Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Pomalé, hlučné, létají nízko. Experti vysvětlili, proč Ukrajinci úspěšně bojují s íránskými drony

Autor: ČTK - 
24. října 2022
09:43

Ukrajinští vojáci čím dál úspěšněji bojují s drony íránské výroby, které Rusko ve velkém počtu zřejmě používá jako náhražku za přesné zbraně s dlouhým doletem. Těch totiž začíná mít nedostatek, upozornilo britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se telefonáty západním protějškům s nesmyslnými obviněními, že by Ukrajina mohla použít takzvanou špinavou bombu, snažil zastrašovat Západ, aby méně pomáhal Ukrajině, usoudili analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb hlásí odražení nepřátelských útoků u 11 obcí, včetně Bachmutu na východě země.

22:38
Dnes

Krymský Džankoj hlásí exploze, podle ruské správy zafungovala protiletecká obrana. Ukrajina tvrdí, že byly zničeny přepravované ruské střely Kalibr.

21:58
Dnes

Ukrajinské velení v minulých dnech deklarovalo úmysl bránit Bachmut i přes hrozící obklíčení. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová dnes podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že ukrajinská obrana Bachmutu umožňuje snižovat útočný potenciál Ruska, které zde přichází o velké množství vojáků a techniky. Maljarová dnes dále oznámila, že vrchním velitelem ukrajinské obrany Bachmutu je brigádní generál Andrij Hnatov. Přímo ve městě pak má na starost obranu velitel 93. brigády plukovník Pavlo Palisa a velitel 3. brigády národní gardy plukovník Oleksandr Pivnenko.

„Díky odvaze a hrdinství tisíců našich vojáků, jakož i díky obratnému vedení našich generálů a důstojníků, obrana Bachmutu drží a možnosti ještě nejsou vyčerpány,“ citovala Maljarovou agentura Unian.

21:20
Dnes

Část italské opozice tvrdě kritizuje výcvik ukrajinských vojáků nedaleko Říma. Podle informací tisku italská armáda cvičí několik desítek vojáků z Ukrajiny, kteří budou obsluhovat protivzdušný systém SAMP/T. Itálie podle opozice poskytováním čím dál rozvinutějších zbraní přispívá ke zvyšování intenzity konfliktu. Kritické hlasy však zaznívají také od představitelů vládní většiny.

Podle informací médií od začátku března italská armáda cvičí ve městě Sabaudia zhruba 20 vojáků z Ukrajiny, kteří by měli v budoucnu obsluhovat pokročilý protivzdušný systém SAMP/T. Italská vláda se netají záměrem tento systém italsko-francouzské výroby Kyjevu poskytnout, podle dostupných informací se tak ještě nestalo. Italské ministerstvo obrany dlouhodobě dodávky zbraní Ukrajině nekomentuje a neinformuje ani o tom, jaké konkrétní zbraně Řím napadané zemi poskytl.

Zobrazit celý online

Rusko nadále používá drony íránské výroby Šáhed-136 proti cílům po celé Ukrajině. Ale tato bezpilotní letadla jsou pomalá, hlučná a létají v nízkých výškách, takže osamělé stroje snadno zaměřuje konvenční protiletecká obrana. Ukrajinské snahy sestřelovat tyto bezpilotní letouny jsou podle Londýna stále úspěšnější.

Oficiální zdroje, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, tvrdí, že až 85 procent strojů je zachyceno, uvedlo britské ministerstvo. Rusko pravděpodobně nasazuje velký počet íránských bezpilotních letounů, aby proniklo stále účinnější ukrajinskou protivzdušnou obranou. Pravděpodobně je používá jako náhradu za ruské přesné zbraně dlouhého doletu, které jsou čím dál vzácnější, dodalo.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov listu Ukrajinska pravda řekl, že do cíle doletí v průměru 30 procent z dronů Šáhed-136, které odstartovaly. Rusko si podle Budanova v Íránu objednalo na 1700 bezpilotních letounů různých typů, ale ty je třeba ještě vyrobit.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v neděli telefonicky hovořil se svými protějšky ze Spojených států, Francie, Británie a Turecka. Ve třech těchto telefonátech podle tiskových agentur hovořil o obavách Moskvy z toho, že by Ukrajina mohla v konfliktu použít takzvanou špinavou bombu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské tvrzení za absurdní a nebezpečnou lež a popřel, že by se Kyjev k něčemu takovému chystal. Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jedině Rusko je schopno v Evropě použít jaderné zbraně. Ruský výrok odmítl i Londýn nebo Washington. Podle ISW se jím snažil Šojgu Západ zastrašit a přinutit, aby Ukrajině nedodával zbraně.

Video  Navrhli obžalovat Feriho ze znásilnění 3 žen! Metál pro Trumpovou a dění na Ukrajině  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa