Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Putin zase vyděsil: Před školáky se mu třásly nohy. Děti zmátl vtipem, ochranku neplánovanou zastávkou

Autor: vja - 
4. září 2022
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně nechtěně dal 1. září světu na odiv jeden z projevů jeho chátrajícího zdravotního stavu. Během vskutku podivné rozpravy o historii s dětmi v Kaliningradu mu z neznámého důvodu v nepravidelných záchvěvech výrazně škubaly nohy. Informoval o tom list Daily Mail. Spekulace o zdravotním stavu ruského prezidenta se pravidelně objevují v tisku.

Ruský vůdce se na židli všelijak kroutil, přičemž se zdálo, že mu není úplně fyzicky dobře. Jednou rukou křečovitě drtil opěrku či zmatečně gestikuloval, zatímco druhou rukou se pevně držel mikrofonu. O tom, že s Putinovým zdravím není něco v pořádku, svědčí skutečnost, že děti ruských prominentů před setkáním v Kaliningradu donutil k dvoutýdenní karanténě, údajně kvůli riziku nákazy koronavirem.

19:31
Dnes

Železniční most přes řeku Čapajevku v jihoruské Samarské oblasti dnes poškodil výbuch, uvedl ruský tisk. Podle telegramového kanálu RBK-Ukrajina explozi na mostě, po kterém se převáží vojenský materiál, potvrdila ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Podle ruských médií byl mezitím provoz na trati obnoven.

Na jedné z opěr mostu pyrotechnici našli a zneškodnili nevybuchlou nálož. Experti pak podle listu Kommersant schválili obnovení provozu. Incident, při kterém nikdo nebyl zabit či zraněn, vyšetřují kriminalisté jako sabotáž, za což - v případě dopadení a odsouzení pachatelů - hrozí až 20 let vězení.

19:11
Dnes

Letecká základna Kucova v Albánii byla 4. března znovu otevřena po rekonstrukci za 50 milionů eur (54 milionů dolarů), a stala se tak největší taktickou leteckou základnou NATO v regionu.

18:47
Dnes

Slovenský premiér Robert Fico svými výroky pomáhá Kremlu, řekla místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová slovenskému zpravodajskému portálu Aktuality.sk v reakci na vyjádření slovenského ministerského předsedy Slovenska k válce na Ukrajině. Kritizovala také změny ve slovenském trestním právu, které Ficova vládní koalice prosadila ve sněmovně; platnost části těchto změn minulý týden pozastavil slovenský ústavní soud. Jourová rovněž uvedla, že Slovensko oslabuje demokratické pojistky.

„Každý, kdo se snaží oslabit pomoc Ukrajině i třeba prohlášeními, tak v zásadě napomáhá Kremlu. Každý, kdo šíří ruskou propagandu, například tím, že říká, že Ukrajinci začali válku, tak to vlastně znamená, že zrazuje své spojence v Evropské unii,“ řekla Jourová, která je komisařkou pro hodnoty a transparentnost.

Zobrazit celý online

Strach ochranky z atentátu a podlomené zdraví

Na své poslední cestě Putin ukázal, že nemá strach jenom ze školáků. Při návštěvě Kaliningradu nechal zastavit svou limuzínu, přičemž vystoupil a pozdravil z dálky dav příznivců. Jeho ozbrojená ochranka v tu chvíli s hrůzou v očích sledovala, co se bude dít dál. Putin vystoupil ze své neprůstřelné limuzíny Aurus maximálně na 15 vteřin, obavy jeho bodyguardů z možného atentátu však byly zřejmé. Zdá se rovněž, že Putinovi osobní ochránci byli prezidentovým spontánním chováním skutečně překvapeni.

Spekulace o Putinově podlomeném zdraví se napříč veřejností šíří již delší dobu. Kreml samozřejmě vše popírá a tvrdí, že prezident je v naprostém pořádku. O opaku svědčí záznamy z poslední doby, kdy se Putin opírá při chůzi o nábytek, kulhá či se nekontrolovatelně třese. Někteří z ruských pozorovatelů spekulují o možnosti rozvinutí Parkinsonovy choroby či rakoviny. Telegramový účet Generál SVR s odkazem na zdroj uvnitř Kremlu dokonce informoval o tom, že Putin podstoupil operativní zákrok.

Tyto zvěsti se šířily už několik let, na síle však nabraly po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Při veřejných vystoupeních Putin často vypadá, že plně neovládá své končetiny. V posledních měsících byl viděn, jak se stěží kulhal ven z letadla v Íránu či jak si v květnu při setkání s běloruským diktátorem Lukašenkem zvrtnul kotník.

„Pan gumový zadek“

Během setkání Putin dětem zdůraznil důležitost výuky Kremlem schválené verze historie a označil Ukrajinu za centrum protiruských aktivit. Kromě toho, že vybraným dětem dal zkreslenou lekci dějepisu, poučoval je rovněž o důležitosti disciplíny, přičemž je zmátl vtipem o „gumovém zadku“.

Školákům ve věku od devíti do dvanácti let řekl: „Musíte mít motivaci, abyste dosáhli svého cíle. A samozřejmě tvrdě pracovat. To vše dohromady je velmi důležité. Tvrdá práce je talent sama o sobě. Není to jen, promiňte, gumový zadek. Je to talent přinutit se k práci a umět ji produktivně vykonávat.“ Na videu je vidět, jak se svému výroku sám krátce zasmál. Jeho mladí posluchači však zůstali zticha a lehce zmatení.

A co je přesně „gumový zadek“? Nikdo neví, zmatení byli nejen školáci, ale i ruští a zahraniční novináři, slovní spojení si neumí vysvětlit ani politický komentátor Fjodor Krašeninnikov, který jej ale použil a překřtil Putina na „Pan gumový zadek“.

Na zasedání o sobě Putin přiznal: „Nemohu říci, že jsem nejdisciplinovanější. Je jasné, že na sobě musím zapracovat. Disciplína je pro úspěch důležitá. Ale samotná disciplína nestačí.“ V dalším bodě indoktrinačního sezení se Putin věnoval rozsahu války a uvedl, že chce získat zpět území, která považuje za tradičně ruská. Donbas označil za historické území Ruska a dodal: „Rusko je v tomto ohledu velmi důležité: Na území dnešní Ukrajiny začali vytvářet protiruskou centrálu, která ohrožuje celou zemi. Takže naši chlapci, kteří tam bojují, brání jak obyvatele Donbasu, tak i samotné Rusko.“

Video  Až nyní končí příběh Sovětského Svazu. Putin tuto válku nepřežije, říká analytik Svárovský  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Putin prohlásil, že je důležité, aby se ve školách v Rusku a v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny vyučovalo podle osnov schválených Moskvou, které z velké části popírají suverenitu a historii Ukrajiny jako nezávislého státu. Od invaze na Ukrajinu Kreml tlačí školy k většímu vlastenectví. Od čtvrtka začínají všichni žáci týden slavnostním vztyčením vlajky a poslechem státní hymny.

Putin také předsedal zasedání představenstva nové mládežnické skupiny vytvořené vládou, která čerpá z tradic komsomolců a pionýrů - mládežnických křídel komunistické strany. Tato zatím nepojmenovaná skupina je nejnovějším pokračováním pokusů o vytvoření celostátního prokremelského mládežnického hnutí.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa