Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Expremiér Johnson se obrátil na Putina: Rusové nechtějí bojovat. Rekruti budou trpět

Autor: Darina Jíchová - 
23. září 2022
18:45

Ruská částečná mobilizace je „katastrofa“, „ruští rezervisté budou hrozně trpět“, „Rusové nechtějí, aby je Putin obětoval na oltáři svého ega“, i to zaznívá ze Západu poté, co ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyzval k mobilizaci. Proti Putinovi ostře vystoupil třeba i britský expremiér Boris Johnson, právě on se nechal slyšet, že Rusové netouží potom být obětovaní v Putinově válce, uvedl list Daily Mail.

Britský ministr pro ozbrojené síly James Heappey stejně jako řada dalších západních státníků včetně těch českých vidí Putinovo vyhlášení částečné mobilizace jako uznání neúspěchu. Domnívá se však, že rezervisté, kteří jsou nyní povoláni do války na Ukrajině, budou trpět. Putin je podle Heappeyho „vynervený“ z toho, jak moc se mu na Ukrajině nedaří. Mobilizace by měla platit zhruba pro 300 tisíc ruských rezervistů. V Rusku se proti mobilizaci mohutně protestuje, lidé opuštějí zemi.

„Ruští rekrutové budou kvůli kremelské aroganci šíleně trpět,“ nechal se v parlamentu slyšet Heappey. Zmínil, že jsou „odsouzeni“ k prožití „mizerné zimy“ a „možná i k smrti“. Expremiér Johnson má Putina za „slabocha a gamblera s lidskými životy“. „Riskuje jejich životy, protože se bojí, že prohraje,“ uvedl Johnson. Poukázal na obrovský zájem o jednosměrné letenky z Ruska.

„Rusové nechtějí obětovat své životy.“

„Je vidět, že nechtějí obětovat své životy za jeho (poz. red. Putinovo) ego,“ dodal někdejší ministerský předseda. Ve svém plamenném projevu si však Johnson šlápl na jazyk a v jednu chvíli zaměnil Volodymyra Zelenského – ukrajinského prezidenta – za Putina, rychle se ale opravil.

„Mobilizace je činem zoufalého muže, který ví, že se jeho plánu nedaří,“ podotkl Heappey. Mluvil také o ruských ztrátách, které se podle britské vojenské rozvědky pohybují okolo 25 tisíc padlých ruských vojáků, počet ztrát Rusů – padlých, zraněných, zajatých – by měl podle Pentagonu činit až 80 tisíc. Rostou i počty dezertérů. Obrovské ztráty také zaznamenala ruská vojenská technika.

„Sedm měsíců války a Rusko nemá vojáky ani techniku, aby dosáhlo úspěchů. Nálada v Moskvě se tak rychle mění a kysne,“ hodnotí Heappey. Putin i jeho ministr obrany Sergej Šojgu jsou podle Heappeyho zahnaní do kouta. „Na smrt poslali deseti tisíce vlastních občanů, navíc nedostatečně vybavené, vycvičené a pod špatným vedením,“ navázal ministr. „A teď posílají další, ještě s horším výcvikem a horší výbavou, bez zimních uniforem, doprostřed ukrajinské zimy, proti Ukrajincům, kteří jsou namotivovaní, mají vybavení a techniku a úspěchy,“ doplnil Heappey.

Do Kyjeva za prezidentem Zelenským přijel britský premiér Johnson. Do Kyjeva za prezidentem Zelenským přijel britský premiér Johnson. | Reuters

Expremiér Johnson je velkým podpůrcem Ukrajiny, čímž se netají, Kyjev několikrát sám navštívil. Britskou vládu tenhle týden vyzval k další ekonomické a vojenské podpoře Ukrajiny. „Tohle je bod zlomu celé války. Víc než jindy je klíčové, abychom měli strategickou trpělivost a zajistili to, že Ukrajinci uspějí v osvobozování okupovaných území,“ řekl Johnson. Mluvil nejen o osvobození do podoby ukrajinských hranic k 24. únoru 2022, ale i o osvobození Krymu a tedy navrácení se do podoby hranice před rokem 2014. „To je to, co si žádá mezinárodní právo,“ nechal se slyšet.

„Mobilizace mezi Rusy vyvolala paniku, nikdo nechce být v Putinově válce potravou pro děla,“ zakončil britský expremiér.

15:33
Dnes

Majitel Sklárny a minipivovaru v Harrachově na Jablonecku František Novosad se rozhodl kvůli vysokým cenám plynu zastavit v listopadu výrobu a na dva měsíce vyhasit sklářskou pec. Většinu z 90 zaměstnanců plánuje propustit. Vyrábět chce znovu od poloviny ledna.

Zatímco letos firma musela nakupovat plyn za spotové ceny v průměru za 200 eur za megawatthodinu (4900 Kč), na příští rok má plyn zajištěný za výrazně nižší cenu 26 eur (640 Kč), řekl dnes ČTK Novosad.

Sklářská výroba patří k energeticky velmi náročným odvětvím, i když se podle Novosada snaží firma šetřit a sklo taví jen obden, spotřebu výrazně snížit nedokáže. Malá krkonošská sklárna spotřebuje ročně kolem 8000 megawatthodin plynu. Zatímco loni za něj za celý rok zaplatila 4,5 milionu korun, letos už náklady na plyn překročily 20 milionů a ještě není konec roku. „Utratili jsme už i 12 milionů, které jsme si v minulých letech našetřili na novou pec,“ řekl majitel sklárny.

15:13
Dnes

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Informovala o tom stanice BBC a agentura AFP. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky reagoval na zprávu o ústupu Rusů z Lymanu příspěvkem na sociálních sítích, ve kterém vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“, tedy v regionu, který Rusko anektuje.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v reakci uvedl, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

„Je to velice emotivní moment. Šéfové regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Ale i v těžkých okamžicích by emoce měly zůstat stranou jakéhokoliv hodnocení. Proto se raději držíme vyvážených, objektivních hodnocení,“ řekl novinářům Peskov. Použití jaderných zbraní se podle něj řídí příslušnou doktrínou.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití nukleárních zbraní, pokud budou proti zemi použity tyto nebo jiné zbraně hromadného ničení, popřípadě pokud bude Ruská federace čelit existenční hrozbě při použití konvenčních zbraní. Kreml dal zároveň už dříve najevo, že jaderná ochrana se bude vztahovat i na čtyři oblasti Ukrajiny, které Moskva právě anektuje, píše agentura Reuters.

15:07
Dnes
!

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského kvůli flagrantnímu porušování mezinárodního práva a ilegální anexi ukrajinských oblastí. Sdělil to dnes na twitteru.

„Prostřednictvím našeho náměstka Jaroslava Kurfürsta jsme dali ruské straně jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat,“ řekl šéf české diplomacie v nahrávce, kterou ČTK poskytla mluvčí ministerstva Lenka Do.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podpisem smluv zahájil proces záboru čtyř ukrajinských regionů. Kromě Záporožské a Chersonské oblasti jde také o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Kyjev a Západ anexi odmítly jako nelegální a odsoudily ji. Jde přibližně o 15 procent z celkové rozlohy Ukrajiny.

Zobrazit celý online

Generál: Mizerný výcvik, mizerné vedení

Mobilizaci komentoval také bývalý americký generálporučík Mark Hertling, který se specializoval na výcvik vojáků. „Katastrofa,“ na mobilizaci má jasný názor. Na svém twitteru upozornil hlavně na to, že Rusové podléhající povolávacímu rozkazu budou mít jen minimální – zřejmě nulový – výcvik. „Někdy je to jen výcvik v rámci jednotky a pak rovnou na frontu,“ uvedl.

„Putin oznámil mobilizaci 300 tisíc rezervistů, z toho mi spadla čelist, ale ne z důvodu, který si myslíte. Proč tedy? Protože vím, jak jsou ruští vojáci cvičeni, jak při základním tréninku, tak v jednotkách,“ napsal na svém twitteru. Vysvětlil také, jak je to s výcvikem ve Spojených státech, ročně podstoupí základní výcvik trvající 10 týdnů na 150 tisíc Američanů, teprve poté následuje speciální trénink a pak až zařazení do jednotek a příprava na misi.

V Rusku to tak ale není. Hertling uvedl, že základní trénink mnohdy Rusové ani neabsolvují a jsou rovnou posíláni do jednotek, kde jsou cvičeni a „vycvičeni“ v řádu dnů a pak se rovnou musí zapojit do boje. Hertling v minulosti osobně ruské výcvikové tábory navštívil a viděl, jak to v nich vypadá. „Šílenost,“ komentoval. „Během dvou cest do Ruska jsem viděl jejich základní i jednotkový výcvik. Bylo to hrozné,“ nešlo jen o nedostatečný trénink a zacházení se zbraněmi a téměř nulový zdravotnický kurz, co bylo podle něj hrozné, byli hlavně cvičitelé.

„Problém ruské armády? Špatně vycvičená a špatně vedená. To začíná u základního výcviku,“ dodal Hertling. Zastavil se rovněž nad „pochybným“ složením rekrutů, hlavně nad branci z věznic a žoldáky, jako jsou členové Wagnerovy armády. „Je to jen další znak ruské slabosti a krok směrem ke katastrofě,“ domnívá se. Navíc Rusové z mobilizace očividně nejsou nadšení a snaží se povolání vyhnout, někteří utíkají ze země, jiní by preferovali vězení a někteří zvolí radši zranění. Internetovým vyhledávačům v Rusku totiž nyní vévodí dotaz: Jak si zlomit doma ruku.

Video  Vladimír Putin vyhlásil částečnou mobilizaci obyvatelstva  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa