
„Nevěřím na zázraky.“ Macron s Putinem se sešli kvůli napětí kolem Ukrajiny

K jednání o rostoucím napětí v Evropě v souvislosti s krizí kolem Ukrajiny se dnes v Moskvě sešli prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a Emmanuel Macron. Šéf Kremlu na úvod setkání prohlásil, že Moskva i Paříž jsou situací kolem bezpečnosti znepokojené, jeho host označil dialog za jedinou možnost bezpečnosti a stability v Evropě. Český premiér Petr Fiala (ODS) dnes zase zdůraznil, že konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomaticky a mírovou cestou.
Macron dal po příletu do ruské metropole najevo opatrný optimismus ohledně setkání s Putinem. „Jsem v rozumné míře naladěn optimisticky. Nevěřím však na spontánní zázraky,“ prohlásil podle televize BFM TV po vystoupení z letadla na moskevském letišti Vnukovo.
Optimistický Macron chce stabilitu a bezpečnost Evropy
„Jsem rád, že budu moci všechny otázky podrobně probrat a že můžeme začít hledat kolektivní odpověď užitečnou pro Rusko a celou Evropu. Taková odpověď zabrání válce a vybuduje stabilitu, transparentnost a důvěru pro všechny,“ řekl Macron. „Myslím, že dialog je nyní důležitější než kdy jindy. Jedině on zajistí bezpečnost a stabilitu na evropském kontinentu,“ dodal.
Francouzský prezident už dříve řekl, že účelem jeho návštěvy v Moskvě je zabránit eskalaci situace kolem Ukrajiny. Kreml k návštěvě Macrona podle agentury TASS uvedl, že Putin bude s hostem diskutovat o bezpečnostní struktuře v Evropě.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že očekává zcela věcnou a dlouhou diskusi. Při jednání podle něj budou „absolutně dominovat“ napětí v Evropě související se situací kolem Ukrajiny, u jejíchž hranic má Moskva aktuálně přes 100 000 vojáků, a otázka bezpečnostních záruk pro Rusko.
Fiala musel reagovat na Zemanova slova
Konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomaticky a mírovou cestou. Novinářům to dnes v Mikulčicích na Hodonínsku řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj nelze ustupovat ruským hrozbám a je potřeba nepřipouštět formu vyhrožování a případné agrese. Fiala také uvedl, že důležitý je postup vlády a vláda se jasně postavila za Ukrajinu. Reagoval tak na víkendová slova prezidenta Miloše Zemana, který nesdílí obavy z případné ruské agrese na Ukrajině a nynější napětí pokládá za válku slov.
Česká republika také darovala Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů asi za 37 milionů korun. K tomu Zeman uvedl, že by je místo darování prodal.
Podle Fialy je důležitý postoj vlády. „Pan prezident má na tu pomoc jiný názor, já jsem s ním o tom mluvil. Ale slova a činy české vlády jsou takové, jak je občan vidí. Vláda se jasně postavila na stranu mírového řešení, odmítáme hrozby Ruska a stojíme za Ukrajinou,“ řekl Fiala.
Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků, čímž vyvolalo obavy Západu, že se připravuje na vojenskou akci na Ukrajině. Moskva odmítá náznaky, že má v plánu Ukrajinu napadnout. Tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost. Od Spojených států a NATO žádá kromě jiného záruku, že aliance nepřijme Ukrajinu za člena, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v blízkosti Ruska. Česká vláda stejně jako NATO či Spojené státy tento požadavek odmítá.
Společný postup USA a Německa
Možnostem předejít širšímu konfliktu s Ruskem kvůli Ukrajině je věnována série diplomatických jednání. Kromě schůzky Putina a Macronem v Moskvě budou dnes o tomto tématu jednat ve Washingtonu americký prezident Joe Biden s německým kancléřem Olafem Scholzem. Návštěvu Ukrajiny dnes také zahájili ministři zahraničí Německa, Česka, Slovenska a Rakouska.
Spojené státy a Německo postupují jednotně ve snaze vypořádat se s ruskou agresí v souvislosti s Ukrajinou, řekl dnes americký prezident po německým kancléřem Scholzem. Berlín však na rozdíl od Washingtonu odmítá dodávat Ukrajině zbraně.
Biden: V případě ruského útoku Nord Stream 2 už nebude
Německo v souvislosti s aktuální situací čelí kritice, že je příliš pasivní, mimo jiné proto, že zatím neohlásil odstoupení od plynovodu Nord Stream 2 v případě nového ruského útoku na Ukrajinu. Bidenova administrativa tvrdí, že projekt plynovodu by za takového scénáře „nepostupoval, ať tak či onak“.
Podle Bidena ale dvě země „pracují v tandemu“, aby dál snižovaly hrozbu ruské agrese v Evropě, informovala agentura Reuters. „Německo je jedním z nejbližších spojenců Ameriky,“ zdůraznil podle ní prezident USA, když ve svém sídle přivítal německého kancléře. Uvedl také, že se těší na vzájemnou úzkou spolupráci.
Pokud ruské jednotky a tanky překročí hranice s Ukrajinou, projekt plynovodu Nord Stream 2 už nebude, prohlásil dnes americký prezident. Společně se Scholzem uvedli, že jejich země a Severoatlantická aliance jsou připraveny společně reagovat na případnou ruskou agresi.
Existuje určitá "apriorita, která se postupně vytváří" (Livingstone o Humovi, viz Moural). Když jdu na setkání s jeptiškami, nebudu tam vnášet vtipy jak na nudistickou pláž. Pokud vůbec chceme s Ruskem a Čínou mluvit, musíme pochopit jejich mentalitu. Teprve kdyby ji porušovali, tak se nějak ozvat apod. Opak se nutně jeví jako naschvál a záměrné strkání klacku do kola. Obě ty velmoci mají zcela určité standardy, a dokonce se na ně dá odvolávat jako na předobrazy, viz třeba film o Rubljovovi a epizoda s nájezdníkem. Vyvolávat nenávist proti slovanským národům je i pro nás velmi nepříjemné, jakkoli jsme Kelti. Čekám, kdy se ozve nenávist k Indům nebo k Brazilcům. Ona ani Kanada a Švédsko nejsou, co bývaly... O co se vlastně hraje? USA dopadly v Afghánistánu - řekl bych - "hůře než si zaslouží".