Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

„Jsme namotivovaní vyhrát,“ říká Kličko. Ukrajina potřebuje pomoc pro zbudování budoucnosti bez Ruska

Autor: DVL, swp - 
30. října 2022
09:31

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko doufá, že Ukrajina bude následovat Polsko a Maďarsko na cestě za lepší prosperitou a evropskou integrací. Řekl to britskému deníku The Guardian.

Ukrajina potřebuje zahraniční pomoc, aby se zrekonstruovala a vybudovala si budoucnost v Evropě mimo autoritu Vladimira Putina a diktátorské Rusko, prohlásil starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

Vitalij Kličko je starostou Kyjeva od roku 2014, podle něj je hlavním úkolem Ukrajiny vyhrát válku, nicméně za dlouhodobý cíl si dává obnovu země, což by podle něj pomohlo k tomu, aby se do země navrátily miliony lidí, kteří opustili své domovy. „Naším dalším krokem je rekonstrukce země. Chceme vybudovat řadu reforem, abychom nebyli Evropany jen geograficky, ale také kvalitou života,“ řekl Kličko.

Kličko, jeden z hlavních představitelů protestů Euromajdan z let 2013-2014, řekl, že jedním z přání Ukrajiny je žít v nezávislé, svobodné a demokratické zemi, což byl podle něj také důvod, proč Putin zahájil invazi. „Důvodem k této nesmyslné válce je naše přání stát se členem evropské rodiny s evropskou kvalitou života a s hodnotami, jako jsou lidská práva, nezávislá média, demokratické hodnoty.“ Tvrdí, že Rusko toto nikdy neakceptovalo, protože „cítí, že Ukrajina je součástí ruského impéria, a my se nechceme vrátit zpátky do Sovětského svazu“.

Starosta mluvil s novináři tento týden před velkou konferencí ohledně rekonstrukce a zotavení Ukrajiny v Berlíně. Konferenci zahájil německý kancléř Olaf Scholz a prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Uvedl, že Ukrajina si rozhodně nepřeje být pod kontrolou Ruska, které „pomalu kráčí stejným směrem jako Severní Korea“, a doufá, že Ukrajina bude následovat Polsko, Maďarsko a další země střední Evropy na cestě za lepší prosperitou a evropskou integrací.

Kličko už počátkem října nastínil své naděje na obnovu Ukrajiny von der Leyenové, jednání probíhalo přes videokonferenci. Musel zrušit osobní setkání, k němuž mělo dojít v Bruselu, protože Rusko zahájilo několik útoků na civilní obyvatele napříč celou Ukrajinou, aby se pomstilo za zničení Krymského mostu, který vedl okupovaný Krym do Ruska. 

Škody za biliony

Schůze se zúčastnilo mnoho starostů evropských měst, kteří přislíbili Ukrajině pomoc na její rekonstrukci. Dario Nardella, starosta Florencie, řekl, že je nezbytné začít s rekonstrukcí okamžitě, dokonce i přes útoky. „Ukrajinští lidé potřebují naději,“ uvedl a dodal, že také urgentně potřebují opravy infrastruktury, jako jsou školy, potrubní vedení a elektrárny, které „pomohou Ukrajině přežít v těchto těžkých chvílích“.

Nardella vedl delegaci osmi starostů na setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským v srpnu, kde přislíbili pomoc ke znovuzbudovaní Ukrajiny, které bude ekologicky šetrné dle evropských směrnic. Nardella navrhl, že by úspěšná rekonstrukce země mohla Ukrajině pomoct k přijetí do Evropské unie, tato událost však brzy nenastane. „Tyto rekonstrukce musí být založeny na udržitelnosti, na hodnotách podporujících sociální začlenění, což může být také velkou příležitostí urychlit postup k přijetí do Evropské unie,“ řekl.

Nyní je však třeba zaměřit se na to nejnutnější. Riga posílá autobusy do Kyjeva, aby nahradily zničené dopravní prostředky. Mārtiņš Staķis, starosta Rigy, doufá, že Riga pomůže s rekonstrukcí ukrajinských mateřských škol. Během léta navštívil Kyjev, Irpiň a Borodjanku, kde jsou všude školky postavené za éry Sovětského svazu, jsou tedy podobné těm v Litvě. „Známe je tak dobře. Dokážeme je opravit během 6 měsíců, přičemž je můžeme vylepšit.“ Na Ukrajinu míří také autobusy a tramvaje z Česka.

Zápal pro pomoc Ukrajině je sice nesmírný, nicméně ceny oprav budou kolosální. Minulý měsíc Světová banka vyčíslila cenu oprav na 8,5 bilionu korun, toto číslo bylo zveřejněno před posledními sériemi smrtících útoků. Starostové měst, jejichž vlastní finanční prostředky jsou omezené, slíbili Kyjevu, že budou tlačit na Evropskou unii ohledně financování rekonstrukce.

Mezitím se Kyjev chystá na svou nejtěžší zimu za posledních 30 let. Kličko, který je zodpovědný za zajištění dodávek tepla, energií a vody do hlavního města, uvedl, že světla ve městě byla vypnuta, aby se ušetřila energie. Vyzval také k pomoci při obraně ukrajinských elektráren.

„Ze všeho nejdříve potřebujeme ty nejlepší zbraně,“ zdůraznil Kličko a zmínil systémy protivzdušné obrany a protiraketové systémy, aby se ochránil ukrajinský vzdušný prostor před ruskými střelami a drony. Kličko, který před válkou kritizoval německou vládu za dodání 5 000 helem, podotkl, že je Berlínu vděčný za podporu, ať už se jedná o pomoc finanční, či politickou.

„Nikdy toho není dost. Až poslední ruský voják opustí Ukrajinu, tak vám řeknu, že v tento moment vám moc děkuji, stačilo to. Ale teď potřebujeme pokračovat,“ dodal.

Bývalý boxerský šampion v těžké váze řekl, že ukrajinští vojáci mají velikou motivaci válku vyhrát. „Jako bývalý boxer můžu říct, že není důležité, jak moc jste silní nebo velcí. Je to důležité, ale hlavní věc je vůle vyhrát, je to vaše motivace. A naše motivace je obrovská, protože chráníme naše rodiny, naše domovy.“ Zatímco Rusové naproti tomu válčí pro peníze, dodal.

„Všechno bude záležet na nás, abychom vyhodili Rusy z Ukrajiny, z našeho území.“

23:13
7. 6. 2023

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním spojeným. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

23:09
7. 6. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve svém večerním proslovu vyjádřil k následkům katastrofálního protržení Kachovské přehrady způsobeného ruským útokem. 

„Situace v okupované části Chersonské oblasti je naprosto katastrofální. Okupanti prostě nechali lidi v těchto hrozných podmínkách. Bez záchrany, bez vody, jen na střechách v zaplavených obcích. A to je další záměrný zločin Ruska: poté, co teroristický stát způsobí katastrofu, maximalizuje i škody z ní. Nyní potřebujeme jasnou a rychlou reakci světa na to, co se děje. Nelze ani s jistotou stanovit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez potravin, bez lékařské péče. Naše armáda a speciální služby zachraňují lidi, jak je to jen možné, navzdory ostřelování,“ uvedl.

22:36
7. 6. 2023

Jevhen Ryščuk, exilový starosta Ruskem okupovaného města Oleshky v Chersonské oblasti, informoval o prvních obětech protržení přehrady Kachovka. Podle posledních informací se v oblasti utopili tři lidé.

Zobrazit celý online

Video  Animace: Co nastane, když se zničí Kachovská přehrada?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa