
Pomalé, hlučné, létají nízko. Experti vysvětlili, proč Ukrajinci úspěšně bojují s íránskými drony

Ukrajinští vojáci čím dál úspěšněji bojují s drony íránské výroby, které Rusko ve velkém počtu zřejmě používá jako náhražku za přesné zbraně s dlouhým doletem. Těch totiž začíná mít nedostatek, upozornilo britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se telefonáty západním protějškům s nesmyslnými obviněními, že by Ukrajina mohla použít takzvanou špinavou bombu, snažil zastrašovat Západ, aby méně pomáhal Ukrajině, usoudili analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb hlásí odražení nepřátelských útoků u 11 obcí, včetně Bachmutu na východě země.
Rusko nadále používá drony íránské výroby Šáhed-136 proti cílům po celé Ukrajině. Ale tato bezpilotní letadla jsou pomalá, hlučná a létají v nízkých výškách, takže osamělé stroje snadno zaměřuje konvenční protiletecká obrana. Ukrajinské snahy sestřelovat tyto bezpilotní letouny jsou podle Londýna stále úspěšnější.
Oficiální zdroje, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, tvrdí, že až 85 procent strojů je zachyceno, uvedlo britské ministerstvo. Rusko pravděpodobně nasazuje velký počet íránských bezpilotních letounů, aby proniklo stále účinnější ukrajinskou protivzdušnou obranou. Pravděpodobně je používá jako náhradu za ruské přesné zbraně dlouhého doletu, které jsou čím dál vzácnější, dodalo.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov listu Ukrajinska pravda řekl, že do cíle doletí v průměru 30 procent z dronů Šáhed-136, které odstartovaly. Rusko si podle Budanova v Íránu objednalo na 1700 bezpilotních letounů různých typů, ale ty je třeba ještě vyrobit.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v neděli telefonicky hovořil se svými protějšky ze Spojených států, Francie, Británie a Turecka. Ve třech těchto telefonátech podle tiskových agentur hovořil o obavách Moskvy z toho, že by Ukrajina mohla v konfliktu použít takzvanou špinavou bombu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské tvrzení za absurdní a nebezpečnou lež a popřel, že by se Kyjev k něčemu takovému chystal. Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jedině Rusko je schopno v Evropě použít jaderné zbraně. Ruský výrok odmítl i Londýn nebo Washington. Podle ISW se jím snažil Šojgu Západ zastrašit a přinutit, aby Ukrajině nedodával zbraně.