Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

„Sbohem Gorby“: Sovětský exprezident (†91) je pohřben. Rozloučení bylo bez lídrů a pod kontrolou

Autor: for, Darina Jíchová - 
4. září 2022
05:00

Michail Gorbačov, ve světě známý jako Gorby, byl pochován na Novoděvičím hřbitově. Ačkoliv neměl oficiálně státní pohřeb, rozloučení s tímto sovětským exprezidentem se neobešlo bez znaků pocty. Nechyběla čestná stráž, hlídka, kontroly a dlouhé fronty kolem zátaras. Stejně tak dorazilo mnoho velkých mužů a žen, včetně zástupkyně z ČR, ale vyjma prezidenta Vladimíra Putina, který se z rozloučení vyvléknul. Podle analytika mohl být Gorbačovův pohřeb i projevem smutného protestu proti prezidentovi.

K věčnému spánku ulehl po včerejší skromné ceremonii bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, který zemřel 30. srpna ve věku 91 let. Poslední rozloučení s držitelem Nobelovy ceny míru se konalo ve Sloupové síni Domu odborů v metropoli, která v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR. Následně byl pochován na Novoděvičím hřbitově.

Uzavřené metro i kontrola

Na ceremonii putovaly stovky lidí, kteří zanechávali v síni květiny a věnce, v pozadí pak hrála tichá hudba. Podle agentury Interfax byla kvůli rozloučení uzavřena část ulice Bolšaja Smitrovka a uzavřen byl i vstup a výstup do metra. Stejně tak se nemohla k místu přibližovat auta, a truchlící tak museli k místu dojít pěšky. 

„U vchodů do Domu odborů, vybaveného detektory kovů, jsou policisté a příslušníci Národní gardy. Hlídky jsou umístěny také v blízkosti budov, které se nacházejí vedle Domu odborů,“ dodává agentura. 

U otevřené rakve byla také čestná stráž, přičemž po dobu ceremonie vítali u rakve příchozí dvě vnučky Gorbačova a jeho dcera. Obřad tak měl prvky státního pohřbu, ačkoliv se o něj nejednalo. 

Mnozí z návštěvníků podle agentury Reuters uvedli, že chtějí uctít památku Gorbačova jako mírotvorce, který odstranil totalitu a dal jim svobodu. „Chtěl nám dát demokracii a svobodu, a ukázalo se, že ještě nejsme moc připraveni,“ řekl miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv, který kdysi s Gorbačovem financoval opozičně zaměřené noviny. „To je velmi nešťastné, ale stále budeme evropskou zemí. Tato část dějin jednou skončí,“ dodal Gorbačovův blízký přítel. 

Putinův úskok

A proč se vlastně nejednalo o státní pohřeb, jako tomu bylo v případě jiných zesnulých prezidentů? Existuje hned několik důvodů a tím hlavním je nepřítomnost stávající hlavy státu Vladimíra Putina. Ten se totiž pohřbu nejspíše i chtěl vyhnout a státní pohřeb by vyžadoval jeho účast. Navíc by pak bylo zapotřebí pozvat zahraniční vůdce, což kvůli válce není možné. Rusko totiž mimo jiné uvalilo na řadu státníků sankce, které rovněž znamenají, že politici nesmí jezdit do Ruska. 

Pohřeb Michaila Gorbačova (†91): Gorbačovova dcera Irina. Pohřeb Michaila Gorbačova (†91): Gorbačovova dcera Irina. | ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

Putin se k otevřené rakvi dostavil dříve, než začalo oficiální rozloučení. V sobotu dorazit nemohl údajně kvůli práci. „Celý den je zaneprázdněný - interní schůzky, schůzky, mezinárodní telefonické rozhovory, přípravy na Fórum Dálného východu, koneckonců by tam měl mluvit,“ řekl tiskový tajemník Dmitrij Peskov v pátek novinářům.

Putin se navíc vyhnul i setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který na pohřeb přiletěl. Údajně se ale ani potkat nechtěli. Pohřbu se dále ze zahraničních velikánů zúčastnili velvyslanci Geza Andreas von Geyr za Německo, Deborah Bronnetová za Velkou Británii a John Sullivan za USA. Ze známějších tváří se objevil také exprezident a nynější místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv a šéf Roskosmos Jurij Borisov. Českou republiku zastupovala chargé d'affaires Jana Cimbolincová.

Spekuluje se, že se Putin chtěl pohřbu vyhnout i kvůli vztahům s Gorbačovem. Putin totiž kdysi bědoval nad rozpadem Sovětského stavu a označil to jako jako „největší geopolitickou katastrofou století“. Při oficiálním vyjádření po smrti Gorbačova se pak kritice zesnulého prezidenta vyhnul, jak připomíná francouzský deník Le Monde. 

Gorbačov byl jedním z mužů, kteří rozpadu SSSR opravdu pomohli a to připomněli v den smrti tohoto státníka i čeští politici. „Michail Gorbačov - symbol konce Studené války, ale také jeho aktivní spolutvůrce. Jeho reformy byly pro některé radikální, pro jiné příliš mírné. I proto jeho politická dráha nebyla dlouhá. Přesto dosáhl nemožné a navždy zůstane velkou osobností 20. století. Čest jeho památce!“ napsala například ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

Skromné rozloučení vs. okázalý konec Jelcina a pád rakve

Možná i tyto skutečnosti způsobily, že byl Gorbačovův pohřeb tak málo okázalý. Alespoň byl vystaven tam, kde byly vystaveny například ostatky vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina, diktátora Josifa Stalina a dalších sovětských vůdců, jako byl Leonid Brežněv, Jurij Andropov nebo Konstantin Černěnko, připomněla agentura AP.

Le Monde navíc poukazuje na to, že jiný bývalý prezident Boris Jelcin měl o mnoho mohutnější pohřeb. V roce 2007 se Rusko zahalilo do smutku, držely se minuty ticha po celé zemi a ve sdělovacích prostředcích nebyly tehdy žádné zábavné pořady. Jelcin během předávání žezla pomazal Putina jako svého preferovaného nástupce a navíc mu připravil půdu tím, že odstoupil. 

Když už se zastavujeme u předchozích pohřbů prezidentů, připomeneme i úsměvný incident, kdy k věčnému odpočinku ukládali Leonida Břežněva v roce 1982. Po pompézní přehlídce na Rudém náměstí vyklouzla rakev z jednoho z popruhů a zadek rakve tak žuchnul do hrobu a málem s sebou vzala i asistenta. To se stalo před zraky všech přítomných zahraničních státníků a v živém přenosu. Později tento incident začali lidé považovat za symbolickou tečku přísného režimu. 

Rusové „pohřbívají své sny a svobodu“

Gorbačovova vláda rozdělila Rusko, stejně tak zafungoval i jeho pohřeb. Tisíce lidí se mu přišly poklonit v době, kdy se v Rusku „masová shromažďování za vyjádřením určitého názoru zrovna nenosí“. „Dal nám svobodu,“ komentovali přítomní pro deník The New York Times, mnozí z nich uváděli jen křestní jména, někdy si přáli zůstat v úplné anonymitě. „Jeho smrt je smrt veškeré demokracie tady v Rusku,“ přidávali se další. Nebyl to názor jen starší generace, ale i mladých.

„Michail Sergejevič Gorbačov nám dal 30 let života ve sluneční záři, jeho čas minul, a bohužel už tu není žádné slunce, jen temnota,“ řekl k úmrtí prvního a zároveň posledního sovětského prezidenta dvacetiletý Maksim.

„Pohřbívají své sny a svobodu,“ reagoval na pohřeb Andrej Kolesnikov z think-tanku Carnegie Endowment for International Peace. „Dnešní pohřeb je tichým, mírovým a hlavně smutným protestem proti Putinově vládě i proti Putinovi samotném,“ zhodnotil. „Je to trochu zvláštní, ta pro velké státníky nevídaná forma Gorbačovova pohřbu. Značí Putinův postoj k jeho osobě,“ doplnil Kolesnikov. Vyslovil se i proti přítomnosti maďarského premiéra Orbána, zastánce ultrapravicových názorů. Podle něj jeho účast byla urážející pro Gorbačovův odkaz.

Je otázkou, zda Gorbačovův pohřeb bude mít nějakou dohru, Igor Girkin, bývalý příslušník ruské tajné policie FSB, se dožadoval toho, aby truchlící byli nahráváni. „Tohle jsou nejpřesvědčivější, nejstatečnější a nejupřímnější ze všech nepřátel Ruska,“ napsal na svém telegramovém účtu.

Video  Putin se loučil s Gorbačovem (†91): Rudé růže a klanění nad otevřenou rakví  - Reuters
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 4. září 2022 09:38 )

Jirik-ta ( 4. září 2022 09:38 )

prochaskanamoste ( 4. září 2022 09:30 )

Všechna média se chovají jako skautíci a mají bobříka TĚŽKÉHO MLČENÍ. Puťka se musí tlemit a radovat. Včerejší PLNÝ VÁCLAVÁK (když ho zpoloviny zaplnili Milióny chvilek, tak tenkrát hlásila česká TV, že je tam čtvrt miliónu občanů!!! a běžely celé dny přímé přenosy a rozhovory s eurohujéry, antibabišovci a havloidy!) ho jistě ohromil. K tomu Fialovy signály, že jsou to všechno proruské živly, což několikrát do médií zopakoval Putina jistě těší.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa