Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 23°C

Kličko je v Praze. Kyjevský starosta se sešel s Fialou a řeší obnovu Ukrajiny

Aktualizováno -
16. září 2022
14:12
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
16. září 2022
12:00

Kyjevský starosta Vitalij Kličko dorazil do Prahy, kde ho mimo jiné přivítal lídr Pirátů Ivan Bartoš. V pátek po poledni se sešel s českým premiérem Petrem Fialou (ODS). Kličko přijel kvůli jednání zástupců evropských měst a regionů a zúčastní se schůze politického vedení Evropského výboru regionů (VR), která se pořádá ve spolupráci s českým předsednictvím EU. Kličko promluví o ruské invazi na Ukrajinu, o tom, jak Kyjev ustál bombardování, jak se do metropole vrací život, i o tom, jak válku vnímá on. Předmětem schůze výboru budou dopady ruské války včetně energetické krize.

Vitalij Kličko v Praze! Opravdu mě těší, že se má starosta Kyjeva osobně zúčastnit zítřejšího jednání Byra Evropského výboru regionů. Mluvit budeme o ruské agresi a pomoci při obnově a rekonstrukci Ukrajiny,“ napsal Bartoš na svých sociálních sítích. Společně s Kličkem vystoupí v pátek na tiskové konferenci po jednání Byra v Kongresovém domě, promluví také předseda Evropského výboru regionů Vasco Cordeiro.

Bartoš se s Kličkem setkal hned ve čtvrtek, a to ve Slovanském domě, kam se sjeli členové Evropského výboru regionů. Kličko si je vědom české pomoci Ukrajině a české pokračující podpory, což ocenil i v několika rozhovorech pro český či zahraniční tisk.

V pátek odpoledne se sešel v Kramářově vile s premiérem Petrem Fialou.

Kličko a jeho bratr Vladimir se ve světě proslavili jako boxeři, u milovaného sportu nezůstali, oba se zapojili do boje Ukrajiny za demokracii. Kličko se následně stal v roce 2014 kyjevským starostou. Oba sourozenci nadále bojují za Ukrajinu, tentokrát za její svobodu, bratři na svých sociálních sítích pravidelně sdílejí svědectví z válečné Ukrajiny.

Raketový útok na Kyjev (26. 6. 2022) Raketový útok na Kyjev (26. 6. 2022) | Reuters

Kličko Kyjev neopustil ani během období nejhoršího bombardování. Vladimir Kličko tento týden jménem Ukrajiny převzal cenu německé mediální komunity „Za odvahu a odolnost ukrajinského lidu v boji proti ruské agresi“, informoval kyjevský starosta na svém Telegramu.

23:18
29. 5. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu o dění na Ukrajině a událostech s konfliktem souvisejících. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Prozatím přejeme dobrou noc.

23:02
29. 5. 2023

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes jednal s ukrajinskou vicepremiérkou Olgou Stefanishynou. „S ukrajinskou vicepremiérkou jsme mluvili o odhodlání Ukrajinců bojovat za svobodu a budoucnosti země v EU a NATO. Děkuji za podnětnou diskuzi!“ okomentoval schůzku na Twitteru.

22:41
29. 5. 2023

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal poděkoval Dánsku za přislíbení další vojenské podpory. „Dánsko plánuje zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině na 2,6 miliardy dolarů. Děkujeme dánské premiérce Mette Frederiksenové za silnou podporu Ukrajinců v boji za svobodu. Každým dnem jsme silnější a blíže k vítězství,“ napsal na Twitter.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa