Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Saša (9) přišla o ruku, nyní se učí s protézou. Zelenská: Prožila tolik bolesti, nyní se směje

Autor: for - 
6. září 2022
11:20

Devítiletá Saša si za svůj zatím krátký život prožila mnoho bolesti. Během útěku z ostřelovaných zón přišla o ruku a několik dní trpěla, než se jí povedlo definitivně utéct z bezprostředního nebezpečí a než se jí podařilo dostat k lékaři. Saša se ale nyní zase může radovat. Díky nadnárodní spolupráci Ukrajiny s USA se povedlo dívence získat zcela zadarmo unikátní protézu, se kterou se nyní učí pohybovat. Dojemný příběh sdílela na svém Instagramu první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. 

První dáma Ukrajiny Olena Zelenská se už před válkou intenzivně věnovala dětem a jejich přístupu ke vzdělání a normálnímu životu. Ruská invaze ji donutila několikrát emotivně vystoupit, aby světu předala osudy ukrajinských dětí a mnohdy apelovala i na rodiče ruských vojáků. 

„Zeptala jsem se ruských matek: jak se cítíte, když vaši synové zabíjejí naše děti? Že na ně házejí bomby, drtí je minomety? Žádná matka by si nepřála, aby její dítě bylo vrahem jiných dětí. Ani za štědré odměny, které sliboval Putin,“ uvedla jen měsíc po začátku války pro portál Daily Mail. Tehdy sdílela několik osudů ukrajinských dětí a rodičů - od smutných improvizovaných náhrobků přes smrt novorozenců v porodnicích, na které dopadly bomby. 

Saša přišla o ruku v Buči

Jeden z příběhů, které Zelenská již dříve sdílela, se týkal i Saši. Tato devítiletá dívenka utekla s rodinou z Hostomelu, aby se vyhnula okupantům. Jejich cesta skončila v Buči, která se ale rovněž stala terčem ostřelování. Ačkoliv dívka jako zázrakem přežila palbu vojsk, přišla o ruku. 

„Skrývala se zraněná téměř celý den u své matky a čekala na pomoc. Trvalo několik dalších dní, než se je povedlo dostat pryč z města. Celou tu dobu Saša snášela neuvěřitelnou bolest,“ prozradila Zelenská na svém Instagramu. Tentokrát však příběh doplnila o šťastnou událost v Sašině životě. Dívenka dostala zcela zadarmo protézu, kterou se učí plně ovládat. 

Sašu bylo zapotřebí nejdříve dopravit do Ameriky. Tam se dostala pomocí programu Nezlamni společně s pomocí velvyslanectví Ukrajiny v USA. Unikátní a také nejlehčí protézu na světě od společnosti TrueLimb pak získala díky globální iniciativě Unlimited Tomorrow Global Initiative (UTGI).

S úsměvem poprvé sevřít ruku v pěst

Video zachycuje první propojení ruky s tělem Saši. Usměvavá dívenka se na videu učí uchopit věci do ruky a následně ji předat opodál sedícímu muži. „Tato dívka odolala tolika zkouškám a nyní se jí derou slzy do očí, když se snaží s úsměvem pohnout prsty,“ popisuje první dáma Ukrajiny. 

Saša se nyní stěhuje s rodinou do Kanady, kde chtějí přečkat do konce války. Zelenská podotýká, že jí přeje plnohodnotný život bez bolesti a omezení a doufá, že to bude dopřáno i dalším dětem a rodinám, které kvůli válce přicházejí do kontaktu se zlem. 

Video se připravuje ...
Další videa