Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Zkáza Mariupolu: Satelity odhalily novou vojenskou základnu Rusů, nové hroby i demolici budov

Autor: ČTK, swp - 
3. prosince 2022
16:53

Rusko upevňuje svou vojenskou přítomnost v okupovaném přístavním městě Mariupol na východě Ukrajiny výstavbou velké armádní základny. Informoval o tom server BBC News s odkazem na satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies.

Nový komplex ve tvaru písmene U se nachází nedaleko centra města. Na jeho střeše je vidět červeno-bílo-modrá hvězda ruské armády s nápisem: „Ruská armáda obyvatelům Mariupolu.“

Ruské síly obléhaly město na začátku tohoto roku téměř tři měsíce a neustálá dělostřelecká palba zanechala jeho velkou část v troskách.

Ukrajinští představitelé minulý měsíc odhadli, že při útocích zahynulo asi 25 000 civilistů. OSN uvedla, že se jí podařilo ověřit úmrtí 1348 civilistů, ale dodala, že skutečný počet zabitých bude pravděpodobně o několik tisíc vyšší.

Ze satelitních snímků společnosti Maxar Technologies se také zdá, že byl rozšířen městský hřbitov. Ruští vojáci údajně v posledních měsících odstraňovali mrtvá těla ze zničených budov a pohřbívali je. Analýza BBC z minulého měsíce ukázala, že na pohřebišti bylo vykopáno až 1500 nových hrobů.

Kolem ruin mariupolského divadla, které za březnového obléhání města zasáhla bomba z ruského letadla, nyní podle snímků stojí velká ochranná clona. Při útoku pravděpodobně zahynuly stovky lidí, lidskoprávní organizace Amnesty International ho proto označila za válečný zločin.

Zkáza Mariupolu na satelitních snímcích Zkáza Mariupolu na satelitních snímcích | Reuters

Ukrajinské úřady odhadují, že ruské bombardování zanechalo v troskách až 90 procent z městské infrastruktury. Nové snímky naznačují, že Moskva zahájila demolici obytných budov, které už nešly opravit.

Další snímky ukazují obrovské množství stavebních zásob u nákupního centra. Během ruského bombardování Mariupolu bylo vidět mnoho civilistů, kteří zde čekali na potraviny a další potřebné věci.

Společnost Maxar Technologies snímky zveřejnila ve chvíli, kdy se objevují zprávy o tom, že Rusko pomalu buduje své obranné pozice v Mariupolu.

Ukrajinské protiútoky na jihu a východě město stále více ohrožují. Britská armáda minulý měsíc uvedla, že ruské jednotky využívají dva závody v okupovaném Mariupolu k výrobě velkého množství betonových bloků, které mají sloužit jako opevnění.

Město je pro Moskvu strategicky důležité, neboť tvoří součást jejího „pozemního mostu“ spojujícího Rusko s ukrajinským poloostrovem Krym, který Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014.

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal.  - Reuters
Video se připravuje ...

16:55
Dnes

Volodymyr Zelenskyj útok odsoudil a vyzval k úsilí zabránit další eskalaci blízkovýchodního konfliktu. Íránský režim přirovnal k tomu ruskému, oba podle něj „šíří teror a vyžadují rozhodnou a jednotnou reakci světa“. Zelenskyj apeloval na mezinárodní společenství, aby se vzpamatovalo, když slyší útočné íránské drony Šáhed, které jsou „nástrojem smrti“ na Blízkém východě i na Ukrajině.

16:07
Dnes

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

15:32
Dnes

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa