak informoval web RIA Melitopol, došlo mezi nimi zřejmě k hádce, která skončila masakrem. Podle sousedů brzy zazněly výstřely. Muž se zřejmě snažil chránit svoji manželku a Rusové ho zastřelili jako prvního, ranou do hlavy.

Tělo Natalije bylo nalezeno v prvním patře. Podle všeho byla znásilněna, mučena a následně uškrcena. Ve druhém patře byli nalezeni jejich synové. Oba byli mrtví. Také je vrazi střelili do hlavy. Ulici pak uzavřeli ruští vojáci. Těla členů rodiny odvezli na pitvu a posléze, 20. listopadu, byla celá rodina pohřbena.

Jak uvedl ukrajinský web TSN, expertům na sociálních sítích se na základě volně dostupných informací podařilo zjistit, že pachateli zločinu byli příslušníci  57. pluku 6. motostřelecké divize 58. armády Ruské federace. Identifikovali i jejich jména.

Za masakrem má stát asi 21letý Ivan Jurijovič Kasjan z vesnice Gorodna v Moskevské oblasti a Andrij Jurijovič Tolstikov (36) z obce Žukovo v Tulské oblasti. Po vraždě zmizely z domu rodiny Darmovidových peníze a cennosti, což potvrzují příbuzní obětí.

Také tento případ, stejně jako mnoho dalších podobných vyšetřují ukrajinské úřady. Jde přitom jen o vrcholek ledovce. Podle ukrajinské prokuratury si ruská invaze vyžádala 8300 obětí mezi civilisty, z toho bylo 437 děti. Více než 11.000 civilistů bylo zraněno.

Video  Frontová linie u Bachmutu.  - Twitter
Video se připravuje ...

Válka Rusko vs. Ukrajina
14:33
Dnes

Severoatlantická aliance má v současné chvíli k dispozici jen asi pět procent kapacit protivzdušné obrany nezbytných k účinné ochraně východního křídla NATO. Nedostatek systémů potřebných pro případ války odhaluje zranitelnost aliance a Evropy, píše deník Financial Times (FT) s odkazem na interní analýzu bloku.

14:15
Dnes

Po sérii záhadných požárů a útoků na infrastrukturu v Pobaltí, Německu a Velké Británii jsou bezpečnostní služby v Evropě ve střehu před potenciální novou zbraní ruské války – žhářstvím a sabotážemi, napsal zpravodajský server The Guardian.

14:00
Dnes

Země NATO v posledních dnech a týdnech vyvolávají další napětí a provokují Ukrajinu, aby pokračovala v nesmyslné válce s Ruskem, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ruská vojska zaútočila na Ukrajinu v únoru 2022, obsadila část jejího území a ve vojenské agresi vůči sousední zemi pokračují. Západní spojenci Kyjeva napadenou zemi podporují mimo jiné dodávkami zbraní.

13:42
Dnes

Gubernátorka ruského Chantymansijského autonomního okruhu Natalija Komarovová, která loni čelila kritice za svůj výrok ohledně ruské války proti Ukrajině, oznámila rezignaci. Upozornila na to dnes agentura Reuters, která poznamenala, že osmašedesátiletá Komarovová byla jedinou ženou v čele ruských regionů a na ropu bohatý Chantymansijský autonomní okruh na Sibiři vedla od roku 2010.

„Končím ve funkci gubernátorky Chantymansijského autonomního okruhu – Jugry. Učinila jsem takové rozhodnutí, přecházím na jinou práci,“ uvedla Komarovová na platformě Telegram, aniž by prozradila, co bude od nynějška dělat. Její funkční období končí až příští rok.

12:53
Dnes

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, je přesvědčen hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

11:30
Dnes

Francouzský prezident Emmanuel Macron s několika evropskými státy jedná o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. První instruktoři by do země, která se přes dva roky brání ruské invazi, mohli odjet už za několik týdnů nebo dokonce dnů, napsal dnes s odkazem na své zdroje francouzský deník Le Monde.

10:47
Dnes

V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

Dění v Praze sledujeme na Blesk.cz online.

10:45
Dnes

Čína by mohla uspořádat mírovou konferenci o Ukrajině, které by se zúčastnili zástupci Moskvy i Kyjeva, je přesvědčen ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. O jeho vyjádření informuje Reuters s odvoláním na agenturu RIA Novosti. Mírová konference o Ukrajině se v červnu uskuteční ve Švýcarsku, Rusko se jí však účastnit nebude.

„Sdílíme (čínský) postoj, že v první řadě je třeba se zaměřit na příčiny konfliktu a chránit právní zájmy všech stran, přičemž následné dohody musí být založeny na principu rovné a nedělitelné bezpečnosti,“ řekl Lavrov agentuře. Zároveň zdůraznil, že je nutné respektovat „realitu na místě“.

10:07
Dnes

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu Ukrajiny dvěma desítkami střel a více než 30 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Vzdušné síly Ukrajiny zároveň oznámily sestřelení sedmi řízených střel a všech bezpilotních letounů. Moskva hlásí mimo jiné likvidaci osmi střel ATACMS nad Azovským mořem a osmi dronů u anektovaného Krymu. Ukrajinska pravda s odvoláním na zdroj ve vojenské rozvědce píše, že Ukrajina zasáhla u Krymu pomocí bezposádkových plavidel dvě ruské lodi, pravděpodobně hlídkové čluny typu Tuněc.

Ruské invazní síly podle ukrajinského letectva zaútočily na Ukrajinu osmi protiletadlovými střelami S-300/S-400 v Charkovské oblasti, dále na napadenou zemi vyslali 11 řízených střel Ch-101/Ch-555 a 32 útočných dronů typu Šáhed.

„Sestřeleno bylo sedm řízených střel Ch-101/Ch-555 a 32 útočných bezpilotních letounů Šáhed 131/136 v Chmelnycké, Dněpropetrovské, Čerkaské, Kirovohradské, Záporožské, Oděské, Chersonské, Kyjevské a Vinnycké oblasti,“ dodalo ukrajinské letectvo na platformě Telegram. O zbylých střelách, které se Ukrajincům nepodařilo sestřelit, se nezmiňuje.

8:48
Dnes

Na Krymu byly slyšet noční exploze. Ruská loď, která hlídala Krymský most, byla pravděpodobně zničena, uvedl zdroj z Hlavního ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny.

07:31
Dnes

 V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

06:39
Dnes

Po ranních úderech na Charkov zůstal na celé Ukrajině v platnosti letecký poplach, uvedl Reuters.

06:00
Dnes

Rusko dnes brzy ráno odpálilo několik raket na ukrajinský Charkov. Údery zranily nejméně čtyři lidi a poškodily infrastrukturu, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele regionu.

Ihor Terechov, starosta druhého největšího ukrajinského města, které se v posledních měsících stalo častým terčem útoků ve více než dva roky trvající ruské agresi, na platformě Telegram napsal, že v důsledku úderů utrpěly čtyři osoby zranění, byl poškozen plynovod a vysypalo se mnoho oken. Šéf oblastní správy Oleh Syněhubov uvedl, že na Charkov bylo vypáleno osm střel a zasažena byla také obec severně od města.

22:08
29. 5. 2024

Drazí čtenáři, děkujeme za sledování online zpravodajství k dění kolem Ukrajiny, pokračovat bude zase brzy ráno. Přejeme dobrou noc. 

21:45
29. 5. 2024

Vdova po ruském disidentu Alexeji Navalném Julija je na pracovní cestě v Polsku. Po ministru zahraničí ji přijaly také dvě legendy tamního protikomunistického disentu: Lech Wałęsa a Adam Michnik. 

„Dostala jsem spoustu užitečných rad. Lech Wałęsa i Adam Michnik naprosto věří v rychlou změnu k lepšímu v Rusku. Wałęsa mě prostě nakazil svým elánem a optimismem. S takovou energií by mohl kandidovat i v příštích prezidentských volbách,“ tweetuje.

20:33
29. 5. 2024

V Charkově skončily záchranné operace v supermarketu, který zasáhl ruský útok 25. května. „Zabil 19 lidí, včetně 17letého chlapce a 12leté dívky, a 54 zranil, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko,“ píše The Kyiv Independent.

19:03
29. 5. 2024

„Češi moc dobře vědí, co dokážou ruské tanky. Praha je tak ideálním místem pro vyburcování dalšího společného postupu proti ruskému imperialismu,“ říká na sociálních sítích britský velvyslanec Matt Field – a avizuje tím schůzku ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance ve čtvrtek a v pátek. „Ukrajina bojuje za všechny evropské demokracie a stále potřebuje naši pomoc. Naším úkolem je demonstrovat závazek NATO vůči Ukrajině a jednotu NATO proti ruské agresi.“

Z Británie přijede ministr zahraničí končící vlády konzervativců, expremiér David Cameron (nyní už povýšen na lorda).

17:43
29. 5. 2024

USA chtějí Moldavsku poskytnout pomoc pro energetiku a boj proti ruskému vměšování v přepočtu za tři miliardy korun, řekl ministr zahraničí Antony Blinken v Kišiněvě.

17:26
29. 5. 2024

Jedním z hlavních bodů diskusí na setkání ministrů zahraničí zemí NATO v Praze budou pravidla pro používání darovaných západních zbraní Ukrajinou, která se brání ruské ozbrojené agresi. Napsala to italská agentura ANSA s odkazem na diplomatické zdroje ze Severoatlantické aliance. K odstranění některých omezení opakovaně vyzývá generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dalším tématem setkání ve čtvrtek a v pátek bude možný výcvik ukrajinských obránců instruktory ze zemí Aliance na ukrajinském území.

17:24
29. 5. 2024

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová navštívila ukrajinské kulturní centrum v Los Angeles. „Práce kulturního centra a mnoha organizací, které mobilizují podporu pro Ukrajinu v Kalifornii, na mě zapůsobila,“ tweetuje. „Nemůžeme si dovolit válečnou únavu, ať už v USA, nebo kdekoli jinde.“

16:27
29. 5. 2024

Psychedelika jako MDMA (extáze) či psilocybin z lysohlávek by se mohla v budoucnu využívat k léčbě duševních i jiných onemocnění či závislostí. Pomoci by mohla zvládnout i traumata z války na Ukrajině. Shodli se na tom experti na dnešní mezinárodní konferenci o inovativních přístupech v oblasti duševního zdraví a udržitelnosti péče. 

16:15
29. 5. 2024

Ruské jednotky dnes zaútočily na město Nikopol v Dněpropetrovské oblasti, zabily dva lidi a další dva zranily, uvedl guvernér Serhij Lysak.

15:43
29. 5. 2024

„Měli by jít spát s pochybnostmi o tom, jestli se probudí," říká klidným a poněkud znuděným hlasem ruský propagandista, když probírá různé možnosti, jak terorizovat Evropu, píše na sociální síti X poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

14:29
29. 5. 2024

Ruský raketový útok na vesnici Krasnopillja v Sumské oblasti zabil dva civilisty a tři další zranil, uvedly dnes regionální úřady.

13:28
29. 5. 2024

Středočeský kraj poslal na Ukrajinu 12 starších autobusů. Je to humanitární pomoc partnerské Kyjevské oblasti. Sloužit by autobusy měly hlavně k přepravě dětí do škol či k evakuacím. Autobusy byly dnes v Libereckém kraji naloženy na vlak, který je odveze na Ukrajinu. Kompletní cena včetně administrativních poplatků je zhruba 7,8 milionu korun, informoval ČTK Josef Holek z krajského úřadu.

12:29
29. 5. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) při dnešním dopoledním jednání s premiérkou Evikou Siliňovou poděkoval Lotyšsku za podporu české muniční iniciativy. Ve Strakově akademii diskutovali také o možnosti dalšího posílení východního křídla Severoatlantické aliance a ochraně vnějších hranic, informoval Úřad vlády na síti X.

11:55
29. 5. 2024

Rusko na několik měsíců pozastavilo výměnu válečných zajatců s Ukrajinou. Podle ruské ombudsmanky Taťjany Moskalkovové jsou na vině „nové a za vlasy přitažené“ požadavky Kyjeva, píše dnes agentura TASS. Ukrajina oznámení bezprostředně nekomentovala.

11:17
29. 5. 2024

Polská bezpečnostní služba začátkem března zatkla muže, který se údajně pokoušel přesvědčit nejmenovaného Poláka, aby u ukrajinské hranice fotografoval vojenská vozidla mířící do sousední země jako pomoc při obraně proti ruské invazi. Obžalovaný je 26letý Ukrajinec, jehož úřady identifikovaly jako Oleksandra D. Pokud bude uznán vinným, může mu hrozit až osm let vězení, napsala dnes agentura Reuters.

„Muž je podezřelý, že se pokoušel polského občana přesvědčit, aby fotky sdílel a podílel se na činnosti zahraniční rozvědky namířené proti Polské republice,“ uvedl mluvčí vládního koordinátora tajných služeb Jacek Dobrzyński.

10:34
29. 5. 2024

Švédsko poskytne Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 13,3 miliardy švédských korun (28,6 miliardy Kč). S odvoláním na švédskou vládu to dnes napsala agentura Reuters, podle níž to je zatím největší švédský balík pomoci východoevropské zemi, která se už přes dva roky brání ruské agresi. Součástí nově schválené pomoci budou protivzdušná obrana či pozorovací letoun Saab, uvedl na tiskové konferenci ministr obrany Pal Jonson.

10:00
29. 5. 2024

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

8:49
29. 5. 2024

Podívejte se na nové snímky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z jeho pracovní cesty do Portugalska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na pracovní cestě v Portugalsku Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na pracovní cestě v Portugalsku Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na pracovní cestě v Portugalsku Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na pracovní cestě v Portugalsku
8:04
29. 5. 2024

Ruská protivzdušná obrana dnes v časných ranních hodinách sestřelila dva ukrajinské drony nedaleko města Armavir asi 350 kilometrů od Ruskem okupovaného poloostrova Krym. Na síti telegram to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv, podle kterého nejsou hlášené žádné škody ani oběti. V Armaviru se nachází významná ruská radarová stanice, na které se Ukrajina v uplynulých týdnech zaměřila.

7:09
29. 5. 2024

Dobré ráno, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož vlast se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, se ve Francii zúčastní připomínkových akcí k 80. výročí vylodění spojenců v Normandii. Oznámil to podle agentury AFP a AP francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem, se kterým jednal v braniborském Mesebergu.

22:01
28. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:52
28. 5. 2024

Lídři pěti zemí Evropské unie dnes ve společném prohlášení potvrdili v Praze závazek pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, která vede boj proti ruské agresi. Podle závěrů schůzky, kterou svolal premiér Petr Fiala, „pozorně vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke zvýšení a urychlení podpory, zejména pokud jde o munici a protivzdušnou obranu, které jsou životně důležité pro ochranu obyvatel Ukrajiny, měst a kritické infrastruktury, jakož i na bojištích“.

21:31
28. 5. 2024

Odpovědnost posílit obranyschopnost Ukrajiny je nyní na Západu, řekl před dnešní pracovní večeří některých evropských státníků v Praze polský prezident Andrzej Duda. Podle Dudy i dánské premiérky Mette Frederiksenové by mohly situaci na frontě změnit dodávky z české muniční iniciativy. Vybrané peníze by měly stačit na půl milionu kusů dělostřelecké munice do konce roku, řekla Frederiksenová. Lotyšská premiérka Evika Siliňová na iniciativu přislíbila deset milionů eur (246 milionů korun).

20:41
28. 5. 2024

Nejméně dva mrtvé a tři zraněné si vyžádal ruský útok na Toreck v Doněcké oblasti, uvedly tamní úřady. Počet obětí podle nich ještě může vzrůst.

20:35
28. 5. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vydal na pracovní cestu do Portugalska. Podívejte se na nové snímky.

Volodymyr Zelenskyj na pracovní cestě v Portugalsku (28. 5. 2024) Volodymyr Zelenskyj na pracovní cestě v Portugalsku (28. 5. 2024) Volodymyr Zelenskyj na pracovní cestě v Portugalsku (28. 5. 2024)
19:32
28. 5. 2024

Ukrajina doufá, že v nejbližší době dostane systém Patriot a v létě první letouny F-16. Protivzdušná obrana pomůže zastavit ruský teror, řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal v Praze.

19:02
28. 5. 2024

Premiér Petr Fiala uvedl, že mír a bezpečnost v Evropě závisí na tom, že se podaří zastavit ruskou agresi, které Ukrajina odolává přes dva roky. „Situace se ale dostává do kritického bodu. Musíme zvýšit naše úsilí a najít nové způsoby jak posílit ukrajinskou obranu. Proto jsme dnes tady,“ řekl.

18:53
28. 5. 2024

Do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun), řekl před dnešním jednáním o bezpečnosti s evropskými státníky v pražské Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS). První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu, doplnil premiér. Země podle něj může čekat první zásilku v příštích dnech.

18:41
28. 5. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron s německým kancléřem Olafem Scholzem označili podporu Ukrajiny za prioritu, Evropa se podle nich musí zároveň věnovat posílení vlastní bezpečnosti a suverenity.

18:17
28. 5. 2024

Do pražské Kramářovy vily se začali sjíždět lídři některých evropských zemí, kteří budou na pracovní večeři svolané premiérem Petrem Fialou (ODS) probírat pomoc Ukrajině a další bezpečnostní otázky. Podle úřadu vlády budou představitelé Polska, Dánska, Nizozemska, Lotyšska či Ukrajiny projednávat českou muniční iniciativu, protivzdušnou obranu Ukrajiny či obranně-průmyslovou spolupráci v Evropě.

18:11
28. 5. 2024

Dnešního jednání v Bruselu se zúčastnil i šéf NATO Jens Stoltenberg, který zopakoval, že by spojenci měli přehodnotit omezení, která ukrajinským vojákům brání útočit západními zbraněmi na ruské území. „Máme právo podpořit Ukrajinu a její právo na sebeobranu, to z nás nečiní stranu konfliktu,“ uvedl Stoltenberg.

17:25
28. 5. 2024

O vojenské pomoci Ukrajině, obranné spolupráci či rozvoji ekonomických vztahů jednal dnes premiér Petr Fiala (ODS) na úřadu vlády se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem. Strakova akademie na síti X doplnila, že obě země mají zájem o další společné jednání vlád. Šmyhal dorazil do Prahy na pracovní večeři v Kramářově vile, na které budou s Fialou a dalšími evropskými státníky řešit bezpečnostní otázky.

16:34
28. 5. 2024

K české muniční iniciativě se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) formálně připojila Litva, přispěje 35 milionů eur. Celkem se zapojilo 18 zemí, peníze poslaly čtyři.

16:21
28. 5. 2024

Ruský prezident Vladimir Putin varoval šéfa Severoatlantické aliance (NATO) Jense Stoltenberga a takzvaný kolektivní Západ před povolením ukrajinských útoků na vojenské cíle v Rusku pomocí západních zbraní. Západ by měl podle něj vědět, s čím si zahrává. Prezident před odletem z Taškentu po návštěvě Uzbekistánu zopakoval svá varování ohledně eskalace války na Ukrajině do globálního konfliktu, uvedla agentura TASS. Rusko podle Putina debatu na Západě bedlivě sleduje.

15:44
28. 5. 2024

Řada západních podniků, včetně firem Avon Products, Air Liquide a Reckitt, stále zůstává v Rusku, a to navzdory dříve ohlášeným plánům na odchod z tohoto trhu. Důvodem jsou rostoucí překážky pro opuštění Ruska, ale i fakt, že aktivita ruských spotřebitelů se zotavuje. Informuje o tom dnes na svých internetových stránkách list Financial Times (FT).

14:44
28. 5. 2024

Ukrajině se podařilo stabilizovat frontu v Charkovské oblasti, uvedl ministr obrany Rustem Umerov. Rusko má na Ukrajině a v její blízkosti 500 000 vojáků.

14:30
28. 5. 2024

Do ukrajinské armády vstoupilo 613 vězňů, kteří nyní absolvují výcvik. Ukrajinským médiím to řekl ministr spravedlnosti Denys Maljuska. K 25. květnu se podle úřadu o vojenskou službu ucházelo 4300 odsouzených, píše ruskojazyčný web stanice BBC. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině května podepsal zákon, který lidem odsouzeným za méně závažné trestné činy umožňuje vstoupit do ozbrojených sil a bojovat proti ruským invazním silám.

13:15
28. 5. 2024

Švédsko pozastavilo své plány poskytnout Ukrajině letouny Gripen, uvedl dnes ministr obrany Pal Jonson. Důvodem je podle něj to, že se nyní Ukrajina soustředí na práci s americkými letouny F-16. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na švédskou agenturu TT.

„Ostatní země koalice nás vyzvaly, abychom se systémem Gripen počkali,“ řekl Jonson. „Souvisí to s tím, že pozornost je teď zaměřena na zavedení systému F-16,“ dodal.

12:25
28. 5. 2024

V Praze se ve čtvrtek a v pátek uskuteční neformální schůzka ministrů zahraničí Severoatlantické aliance. Hlavním tématem bude válka na Ukrajině a příprava na červencový summit aliance ve Washingtonu. Do Prahy přijede generální tajemník NATO Jens Stoltebnerg, jemuž prezident Petr Pavel udělí Řád Tomáše Garriguae Masaryka III. třídy, i americký ministr zahraničí Antony Blinken. 

10:54
28. 5. 2024
!

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliard eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je i hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. „Situace na bojišti je kritická a naše pomoc jim může významně pomoci,“ řekl Borrell. Jednání unijních ministrů obrany se zúčastní i šéf NATO Jens Stoltenberg. Česko zastupuje ministryně Jana Černochová.

9:49
28. 5. 2024

Belgie poskytne Ukrajině do konce roku vojenskou pomoc v hodnotě nejméně 977 milionů eur (24,1 miliardy korun) a do konce roku 2028 třicet bojových letounů F-16. Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa to vyplývá ze smlouvy, kterou dnes podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu, píše agentura Reuters. Prezident Ukrajiny podobný pakt podepsal v pondělí v Madridu a dnes odpoledne jej další čeká v Portugalsku.

Volodymyr Zelenskyj a Alexander De Croo. Volodymyr Zelenskyj a Alexander De Croo.
9:33
28. 5. 2024

„To, co jsme oznámili už před několika týdny, platí, to znamená první dodávky munice v rámci české iniciativy přijdou na Ukrajinu v průběhu června,“ sdělil Fiala na dnešní tiskové konferenci k bezpečnostní schůzce s evropskými lídry. S návrhem na nákup munice pro Ukrajinu mimo členské státy Unie přišel český premiér na mimořádném summitu EU na počátku února. Do iniciativy se dosud zapojilo na 20 zemí z celého světa, které přispívají nebo chtějí přispívat.

Fiala považuje za logické, aby Ukrajina mohla využívat zbraně dodané Západem i na ruském území. Napadená země má všechna práva ke své obraně, řekl.

9:19
28. 5. 2024

Na schůzku k bezpečnostní spolupráci, kterou organizuje česjký premiér Petr Fiala, dnes do Prahy dorazí i ukrajinský premiér Šmyhal a zástupci USA. Kromě nich se zúčastní i polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér vlády Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová.

„Pokládám za mimořádně důležitou účast premiéra Šmyhala, proto jsem ho také pozval, abychom se bavili přímo s ním, co je ještě potřeba, kde jsou třeba překážky na té cestě při dodávání všech těch věcí na Ukrajinu," sdělil premiér dnes dopoledne na tiskovém brífinku.

Cílem je koordinace pomoci Ukrajině, řekl Fiala. „Ta schůzka je důležitá právě z toho důvodu, že situace na ukrajinské frontě není jednoduchá a co nejrychejší posílení, podpora, pomoc, zajištění dodávek, zlepšení koordinace při jejich doručování na Ukrajinu, to všechno jsou věci, které je potřeba řešit,“ řekl premiér. Více informací si můžete přečíst zde

8:18
28. 5. 2024

Někteří členové rusko-běloruské rockové skupiny Bi-2, která vystupuje proti ruské agresi na Ukrajině, získali moldavské občanství. Podle agentury AFP o tom v pondělí informoval šéf úřadu moldavské prezidentky Mai Sanduové. Zástupce skupiny upřesnil, že občanství dostalo devět lidí, protože považovali cestování s ruským pasem za nebezpečné.

Hudebníci vzbuzují zájem ruských úřadů svým odsouzením ruské invaze na Ukrajinu, přičemž zpěvák Jegor Bortnik byl úřady označen za „zahraničního agenta“ poté, co na internetu kritizoval prezidenta Vladimira Putina.

„Naše země chrání lidskou důstojnost, svobodu projevu a ukazuje solidaritu s těmi, kteří jsou v nebezpečí,“ uvedl na portálu Telegram šéf úřadu prezidentky Adrian Balutel. Sanduová podle něho podepsala dekret, který části členů skupiny přiznal moldavské občanství.

6:58
28. 5. 2024

Polsko koupí americké střely dlouhého dosahu vzduch-země JASSM-ER. Hodnota této smlouvy o nákupu nové výzbroje pro polské bitevní letouny, kterou dnes podepíší zástupci polské a americké vlády, bude 735 milionů dolarů (16,7 miliardy korun). Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že střely JASSM-ER mají oproti těm využívaným v letounech F-16 v současnosti trojnásobný dosah.

Podle polského ministerstva obrany „válka na Ukrajině ukázala, jak důležitá je schopnost ničení cílů nacházejících se i velmi daleko od frontové linie“. Nákup střel JASSM-ER se doplňuje se systémem balonů včasné výstrahy s podvěšenými radary. Smlouvu o koupi čtyř těchto aerostatů podepsalo Polsko s USA před několika dny. „To, co objeví kromě jiného aerostaty Barbara, bude moci být zasaženo s nasazením střel vzduch-země JASSM-ER,“ uvedl polský resort obrany. Tyto řízené střely s plochou dráhou letu mají dosah okolo 1000 kilometrů. Vyrábí je zbrojařský koncern Lockheed Martin a Polsku je dodá v letech 2026 až 2030.

6:32
28. 5. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý navštíví Belgii, kde s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Oznámila to belgická vláda. Podobnou dohodu dnes Zelenskyj podepsal ve Španělsku a vláda v Madridu se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku.

Agentura Reuters píše, že Zelenskyj se snaží získat více vojenské pomoci od západních spojenců Ukrajiny v situaci, kdy se ukrajinská armáda snaží zastavit postup ruských invazních sil.

Bilaterální bezpečnostní smlouvu už Ukrajina uzavřela s Francií, Británií, Kanadou, Německem či Itálií. Týká se dlouhodobé vojenské podpory nebo výcviku ukrajinských vojáků.

Zelenskyj a De Croo také vystoupí na společné tiskové konferenci, uvedla belgická vláda.

22:01
27. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:22
27. 5. 2024

Obrazem: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil španělského krále Felipeho VI. a královnu Letizii
20:27
27. 5. 2024

Itálie a Španělsko se staví opatrně k výzvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga na uvolnění podmínek pro používání západních zbraní bránící se Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení italské premiérky Giorgii Meloniové a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze. Stoltenberg dnes zopakoval výzvu, aby členové NATO omezení uvolnili. Podle něj je součástí práva Ukrajiny na sebeobranu i možnost útočit na legitimní vojenské cíle na ruském území.

Výroky, které Stoltenberg pronesl v pátečním rozhovoru pro týdeník The Economist, vyvolaly ve vládní koalici v Římě odmítavé reakce. „Nevím, proč Stoltenberg mluví tímto způsobem. Je nutné být hodně opatrní,“ uvedla premiérka Giorgia Meloniová, která ovšem dodávky zbraní Ukrajině podporuje. Stoltenbergův návrh umožnit Ukrajincům používat zbraně dodané Západem i pro útoky na ruské území odmítl také Meloniové blízký spojenec a ministr obrany Guido Crosetto. Vicepremiér Matteo Salvini, který měl před válkou na Ukrajině blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, Stoltenberga vyzval, aby svá slova odvolal a omluvil se, nebo aby opustil funkci.

20:21
27. 5. 2024

Vyšetřovatelé našli nevybuchlou leteckou pumu poblíž charkovského hypermarketu, na který Rusko zaútočilo 25. května, informovala charkovská oblastní prokuratura.

19:52
27. 5. 2024

V Radě EU bylo zablokováno 7 právních dokumentů, které brání přidělení 5 miliard eur na zbraně určené Ukrajině, uvedl Josep Borrell. Šéf evropské diplomacie rovněž potvrdil, že maďarské peníze nebyly přiděleny pouze na zbraně pro Ukrajinu, ale také na nesmrtící vojenskou pomoc.

19:27
27. 5. 2024

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že polské rozhodnutí o omezení možnosti pohybu ruských diplomatů bude analyzovat a podnikne odvetné kroky. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová řekla, že Rusko odpoví tak, aby „rusofobní polské vedení litovalo“ svého rozhodnutí.

18:37
27. 5. 2024

Potřebujeme Evropu, která se bude schopná sama bránit. Dnes to v projevu k evropské mládeži v Drážďanech prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron, který je v Německu do úterý na třídenní státní návštěvě. Rusko, které před více než dvěma lety vojensky napadlo Ukrajinu, označila hlava francouzského státu za hrozbu evropské bezpečnosti.

„Ano, na Ukrajině jde i o náš mír a naši bezpečnost. Jsem proto velmi hrdý, že my Evropané od prvního dne společně pomáháme Ukrajině,“ řekl Macron v historickém centru saské metropole před kostelem Panny Marie (Frauenkirche). V projevu, který zčásti vedl v němčině, poznamenal, že Ukrajina se může nadále spolehnout na evropskou podporu. „Dokud to bude potřeba a dokud budou Ukrajinci bránit svou zemi a svou bezpečnost,“ uvedl.

18:17
27. 5. 2024

K polskému omezení pohybu ruských diplomatů se vyjádřil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „My o této variantě víme, v tuto chvíli jsme ji vnímali jako spíše nouzové nebo ústupové řešení. Mým cílem je prosadit evropské řešení,“ dodal Lipavský s tím, že paradoxně diplomat s takto omezeným pohybem po celém Polsku může nastoupit do letadla a odletět například na dovolenou do Španělska. „Budeme se krokem Polska detailně zabývat a určitě se budu zabývat i tím, jaké by mohly být návazné kroky za Česko, teď je to ale velmi čerstvé,“ doplnil šéf české diplomacie.

17:57
27. 5. 2024

Obrazem: Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti

Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti Ruští váleční zajatci v detenčním centru v ukrajinské Lvovské oblasti
17:32
27. 5. 2024

Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Syrskij prohlásil, že dal povolení francouzským vojenským instruktorům pracovat ve výcvikových střediscích na Ukrajině, píše server NEXTA. „Srdečně vítám iniciativu Francie vyslat na Ukrajinu instruktory pro výcvik ukrajinských vojáků,“ prohlásil údajně.

16:52
27. 5. 2024

Ruské ministerstvo zahraničí a ministerstvo spravedlnosti navrhly ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby vyřadil Taliban ze seznamu zakázaných organizací, informovala ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na úředníka ministerstva zahraničí.

16:47
27. 5. 2024

Ruské síly shodily na město Charkov řízenou leteckou bombu, která zabila jednu ženu a zranila nejméně 11 dalších lidí, uvedl guvernér Oleh Syniehubov.

16:12
27. 5. 2024

Obrazem: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci
16:02
27. 5. 2024

Polsko omezí možnosti pohybu ruských diplomatů na svém území kvůli zapojení Moskvy do hybridní války proti Evropské unii. Podle agentury Reuters to dnes oznámil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. „Jedná se o vnitrostátní rozhodnutí, ale máme důkazy, že se ruský stát podílí na schvalování sabotáží i v naší zemi. Doufáme, že to Ruská federace bude brát jako velmi vážné varování,“ řekl Sikorski novinářům v Bruselu.

15:56
27. 5. 2024

Nová pohádka plzeňského loutkového Divadla Alfa O Maričce, která všechno vyzvonila, chce českým dětem ve věku od pěti let přiblížit kulturu jejich nových kamarádů z Ukrajiny. Vznikala téměř dva roky v reakci na situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou, řekla ČTK spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.

„Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost,“ uvedla. Režisér a spoluautor Tomsa Legierski dodal, že plzeňští tvůrci spojili do jednoho příběhu dvě ukrajinské lidové pohádky z knihy Pomsta Oleksy Dovbuše z roku 2004. 

15:47
27. 5. 2024
!

Severoatlantická aliance je přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes mluvčí kremlu Dmitrij Peskov. Aliance pod vedením Spojených států se podle něj snaží konflikt eskalovat vojenskou rétorikou. Podle ruské státní agentury TASS Peskov takto reagoval na prohlášení generálního tajemníka NATO. Jens Stoltenberg dříve řekl, že spojenci by měli přehodnotit omezení, která ukrajinským vojákům brání útočit západními zbraněmi na ruské území.

„Výzvy pana Stoltenberga k útokům na naše území a snaha nezavléct Severoatlantickou alianci do konfliktu si vzájemně odporují,“ citovala Peskova agentura TASS. Generální tajemník NATO postoj k používání západních zbraní v rusko-ukrajinském konfliktu sdělil v rozhovoru, který minulý pátek uveřejnil týdeník The Economist.

15:41
27. 5. 2024

Evropská unie uvalila sankce na 19 lidí a jednu právnickou osobu v souvislosti s nedodržováním lidských práv v Rusku. Omezení, která dnes schválili unijní ministři zahraničí, se vztahují na Federální vězeňskou službu Ruské federace (FSIN) a rovněž několik soudců, státních zástupců a dalších představitelů ruské justice, kteří sehráli klíčovou roli při uvěznění a smrti ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného.

„Rozhodnutí zavést nový sankční režim je součástí reakce EU na narůstající a systematické represe v Rusku,“ uvedla Rada EU ve svém prohlášení. Sankce se vztahují i na osoby, které hrály roli při odsouzení petrohradské umělkyně Alexandry Skočilenkové a Olega Orlova, ochránce lidských práv a spolupředsedy organizace Memorial oceněné Nobelovou cenou za mír. Orlov byl odsouzen na 2,5 roku do vězení za kritiku ruského vedení kvůli invazi na Ukrajinu.

15:22
27. 5. 2024

Ruský útok na Mykolajivskou oblast si dnes vyžádal dva životy a pět zraněných, uvedly úřady. Počet obětí po sobotním útoku v Charkově stoupl na 18.

14:32
27. 5. 2024

Při ruském raketovém útoku na město Snihurivka v Mykolajivské oblasti byli 27. května zraněni dva lidé, informoval gubernátor Vitalij Kim. Útok zasáhl samoobslužnou myčku aut, uvedl gubernátor. Jedna z obětí prý utrpěla vážná zranění.

14:16
27. 5. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Madridu podepsali smlouvu o bezpečnostní spolupráci. Madrid se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku, píše deník El País.

Podle předchozích informací médií by Ukrajina od Španělska měla dostat 19 použitých tanků Leopard 2A4, rakety do systému protivzdušné obrany Patriot a řadu další munice a vybavení, které vyrobí španělské zbrojovky, například dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů.

13:23
27. 5. 2024

Ruské síly dobyly další dvě ukrajinské vesnice, jednu v Charkovské oblasti a druhou v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes napsala agentura TASS.

„Jednotky Západní skupiny vojsk osvobodily osadu Ivanovka v Charkovské oblasti a obsadily výhodnější linie,“ citovala agentura ruské ministerstvo. Podobně se pak vyjádřilo k dobytí osady Netajlove v Doněcké oblasti.

13:05
27. 5. 2024

Jedním z cílů lidí kolem mediální platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř Evropské unie, řekl na dnešní konferenci v Poslanecké sněmovně ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Ocenil, že česká vláda jednala tvrdě a nekompromisně, když platformu a proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka na konci března zařadila na národní sankční seznam. O jejich sankcionování rozhodla dnes na návrh ČR i Evropská unie.

12:37
27. 5. 2024

Loňské veřejné prohlášení o tom, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila, že jeden z dlouhodobých agentů Ruska v Česku zajistil za úplatu šíření ruské propagandy o válce na Ukrajině, splnilo podle šéfa BIS Michala Koudelky svůj účel. Koudelka dnes na konferenci ve Sněmovně řekl, že ruská strana rychle odhadla, o koho se jedná, a aktivity zastavila. Stejně se zachovali i samotní aktéři případu.

11:38
27. 5. 2024

Dron ukrajinské tajné služby podruhé v jednom týdnu cílil na významnou ruskou radarovou stanici. V neděli to podle nejmenovaných zdrojů ukrajinských médií ze zpravodajské komunity byla stanice Voroněž M ve městě Orsk v Orenburské oblasti, předtím podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) podobné zařízení v Krasnodarském kraji. Stanice jsou součástí systému včasné výstrahy, který má varovat před vypálením mezikontinentálních balistických raket. Orsk je od ukrajinské hranice vzdálený 1500 kilometrů, podle nejmenovaného zdroje však dotyčný dron letěl 1800 kilometrů, tedy zatím nejhlouběji, co se tato ukrajinská munice dostala na ruské území.

11:26
27. 5. 2024

Evropská unie uvalila sankce na 19 lidí a jeden subjekt v souvislosti s nedodržováním lidských práv v Rusku, uvádějí diplomatické zdroje ČTK.

10:41
27. 5. 2024

Španělsko při dnešní návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského oznámí novou vojenskou pomoc pro Kyjev v hodnotě 1,13 miliardy eur (27,9 miliardy korun), napsal deník El País. Očekává se také uzavření bezpečnostní dohody o dlouhodobé vojenské spolupráci. Madrid podle El País zemi napadené Ruskem poskytne rakety do systému protivzdušné obrany Patriot a 19 renovovaných tanků německé výroby Leopard 2A4.

9:58
27. 5. 2024

Iniciativa Přátelé svobodného Ruska, sdružující mj. řadu zákonodárců, otevřeným dopisem vyjádřila odpor proti gruzínskému zákonu o zahraničním vlivu.

8:54
27. 5. 2024

Evropská unie dnes na návrh Česka rozhodla o zařazení tří subjektů na unijní sankční seznam. Jde o mediální platformu Voice of Europe a proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničí na sociální síti X.

8:20
27. 5. 2024

Záběry zadržených ruských vojáků na Ukrajině. 

Zadržení ruští vojáci na Ukrajině (27.5.2024) Zadržení ruští vojáci na Ukrajině (27.5.2024) Zadržení ruští vojáci na Ukrajině (27.5.2024)
7:07
27. 5. 2024

Dobré ráno, ministři zahraničí členských zemí EU budou dnes řešit další pomoc Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Přes videohovor se s nimi spojí i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Měli by rozhodnout rovněž o zavedení nových sankcí proti několika ruským občanům kvůli nedodržování lidských práv. 

22:05
26. 5. 2024

Vážení čtenáři, 

pro dnešek končíme online zpravodajství z rusko-ukrajinského válečného konfliktu. Pokračovat v něm budeme v brzkých ranních hodinách. Za redakci Blesk zpráv přejeme dobrou noc. 

22:00
26. 5. 2024

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiletěl do Uzbekistánu, kde bude při dvoudenní státní návštěvě jednat se svým tamním protějškem Šavkatem Mirzijojevem. Informovaly o tom agentury AP a ruský TASS, podle kterého je hlavní program cesty naplánován na pondělí.

Dnes Putin položil věnec u památníku nezávislosti v Taškentu a podle Kremlu už neformálně hovořil také s Mirzijojevem. Formální jednání hlav státu jsou na programu v pondělí. Cesta je podle agentur zaměřená na prohloubení vztahů mezi Taškentem a Moskvou.

20:26
26. 5. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval k účasti na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku prezidenty Spojených států Joe Bidena a Číny Si Ťin-pchinga. Video s výzvou v angličtině nahrál podle agentury Reuters ve vyhořelé charkovské tiskárně, která se ve čtvrtek stala terčem ruského útoku. USA se summitu zúčastní, řekl dnes podle agentury Reuters nejmenovaný americký činitel, který ovšem odmítl sdělit, kdo a na jaké úrovni z Washingtonu přijede.

20:02
26. 5. 2024

Rusové údajně zasáhli letiště v Záporoží.

19:02
26. 5. 2024

Ministr obrany Umerov uvedl, že Rusko letos na Ukrajině použilo 10 000 řízených bomb. Rusko obvykle používá proti ukrajinským vojenským a civilním cílům laserem nebo satelitem naváděné bomby KAB s nosností od 250 do 1 500 kilogramů.

18:37
26. 5. 2024

Švédsko umožnilo Ukrajině použít dodané zbraně k ničení cílů na ruském území. Ukrajina bude nyní moci ostřelovat ruské území z raketometů Archer SAU s dosahem 30 až 60 km, píše portál NEXTA.

17:52
26. 5. 2024

Dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen spolu se svými kolegy ze Švédska, Finska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Nizozemska a Polska inicioval společnou výzvu EU k začlenění Ukrajiny do evropského obranného průmyslu.

„Navrhujeme co nejdříve vypracovat akční plán EU pro integraci Ukrajiny do evropského obranného průmyslu. To mimo jiné zajistí přístup Ukrajiny k programům EU v oblasti obranného průmyslu a obranných inovací,“ uvedl dánský ministr.

17:32
26. 5. 2024

Německý kancléř Olaf Scholz na akci v Berlíně prohlásil, že jeho vláda dala Kyjevu jasná pravidla, která zakazují použití německých zbraní na ruském území, a že nevidí důvod, proč by se to mělo měnit.

16:27
26. 5. 2024

Bilance sobotního ruského vzdušného útoku naváděnými leteckými pumami na hypermarket se stavebními potřebami na okraji Charkova vzrostla na 16 mrtvých, dalších 43 lidí je zraněných. Na platformě Telegram to uvedl šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Dříve informoval o 14 zabitých. Jiný sobotní útok na obytnou budovu v centru druhého největšího ukrajinského města si vyžádal 25 raněných.

Rusové přitom pokračují v ostřelování Charkovské oblasti, poznamenal dnes server Meduza a upozornil na hlášenou oběť z obce Bohuslavka v Izjumském okrese. „Zemřela dvaasedmdesátiletá žena, dva civilisté byli zraněni, včetně devítiletého chlapce,“ napsal Syněhubov dnes odpoledne.

16:11
26. 5. 2024

Rusko nemá dostatek vojáků pro velký útok v Sumské oblasti, ale přesto se může pokusit o invazi do regionu, uvedl mluvčí Státní pohraniční služby Andrij Demčenko.

16:06
26. 5. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes odpoledne zahájil třídenní návštěvu Německa. Je to první státní návštěva francouzské hlavy státu ve spolkové republice po 24 letech, připomíná agentura DPA. Původně se měla uskutečnit loni, ale kvůli nepokojům ve Francii ji Paříž na poslední chvíli odložila.

Agentura AFP poznamenává, že cílem Macronovy cesty je potvrdit pevnost francouzsko-německého partnerství a pokusit se překonat některé rozdíly v názorech mezi Berlínem a Paříží, například pokud jde o nejlepší způsob podpory Ukrajiny ve válce proti Rusku.

Video se připravuje ...
Další videa