Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Obávané bahno, které zlomilo i Hitlera. Na Ukrajinu se vrací rasputica, ovlivní chod války?

Autor: Markéta Mikešová, swp - 
26. října 2022
05:00

Byly to fotografie, které se po celém světě rozšířily v řádu sekund. Když na konci zimy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a snažilo se dobýt Kyjev, nedařilo se mu to i proto, že tanky ruského vládce Vladimira Putina zůstávaly uvězněny v hlubokém bahnu. Pohled na těžkou techniku, která je osamocena na předměstích ukrajinské metropole, už navždy zůstane spjat se začátkem ruské ofenzivy. S postupujícím podzimem se ale tato situace může opakovat na jihovýchodě země. Vlhké počasí způsobí návrat obávaného bahna, známého jako rasputica. A tentokrát může ublížit spíše Ukrajincům.

Rasputica je živelný fenomén, který je spjat výhradně s Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem. Opakuje se v pravidelných intervalech na jaře a na podzim, když se setká několik podnebných faktorů - vlhko a relativní teplo. Na jaře to bývá tání sněhu a na podzim vysoká intenzita srážek. Výsledek je v obou případech podobný, na nezpevněných cestách se vytvoří hluboké bahno, které lze překonat jen s velkými obtížemi. Je takřka vyloučené přejet ho autem, natož tankem nebo obrněným vozidlem.

Vojenský význam takového bahna není zanedbatelný, Rusko s ním má bohatou zkušenost z historie. I ti největší vojevůdci si na rasputici lidově řečeno „vylámali zuby“, protože nečekali, že na Východě budou muset kromě vojáků bojovat i s podnebnými podmínkami. Když v 19. století Napoleonovi nevyšel jeho pokus o dobytí Ruského impéria (jehož součástí Ukrajina tehdy byla) a nařídil stažení francouzských jednotek, jeho vojáci zůstali uvězněni právě v hlubokém bahnu. Nemluvě o tom, že už jejich postup na Moskvu byl rasputicou výrazně zpomalen.

Ani obří nacistická operace nevyšla

Situace se opakovala během druhé světové války, když se nacistické Německo snažilo dobýt Sovětský svaz. Slavná operace Barbarossa odstartovala koncem června 1941, než se ale německé jednotky dostaly do Kyjeva a Leningradu, byl už podzim. Nacisté tušili, že pokud chtějí ovládnout Moskvu, budou to muset stihnout před začátkem zimy. A chvíli to i vypadalo, že toho dosáhnou. Jenže Sověti se jednak postavili silně na odpor a jednak postup komplikovaly logistické podmínky v podobě rasputice, v říjnu už byly cesty naprosto zabahněny.

Tehdy vznikly slavné fotografie, jak se německé vozy, koně a povozy snaží z bahna vymanit, ale nedaří se jim to. Výjevy nejsou nepodobné zmíněným opuštěným tankům na předměstí Kyjeva z letošního roku. Rasputica byla na podzim 1941 tak intenzivní, že koně byli v bahně ponořeni po hruď. Nacistům se do Moskvy nikdy dostat nepodařilo.

Bahno rasputica za druhé světové války Bahno rasputica za druhé světové války | Das Bundesarchiv

„Kdo si neuvědomí, jak důležité bylo v problému Ruska bahno, nedokáže pochopit, co se po čtyři roky na východní frontě dělo. Ruské bahno nepředstavuje jen bohatství, jímž se step obrozuje, ale i její obranný prvek. Je to dokonce účinnější obrana než sníh a mráz. Nad mrazem lze zvítězit, kupředu se dá postupovat i při čtyřiceti stupních pod nulou. Ruské bahno je ale nepřemožitelné. Nic se přes něj nedostane, člověk ani technika a materiál. Bahno se strašlivě lepí, protože půda je mastná,“ píše se své knize Tažení v Rusku 1941-1945: s SS divizí Wallonie na východní frontě spisovatel Léon Degrelle.

Kyjev měl na počasí štěstí

Bahno je tedy mocný živel, a tak není divu, že se hned na začátku války na Ukrajině vyrojily debaty, jak ovlivní současný konflikt. Rasputica byla na konci února na Ukrajině přítomna kvůli mírné zimě, kdy sníh začal roztávat brzo. Analytička Alyssa Demusová ze společnosti Rand Corp v březnu pro server Yahoo News upozorňovala, že na Ukrajině je spousta cest hliněných či opravovaných, což způsobuje, že je jev může snadno zasáhnout.

Dnes už víme, že Putinův blitzkrieg na Kyjev nevyšel. Rusové byli nuceni u ukrajinské metropole opustit mnoho tanků, nakonec se vedení armády rozhodlo, že se zaměří primárně na východ a jih země. Svést neúspěch tehdejší ruské ofenzivy jen na bahno by bylo samozřejmě příliš zjednodušující. Ruská armáda má hromadu problémů, zastaralou technikou počínaje, špatnou organizací, výbavou a nedostatečnou morálkou konče, ale v celém balíku tehdejších problémů rasputica hrála roli.

S rasputicou se lépe brání než útočí

Nyní nastal podzim, venku už zase intenzivně prší, bojuje se jinde a jinak… Může být bahno znovu hráčem ve vývoji konfliktu? Australský vojenský stratég a generál ve výslužbě Mick Ryan je přesvědčen, že letošní podzimní bahno nebude tak intenzivní jako jarní. „Když se podíváte na tamní klima - hlavně na Ukrajině, kde na konci zimy taje sníh - má to větší vliv na jaře než na podzim,“ uvedl pro Yahoo News. Podle něj počasí zřejmě zpomalí rychlost, jakou válka probíhá, ale zřejmě nebude boje natolik dramaticky ovlivňovat jako jaře.

Ryan také upozornil, že ruská i ukrajinská strana pospíchaly s upevňováním pozic na konci léta, protože tušily, že během zimy toho moc nesvedou. „Jakmile nastane podzim, život pro pěchotu bude těžší, zásobování na venkovských frontách bude těžší a pro dělostřelectvo bude těžší se pohybovat (…), díky tomu bude použití dělostřelectva představovat větší nebezpečí,“ vysvětloval vysloužilý generál.

Francouzský vojenský historik Michel Goya je jiného názoru, byť podzimní bahno nebude tak mocné, i malá rasputica podle něj bude mít zásadní vliv. Navíc tentokrát nebude hrát do karet Ukrajincům, ale Rusům.

Jsou to Ukrajinci, kteří aktuálně podnikají ofenzivu na jihovýchodě země, a Rusové, kteří se snaží ubránit získané území. S bahnem se pracuje mnohem lépe při obraně než při útoku. „Ve chvíli, kdy omezíte manévrovací schopnosti (bahnem - pozn. red.), usnadníte obraně její úkol. Malá rasputica bude spíše trestat Ukrajince, protože jsou to oni, kdo v tuto chvíli vedou útočnou operaci,“ popisuje Goya pro Time.News.

Potíže už se pomalu začínají projevovat. „Deště nám nedovolují nasazovat všude těžké zbraně. Můžeme používat jen zpevněné cesty,“ přiznal na konci září agentuře AFP ukrajinský seržant Roman Malyna, který bojoval na linii ve městě Kupjansk v Charkovské oblasti.

Historik ale dodává, že bahno bude vytvářet problémy i špatně zásobovaným a nevybaveným ruským vojákům u Dněpru. Právě v Chersonské oblasti aktuálně zuří nejintenzivnější boje. „Každodenní život pro ně bude těžký jak při příchodu dešťů, tak v mrazivých obdobích během zimy,“ říká Goya o ruských bojovnících v regionu. Na Ukrajinu také začínají chodit dodávky zimní výbavy, kterou slíbil Západ a která může Ukrajincům pomoci.

21:24
Dnes

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

20:19
Dnes

Centrum na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj, personální agentura Nazar-Invest a město Holýšov pořádaly dětský den pro děti ukrajinských uprchlíků.

Den pro děti ukrajinských uprchlíků (3. června 2023 Holýšov). Den pro děti ukrajinských uprchlíků (3. června 2023 Holýšov). Den pro děti ukrajinských uprchlíků (3. června 2023 Holýšov). Den pro děti ukrajinských uprchlíků (3. června 2023 Holýšov).
19:32
Dnes

„Aby se výsadkáři zdokonalili v bojových dovednostech a připravenosti jednat v obtížných podmínkách, nacvičují překonávání vodních překážek se zbraněmi a výstrojí i taktické akce poté,“ ukazuje na twitteru generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. 

Zobrazit celý online

Video  Vojenský expert: Protiraketový deštník? Nezničí všechno, ale bezpečnost Čechů se zvýší.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa