Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Jódové tablety, kryty i pozvánka na orgie: Jak lidé v Kyjevě reagují na Putinovy jaderné hrozby?

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
5. října 2022
05:00

„Od Putina se dá čekat úplně všechno, je to debil,“ Kyjevané mají jasný názor na možnost toho, že ruský prezident Vladimir Putin použije jaderné zbraně. Tažení na Ukrajině se Rusům vyloženě nedaří, naproti tomu ukrajinská protiofenziva hlavně v posledních týdnech slaví jeden úspěch za druhým. Putinovi tak nezbývá nic jiného, než hrozit „atomovkou“, podle některých vojenských expertů je jaderný arzenál jeho pojistka a hlavní a poslední síla.

Reportéři stanice Svobodná Evropa dělali průzkum v ukrajinské metropoli, ptali se lidí na to, jak vnímají Putinovu jadernou hrozbu a jak se na případný útok připravují. Někteří lidé už si pořizují zásoby jódových tablet, jiní výhružky zvládají s humorem. Kyjevané rovněž „modernizují“ sklepy a dělají z nich adekvátní kryty, a to nejen ty soukromé, ale také patřící městu. Ty dříve byly zamčené a veřejnosti nepřístupné, nicméně v současné době jsou odemčeny a je možné je využít jako bezpečný úkryt.

Do kyjevských tunelů, sklepů a sklepení se vydali i reportéři, z pořízených záběrů je patrné, že prostory jsou jako kryty využívány – po lidech tam zůstávají deky a láhve s vodou či provizorní sedačky a postele z palet a kartonu.

Jódové tablety do zásoby

Putin jadernými zbraněmi hrozil například v pátek 30. září  v projevu u příležitosti oficiálního ceremoniálu k anexi čtyř ukrajinských regionů – Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. Západ anexi neuznává, referenda, která v oblastech proběhla, považuje za zfalšovaná.

Jaderná hrozba, ze strany Putina, není žádná novinka. Hned na začátku války – 3 dny poté, co jeho vojska vtrhla na Ukrajinu, nařídil uvést jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Ukrajinci – a nejen oni – reagovali pohotově a vykoupili jódové tablety.

Jódové preparáty se používají při úniku radiace, jodid draselný slouží jako ochrana před navázáním radioaktivního jódu na štítnou žlázu a mimo jiné ho mají k dispozici i obyvatelé žijící v okolí českých jaderných elektráren.

Válka na Ukrajině: Jódové tablety. Válka na Ukrajině: Jódové tablety. | Reuters

Podle reportérů Svobodné Evropy má každá lékárna v Kyjevě velké zásoby jódových tablet, které pravidelně doplňuje, 5 milionů tabletek na konci srpna poskytla Ukrajině Evropská unie. Hrozba jaderného útoku v Kyjevě zatím velkou paniku nebudí. „Nic z toho nebude, Putin se nás jen snaží vystrašit. Válku vyhrajeme my,“ komentovala jedna Ukrajinka. „Žádný jaderný úder nepřijde, Západ to nedovolí. Mám v to naprostou důvěru,“ věří další z obyvatelek Kyjeva s tím, že je velká optimistka a nepochybuje o vítězství Ukrajiny.

Ukrajinci jsou optimisti

„Jaderný útok, no, je spousta věcí, které teď můžeme udělat. Políbit ženu, kterou milujete, obejmout svoje dítě. Nemá cenu se teď schovávat ve sklepech a čekat na možný jaderný útok,“ reagoval dotazovaný Ukrajinec. A pak je tu skupina lidí, která Putinovy výhrůžky bere s nadhledem. Někteří se nechali slyšet, že žijí jen jednou, a pokud Putin odpálí „atomovku“, místo do krytu vyrazí na orgie. Na Telegramu dokonce už vznikl profil plánující tuto orgii.

7:44
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil posílit ostrahu hranic, aby byl zajištěn „rychlý“ pohyb ruských vojáků a civilistů do ukrajinských regionů, které jsou nyní pod kontrolou Moskvy. Informovala o tom agentura Reuters, která připomíná, že v posledních týdnech sílí útoky uvnitř Ruska.

Putin se k ochraně hranic vyjádřil ve vzkazu pohraniční stráži, která je součástí tajné služby FSB, a to u příležitosti jejího svátku. Zdůraznil, že jejím úkolem je „spolehlivě krýt“ linie v blízkosti bojové zóny. „Je nutné zajistit rychlý pohyb vojenských i civilních vozidel a nákladů, včetně potravin, humanitární pomoci a stavebních materiálů, které jsou zasílány novým subjektům (Ruské) federace,“ uvedl Putin ve zprávě zveřejněné na telegramu Kremlu.

6:55
Dnes
!

Prezident Alexandr Lukašenko byl po nedávné schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem hospitalizován v Ústřední klinické nemocnici v Moskvě, kde je doteď, uvedl běloruský opoziční politik Valerij Cepkalo na Telegramu. Jeho stav je údajně kritický a povolaní „nejlepší specialisté“ vynaložili maximální usilí na jeho záchranu, které zahrnovalo i čištění krve.

„Opatření na záchranu běloruského diktátora měla za cíl rozptýlit spekulace o možné účasti Kremlu na jeho otravě,“ tvrdí Cepkalo. Lukašenko ve čtvrtek na euroasijském ekonomickém fóru v Moskvě oznámil přesun ruských jaderných zbraní do Běloruska. Lukašenkův letoun následně odletěl do Minsku, podle opozičníka byl však patrně prázdný. Cepkalo vyzval západní představitele, aby v následujících dnech naplánovali strategickou schůzku k novým běloruským volbám. 

 

Lukašenko s Putinem na summitu euroasijské unie vybízel k rušení bariér a omezení Lukašenko na summitu euroasijské unie vybízel k rušení bariér a omezení
6:41
Dnes

Dobrý den, vážení čtenáři. Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zemřel nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Letecký poplach platil i v dalších regionech napadené země.

V Kyjevě v noci na dnešek letecký poplach podle ruskojazyčné verze BBC trval přes pět hodin. „Předběžně šlo nejmasivnější útok bezpilotních letounů na hlavní město od začátku plnohodnotné invaze,“ uvedl šéf zdejší vojenské správy Serhij Popko, podle něhož Rusko v několika vlnách nasadilo bezpilotní letouny íránské výroby. Na ukrajinskou metropoli jich zaútočilo přes 40.

Zobrazit celý online

Humor místo strachu

„Berte to tak, humor je opak zoufalství. A v té nejhorší možné situaci lidé hledají něco pozitivního, v tom je obrovská síla a optimismus Ukrajinců,“ domnívá se mladá Kyjevanka. „Je to jen způsob ukázat lidem, že se nás Rusko snaží jen vyděsit. Čím více hrozbu přeměníme v něco jiného, humorného, tím méně se budeme bát,“ reagují další lidé. „Humor pomáhá, je to odpověď na ruské hrozby. Všechno bude dobré,“ shodují se lidé.

Video  Drábová v Blesku o ruských hrozbách: Putin je šílený, ale k jaderné válce nesáhne  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa