Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Velké ztráty… tedy, velké úspěchy.“ Ruskému korespondentovi se zamotal jazyk. Co prozradil?

Autor: Darina Jíchová - 
15. září 2022
16:34

Ruská propaganda pracuje ve dne v noci, aby veřejnost byla přesvědčená o „úspěchu“ invaze na Ukrajinu. Kremlem placení novináři mají tak co dělat, aby ne, jestli se někomu na Ukrajině daří, je to domácí protiofenziva. Lži o postupu zmohly i zkušeného válečného korespondenta, který se v přímém přenosu přerekl a místo naučeného výstupu o úspěších přiznal ruské ztráty, uvedl list Daily Mail.

„Ztrácíme obrovský počet lidí, teda, …ehm, máme velké úspěchy,“ tímto výrokem pro státní televizní stanici Rossija 1 překvapil válečný korespondent z Donbasu Alexander Sladkov. To je další svědectví toho, jak je ukrajinská protiofenziva úspěšná. Rusko od počátku tají počty mrtvých a zraněných vojáků. Pentagon odhaduje, že jich je na 80 tisíc.

„Chceme knockout“

Sladkov se ze své chyby rychle vzpamatoval a okamžitě se vrátil k propagandistické rétorice, sahal často po boxerských analogiích. „Jen čekají, až začneme a dáme jim na solar, to je pošle k zemi. Bude to hotový knockout, budou KO. Na body je pak těžké vyhrát. Máme velké úspěchy, i když nemáme, no… použili jsme vojenská letadla, na dálku, zasadili jsme ránu energetickému systému, ale nedokončili jsme to. A co lidé říkají? Že vyhráváme na body, ale my chceme knockout,“ jeho reportáž celkově byla poměrně zmatená.

Ruské jednotky se stahují z Charkova, aby se přeskupily, to je moskevské stanovisko. Podle Ukrajiny Rusové hromadně utíkají nebo se vzdávají. „Rozumí tomu, že jejich situace je beznadějná,“ uvedli zástupci ukrajinské vojenské rozvědky. V Rusku se šíří obavy i na internetu, například váleční blogeři a někteří komentátoři Kremlu vyčítají jejich chyby, za tu největší považují nevydání příkazu k všeobecné mobilizaci.

22:00
1. 12. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:54
1. 12. 2023

Ruský prezident Vladimir Putin svým výnosem zvýšil tabulkový počet ruských vojáků skoro o 170 000, uvedla dnes státní agentura TASS s odvoláním na dokument zveřejněný na internetové stránce Kremlu. Podle agentury AFP to znamená navýšení počtu míst v armádě o 15 procent. Kvůli prezidentově výnosu se nepočítá s mobilizací, ujistilo ruské ministerstvo obrany. Počet vojáků se má podle něj zvýšit postupně, hlavně díky dobrovolným kontraktům s armádou.

TASS připomněl, že předchozím výnosem, platným od letošního 1. ledna, Putin stanovil počet příslušníků ozbrojených sil na 2 039 758 lidí včetně 1 150 628 vojáků. Nový dekret stanovuje početnost ozbrojených sil na 2 209 130 lidí, včetně 1 320 000 vojáků.

21:17
1. 12. 2023

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si dnes na závěr dvoudenního jednání ve Skopji, poznamenaném přítomností šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, zaručila fungování i do dalšího roku. Rusko totiž spolu s dalšími členskými zeměmi schválilo předsednictví Malty na rok 2024 a prodloužilo mandáty čtyř vedoucích zastupitelů, napsala agentura Reuters.

Spor o další předsednickou zemi byl zásadní. Předsednictví v OBSE mělo příští rok převzít Estonsko, ale Rusko, které má právo veta, tento krok zablokovalo. Nástup neutrální Malty do vedení nakonec ministři vyjednali na poslední chvíli. „Ruská agrese na Ukrajině narušila samotné základy a zásady naší organizace,“ uvedl Bujar Osmani, ministr zahraničí Severní Makedonie, která momentálně organizaci předsedá. „Ohrozila také samotnou existenci naší organizace. Proto jsou výsledky tohoto setkání tak úžasné,“ řekl. „Všichni můžeme být hrdí na to, čeho jsme letos dosáhli... OBSE není a nikdy nebyla setkáním podobně smýšlejících zemí, a proto potřebujeme, aby nadále sloužila jako platforma pro dialog,“ dodal.

Zobrazit celý online

Video  Generál Šedivý pro Blesk o ukrajinské protiofenzivě: Přichází velký válečný obrat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud