Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

„Nevěřím na zázraky.“ Macron s Putinem se sešli kvůli napětí kolem Ukrajiny

Aktualizováno -
7. února 2022
22:08
Autor: ČTK - 
7. února 2022
18:45

K jednání o rostoucím napětí v Evropě v souvislosti s krizí kolem Ukrajiny se dnes v Moskvě sešli prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a Emmanuel Macron. Šéf Kremlu na úvod setkání prohlásil, že Moskva i Paříž jsou situací kolem bezpečnosti znepokojené, jeho host označil dialog za jedinou možnost bezpečnosti a stability v Evropě. Český premiér Petr Fiala (ODS) dnes zase zdůraznil, že konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomaticky a mírovou cestou.

Macron dal po příletu do ruské metropole najevo opatrný optimismus ohledně setkání s Putinem. „Jsem v rozumné míře naladěn optimisticky. Nevěřím však na spontánní zázraky,“ prohlásil podle televize BFM TV po vystoupení z letadla na moskevském letišti Vnukovo.

Optimistický Macron chce stabilitu a bezpečnost Evropy

Jsem rád, že budu moci všechny otázky podrobně probrat a že můžeme začít hledat kolektivní odpověď užitečnou pro Rusko a celou Evropu. Taková odpověď zabrání válce a vybuduje stabilitu, transparentnost a důvěru pro všechny,“ řekl Macron. „Myslím, že dialog je nyní důležitější než kdy jindy. Jedině on zajistí bezpečnost a stabilitu na evropském kontinentu,“ dodal.

Francouzský prezident už dříve řekl, že účelem jeho návštěvy v Moskvě je zabránit eskalaci situace kolem Ukrajiny. Kreml k návštěvě Macrona podle agentury TASS uvedl, že Putin bude s hostem diskutovat o bezpečnostní struktuře v Evropě.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že očekává zcela věcnou a dlouhou diskusi. Při jednání podle něj budou „absolutně dominovat“ napětí v Evropě související se situací kolem Ukrajiny, u jejíchž hranic má Moskva aktuálně přes 100 000 vojáků, a otázka bezpečnostních záruk pro Rusko.

Fiala musel reagovat na Zemanova slova

Konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomaticky a mírovou cestou. Novinářům to dnes v Mikulčicích na Hodonínsku řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj nelze ustupovat ruským hrozbám a je potřeba nepřipouštět formu vyhrožování a případné agrese. Fiala také uvedl, že důležitý je postup vlády a vláda se jasně postavila za Ukrajinu. Reagoval tak na víkendová slova prezidenta Miloše Zemana, který nesdílí obavy z případné ruské agrese na Ukrajině a nynější napětí pokládá za válku slov.

Česká republika také darovala Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů asi za 37 milionů korun. K tomu Zeman uvedl, že by je místo darování prodal.

Podle Fialy je důležitý postoj vlády. „Pan prezident má na tu pomoc jiný názor, já jsem s ním o tom mluvil. Ale slova a činy české vlády jsou takové, jak je občan vidí. Vláda se jasně postavila na stranu mírového řešení, odmítáme hrozby Ruska a stojíme za Ukrajinou,“ řekl Fiala.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků, čímž vyvolalo obavy Západu, že se připravuje na vojenskou akci na Ukrajině. Moskva odmítá náznaky, že má v plánu Ukrajinu napadnout. Tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost. Od Spojených států a NATO žádá kromě jiného záruku, že aliance nepřijme Ukrajinu za člena, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v blízkosti Ruska. Česká vláda stejně jako NATO či Spojené státy tento požadavek odmítá.

Společný postup USA a Německa

Možnostem předejít širšímu konfliktu s Ruskem kvůli Ukrajině je věnována série diplomatických jednání. Kromě schůzky Putina a Macronem v Moskvě budou dnes o tomto tématu jednat ve Washingtonu americký prezident Joe Biden s německým kancléřem Olafem Scholzem. Návštěvu Ukrajiny dnes také zahájili ministři zahraničí Německa, Česka, Slovenska a Rakouska.

Spojené státy a Německo postupují jednotně ve snaze vypořádat se s ruskou agresí v souvislosti s Ukrajinou, řekl dnes americký prezident po německým kancléřem Scholzem. Berlín však na rozdíl od Washingtonu odmítá dodávat Ukrajině zbraně.

Biden: V případě ruského útoku Nord Stream 2 už nebude

Německo v souvislosti s aktuální situací čelí kritice, že je příliš pasivní, mimo jiné proto, že zatím neohlásil odstoupení od plynovodu Nord Stream 2 v případě nového ruského útoku na Ukrajinu. Bidenova administrativa tvrdí, že projekt plynovodu by za takového scénáře „nepostupoval, ať tak či onak“.

Podle Bidena ale dvě země „pracují v tandemu“, aby dál snižovaly hrozbu ruské agrese v Evropě, informovala agentura Reuters. „Německo je jedním z nejbližších spojenců Ameriky,“ zdůraznil podle ní prezident USA, když ve svém sídle přivítal německého kancléře. Uvedl také, že se těší na vzájemnou úzkou spolupráci.

Pokud ruské jednotky a tanky překročí hranice s Ukrajinou, projekt plynovodu Nord Stream 2 už nebude, prohlásil dnes americký prezident. Společně se Scholzem uvedli, že jejich země a Severoatlantická aliance jsou připraveny společně reagovat na případnou ruskou agresi.

pavel_kozak ( 8. února 2022 11:46 )

Existuje určitá "apriorita, která se postupně vytváří" (Livingstone o Humovi, viz Moural). Když jdu na setkání s jeptiškami, nebudu tam vnášet vtipy jak na nudistickou pláž. Pokud vůbec chceme s Ruskem a Čínou mluvit, musíme pochopit jejich mentalitu. Teprve kdyby ji porušovali, tak se nějak ozvat apod. Opak se nutně jeví jako naschvál a záměrné strkání klacku do kola. Obě ty velmoci mají zcela určité standardy, a dokonce se na ně dá odvolávat jako na předobrazy, viz třeba film o Rubljovovi a epizoda s nájezdníkem. Vyvolávat nenávist proti slovanským národům je i pro nás velmi nepříjemné, jakkoli jsme Kelti. Čekám, kdy se ozve nenávist k Indům nebo k Brazilcům. Ona ani Kanada a Švédsko nejsou, co bývaly... O co se vlastně hraje? USA dopadly v Afghánistánu - řekl bych - "hůře než si zaslouží".

pavel_kozak ( 8. února 2022 00:23 )

Rétorika typu "držet hubu" se nehodí do světa, který jsem poznal - a Lavrov jakoby to věděl. Jak setkání Gorbačova s Reaganem, tak i setkání Obamy s Medvěděvem byly v úplně jiné atmosféře. USA mají historii asi čtvrtinovou, co křesťanské Rusko i s Kyjevskou Rusí, takže pochybuji, zda se dostatečně v celé situaci orientují. Asi moc ne, když si Zelenský s Bidenem moc nerozumějí, a čeho USA "dosáhly" jsou explicitní dohoda Ruska s Čínou a vytáčivých stanovisk Francie s Německem. Mě to mrzí, protože mi několik lidí z USA pomohlo - ale nelze ten amatérismus nekonstatovat.

pavel_kozak ( 7. února 2022 19:55 )

Na celé této rusko-"ukrajinské" aféře je nestandardní to, co si všechno k tak velké a tak vyzbrojené zemi, jakou je Rusko, několik dalších zemí dovoluje. To se jednou dostane do dějepisu. Ve skutečnosti se totiž Rusko agresívně nechová, a pokud se chová přinejmenším korektně, měli by být ostatní rádi, že se tam nedostal k moci šílený diktátor, který by předváděl, co to je terorizovat svět. Na druhou stranu taková velmoc nemá tolik operačních variant, než se jako velmoc chovat. (Docela by mě zajímaly tipy do světových veličin,jako je pan Lipavský, co by měl Putin správně dělat?) - Pan senátor Fischer zřejmě nikdy nebyl na tankodromu. Proto se domnívá, že je to - jako s Chartou77 - o peticích a o poučování. Z perspektivy trpaslíka u špičky brontosaurova ocasu spoléhá na to, že si ho brontosaurus nevšimne.

Dannero ( 7. února 2022 19:39 )

Macron ať je jaký chce, tak v tomto případě pochopil co znamená diplomacie.To naopak ostatní troubové ,především ta naše vláda myslitelů, vyrazila jednat na Ukrajinu, nevím co tam jako chtějí vyřešit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa