Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Ministr Lipavský na Ukrajině: Hrůza v rozstřílené Irpini a setkání se Zelenským!

Aktualizováno -
20. července 2022
17:49
Autor: Maxmilián Nový - 
20. července 2022
08:51

Před chvílí přijel ministr zahraničí Jan Lipavský (37, Piráti) vlakem do Kyjeva. Čekala ho jak návštěva rozbombardovaných oblastí, tak i jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským (44)! A Blesk je u toho.

Nejvyšší utajení provázelo celou Lipavského cestu až do samotného centra ukrajinské metropole. „Chceme si potvrdit důležitost našich vztahů,” řekl Blesku ministr ještě předchozí noc ve vlaku v doprovodu ozbrojené ochranky.

Během dnešního dne se tak setkal se svým protějškem Dmytrem Kulebou (41), premiérem Denysem Šmyhalem (46) i prezidentem Zelenským. „Bavili jsme se o naší další podpoře. Až Ukrajina vyhraje tuto válku nad Ruskem, musíme jí pomoci s rekonstrukcí země,“ uvedl ministr, o čem s hlavou státu hovořil.

Právě Ukrajina obdržela status kandidátské země na konci června. „Je to významné symbolické gesto, které Ukrajině dává smysl, za co vede tu válku,” uvedl ministr.

Lipavský: Strašné, vidět to naživo

Kromě jednání se špičkami ukrajinské politiky navštívil Lipavský rozbombardované části předměstí Kyjeva.

„Největší problém, kterému čelí Irpiň, ale i další části na Ukrajině, je příprava na zimu. To je humanitární operace, kdy je potřeba u řady domů zajistit střechu, okna a vyřešit vytápění, aby v nich lidé mohli přežít zimu. To je asi ten úkol, který stojí před Ukrajinou a před námi, abychom s tím Ukrajině nějakým způsobem v rámci humanitární pomoci pomohli,” uvedl Lipavský.

„Ty pocity jsou strašné vidět to naživo,” přiznal. „Uvidíme, jakým způsobem se vyvine válka na Ukrajině. Jedna věc je nyní něco opravovat, ale Rusko se jaksi nevzdalo svých doslova koloniálních ambicí podrobit si Ukrajinu. Všechno zničí. Jsou tu únosy obyvatel do Ruska a Běloruska. Pokud Ukrajina nebude schopna se vojensky bránit a zastavit ten nájezd, tak se ty události mohou vrátit i sem. Je potřeba tak Rusko zastavit nyní, aby střední Evropa zůstala bezpečná. To je ten český zájem, co na tom máme,” pokračoval.

19:32
Dnes

Oddíl instruktorů sapérů kanadských ozbrojených sil učí ukrajinské vojáky minové bezpečnosti v rámci operace kanadských ozbrojených sil UNIFIER v Polsku, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. 

18:59
Dnes

Úřady v Kyjevě upřesňují bilanci nočního náletu ruských kamikaze dronů. Protivzdušná obrana jich sestřelila 58 z 59. Prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál a poděkoval protivzdušné obraně. „Pokaždé, když sestřelujete nepřátelské drony a střely, zachraňujete životy. Jste naši hrdinové,“ zdůraznil šéf státu.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko uvedl, že v důsledku útoků i sestřelení dronů vypukl požár na střeše devítipatrové budovy, byla poškozena sedmipatrová budova a začal hořet sklad. Obětí útoků se stal 41letý muž. Dva ranění, muž a žena, museli být hospitalizovaní, žena je na jednotce intenzivní péče, dodal starosta.

17:57
Dnes

Kyjevský starosta Vitalij Kličko dnes vysvětloval otřesy a vibrace, které pocítili obyvatelé ukrajinského hlavního města během noci na dnešek. Nešlo podle něj o zemětřesení:. „To zbraně jedou na frontu, nové a silné. S tím asi souvisely vibrace,“ řekl Kličko v televizi podle listu Ukrajinska pravda.

Otřesy připomínající zemětřesení pocítili Kyjevané během nočního nepřátelského náletu na metropoli. Ale seismologové mezitím ujistili, že v Kyjevě a okolí ani jinde na Ukrajině žádné zemětřesení nezaznamenali, dodal deník.

Zobrazit celý online

Rakouská neutralita

Lipavský nepřijel do Kyjeva sám, nýbrž ho doprovodil i rakouský ministr zahraničí Alexandr Schallenberg (53). „Všechno, na co je tu útočeno, jsou hodnoty a systém, které jsme postavili po druhé světové válce,“ sdělil Schallenberg. I tak ale obhajoval, že Rakousko nevstoupí do NATO. Podle jeho slov si Rakušané neutralitu na rozdíl od dosud také neutrálních Švédů stále přejí.

„Je vidět, že ta návštěva poutá pozornost. Je to symbolický projev sounáležitosti střední Evropy s Ukrajinou. Proto nás přijme i prezident Zelenskyj a já mu zopakuji všechno, co Česká republika pro Ukrajinu dělá, proč je pro nás důležité, aby Ukrajina ve svém boji obstála. To bude to moje klíčové sdělení,” říkal na Ukrajině Lipavský.

Třetí česká návštěva

Pro Česko jde už o třetí oficiální cestu politiků na Ukrajinu. Prvním byl ještě v době obléhání Kyjeva premiér Petr Fiala (57, ODS) a v dubnu se pak na pozůstatky masakru v Buči přijel podívat předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (61, ODS).

Video  Šéf obranného průmyslu pro Blesk o zbraních pro Ukrajinu: Nebudou chybět Česku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa