Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Putinův muž volal po konci války, potkal ho „nešťastný“ pád. Ruský politik Karpov je v kómatu

Autor: Darina Jíchová, swp - 
1. listopadu 2022
14:49

Ruský politik Anatolij Karpov (71) patří mezi zlomek zákonodárců, kteří se otevřeně vyjádřili proti válce na Ukrajině, kterou v únoru rozpoutal prezident Vladimir Putin, byť invazi zpočátku podporoval. Karpov nicméně následně volal po konci války. Politik nyní leží v kómatu v nemocnici, podle všeho měl být o víkendu „napaden v budově parlamentu nebo měl utrpět nešťastný pád“.

Karpov je považován za poslance loajálního Putinovi, i tak se ale vzepřel politice svého lídra a dožadoval se konce války. Snad i kvůli tomu je nyní hospitalizovan se zraněním hlavy. Reportéři Daily Mailu s odkazy na různé zdroje včetně ruského tisku a mnohé telegramové kanály uvedli, že není jasné, co se přesně o víkendu stalo. Mluví se o tom, že Karpova někdo brutálně zbil při odchodu z budovy parlamentu, nebo měl „domácí nehodu“, či za jeho zranění může „nešťastný pád“.

Politik leží ve vážném stavu na neurologii

Rozhodně není první člen ruské elity, kterému se od počátku války přihodilo něco „nešťastného“, v Putinově kruhu je hned několik záhadných úmrtí. V 70. letech býval Karpov šachovým velmistrem, pak však vstoupil do politiky. O víkendu byl převezen na oddělení neurologie v prestižním Výzkumném institutu Sklifosovského. Jeho stav je charakterizován jako „vážný“ a lékaři jej uvedli do umělého spánku.

Karpov byl celé léta považován za Putinova „ultraloajalistu“, válka to nicméně změnila. „Zastavte umírání mírumilovných lidí,“ nechal se slyšet. A s největší pravděpodobností tato slova vedla k jeho stavu. Šéf podnikatelského hnutí Andrej Kovaljev tvrdí, že Karpov byl napaden a „dostal ránu přes hlavu“, když v sobotu opouštěl moskevskou centrálu Státní dumy. „Utržil frakturu krku a zranění hlavy, byl celý zbitý, napadl ho neznámý útočník, který ho nechal ležet na zemi v bezvědomí,“ popsal Kovaljev.

Mluvčí ruské šachové federace Kirill Zangalis zprávy o Karpovově zbití označil za falešné s odkazem na Karpovovu dceru Sofiju, která rovněž odmítá zvěsti o otcově napadení. Další verze události zahranují „domácí nehodu“ či „nešťastný pád“, na sociálních sítích se objevila i spekulace, že byl Karpov ve chvíli svého zranění opilý.

„Na Ukrajině mám přátele.“

Není známá ani přesná doba, kdy byl Karpov zraněn, zřejmě však v sobotu odpoledne nebo v neděli ráno, první zprávy o jeho stavu byly zveřejněny v pondělí. „Přeju si, aby to skončilo co nejdřív, aby přestali umírat mírumilovní lidé. Koneckonců jsou to běžní občané, kteří jsou oběťmi. Politici a generálové rozhodnou, že se jde bojovat, a běžní lidé jdou bojovat a umírají, umírají civilisté,“ řekl v komentáři televizní stanici v Kazachstánu.

„A já vlastně nemluvím o vojácích nebo velitelech. Nemohl jsem si ani představit všechny ty Rusy a Ukrajince, co jdou do války. Mám na Ukrajině mnoho přátel,“ uvedl v rozhovoru pro kazašský Forbes už v dubnu, tedy zhruba 2 měsíce po vypuknutí války.

23:35
27. 9. 2023

Vážení čtenáři, přejeme dobrou noc a děkujeme za sledování zpravodajství kolem Ukrajiny, jež pokračuje zase od rána.

23:15
27. 9. 2023

„Ať se ve světě děje cokoli, ať jsou vnější okolnosti jakékoli, my na Ukrajině musíme mít na paměti, že jen naše vlastní podmínky, náš vlastní vnitřní postoj k Ukrajině, k naší svobodě a k našim cílům určují, kdy dosáhneme svého cíle. Hlavní cíl: Vítězství Ukrajiny,“ hlásí prezident Volodymyr Zelenskyj.

22:21
27. 9. 2023

USA uvalily sankce na pět firem a dva lidi v Číně, Turecku, Spojených arabských emirátech a Íránu za to, že se podílejí na výrobě a dodávkách kamikaze dronů Šáhid z Íránu pro Rusko.

„Bezpilotní letouny íránské výroby jsou i nadále klíčovým nástrojem Ruska při jeho útocích na Ukrajině, včetně těch, které terorizují ukrajinské občany a útočí na její kritickou infrastrukturu,“ uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian E. Nelson.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud