Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Ať jde Putin k čertu! Nejdřív ale před válečný tribunál. Zelenskyj se opřel do ruského prezidenta

Autor: DVL - 
6. září 2022
17:32

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslal svůj ruský protějšek k čertu, ale nejdřív se však Vladimir Putin podle něj bude muset dostavit před válečný tribunál. Dále ukrajinský lídr řekl, že by měl ruský prezident čelit soudu za hrůzy, kterých se dopustili jeho muži, když si razili cestu napříč Ukrajinou. Během rozhovoru pro ABC Zelenskyj přiznal, že stále existují skupiny, které se ho snaží zavraždit. Napsal o tom deník Daily Mail.

Prezidentovu kancelář zvenku i zevnitř hlídá stráž. Vojáci jsou na každé chodbě a stojí u každého vchodu. Prezident Zelenskyj ví, že je stále v ohrožení. Rozhovořil se také o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, která se nyní nachází pod kontrolou Ruska. Prezident řekl, že z jaderné elektrárny Rusové záměrně dělají jadernou zbraň. Údajně požádal amerického prezidenta Joea Bidena, aby Rusko označil za teroristický stát. „Nemůžeme vést dialog s teroristy,“ uvedl Zelenskyj.

„Je to velmi těžká válka a těžký úkol. Naše teritorium obnovíme,“ řekl prezident Zelenskyj. „Teď nemůžeme přestat. Postupně si své území vezmeme zpátky. Je to těžké a není to jenom na nás, ale myslím, že se to stane, je to jen otázkou času.“

Na otázky týkající se válečné taktiky byl Zelenskyj spíše zdrženlivý: „Nemohu mluvit o detailech. Chci našeho nepřítele překvapit.“ Vyjednávat s Putinem nechce. „Nemůžeme vyjednávat s teroristy. Nemůžete po všech těch znásilněních, mučeních, vraždách a po všem, co jsme zjistili, vést dialog, tohle není válka, to je jasný terorismus,“ uzavřel.

10:48
Dnes

Proruské kanály na Telegramu hovoří o vyhrocené situaci v úseku fronty Vuhledar–Velyka Novosilovka, tedy zhruba 40 až 50 kilometrů jihozápadně od Doněcku a 85 kilometrů severně od Mariupolu. Například velitel sil doněckých separatistů Alexandr Chodakovskij v rozporu s tvrzením ruského ministerstva obrany na Telegramu uvedl, že až deset ukrajinských motorizovaných jednotek úspěšně postoupilo ve směru na Zolotu Nyvu a Novodonecke, přičemž vstoupili na okraj této obce jihozápadně od Vuhledaru. „Nepříteli se nás podařilo dostat do těžké pozice. Situace se vyvíjí,“ napsal Chodakovskij.

10:29
Dnes

Vůdce ruské žoldnéřské armády zvané Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina Jevgenij Prigožin zveřejnil video s výslechem ruského důstojníka, kterého přiměli se na kameru omluvit a přiznat, že „z osobního nepřátelství“ střílel v opilosti po žoldnéřích. Incident se podle Prigožinovy firmy stal už minulý měsíc. Prigožin je v dlouhodobém konfliktu s vedením ruského ministerstva obrany.

10:05
Dnes

Italský kardinál Matteo Zuppi, kterého papež František pověřil mírovou misí k ukončení války na Ukrajině, dnes zahájí dvoudenní návštěvu Kyjeva. Uvedl to v dnešním prohlášení Vatikán, podle nějž se vyslanec chce informovat o postojích ukrajinské strany.

Zobrazit celý online

„Samozřejmě že nechceme, aby umírali další lidé, ale teď nemůžeme skončit a na něčem se dohodnout. Oni nejsou připraveni na mír, chtějí návrat Sovětského svazu, nechtějí nám dát suverenitu a nezávislost. To dobrovolně neudělají, takže naše jediná šance je získat naše území zpátky a odtlačit je zpátky,“ vysvětloval Zelenskyj. Uvedl, že Rusko vede ekonomickou válku, blokuje přístavy a lodě, které vyvážejí obilí do dalších zemí, a že převzalo kontrolu nad největší jadernou elektrárnou v Evropě, tedy nad Záporožskou jadernou elektrárnou.

„Kontrolují celou elektrárnu, odpojili šest reaktorů. To je šestkrát Černobyl,“ rozzlobil se prezident. Varuje, že pro Evropu to představuje největší nebezpečí. „Je to jaderná zbraň,“ dodal. U Záporožské jaderné elektrárny je armáda, jež by tam vůbec neměla být, stejně jako jakékoli zbraně, komentoval situaci. Podle prezidenta není dobrý nápad elektrárnu odpojovat, neboť zásobuje elektřinou dva ukrajinské regiony.

Evropu varoval dříve

Připomněl, že Evropu varoval už před rokem, kdy radil, aby nebyla závislá na ruském plynu a ropě. Podle něj může Putin dosáhnout rozpolcení Evropy, které by vedlo k vítězství Ruské federace. Spojeným státům je velmi vděčný, poděkoval obyčejným lidem za podporu. „Cítíme, že na to nejsme sami, že Amerika je s námi. Cítíme, že na frontě jste s námi,“ dodal.

Zelenskyj rovněž mluvil o masakru v Buči. „Myslím, že ti, co to udělali, by neměli jen skončit v pekle, ale měl by s nimi proběhnout nezávislý soud. Naše rozvědka všechny hledá, máme je na seznamu.“

Na otázku, jestli si myslí, že je Vladimir Putin válečný zločinec, prezident Zelenskyj odpověděl: „Ano.“ Stejně odpověděl i na otázku, jestli by měl předstoupit před soud. Odhalil, že je stále varován před skupinami, které mají za úkol ho zavraždit. Pro Vladimira Putina nemá žádný vzkaz. „Jemu na ničem nezáleží. Je mu jedno, že tisíce ruských vojáků přijde o život. Každý z nás je úplně jiný, nenajdeme žádný kompromis,“ okomentoval Zelenskyj.

Na závěr se vyjádřil i ke své rodině. Prezident řekl, že rodina jeho rozhodnutí chápe. Z bezpečnostních důvodů neprozradil, kde se nacházejí, ale svá útočiště musí často měnit. Stejně jako ostatní ukrajinské děti musel i prezidentův syn předčasně dospět.

Video  Generál Šedivý pro Blesk o ukrajinské protiofenzivě: Přichází velký válečný obrat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa