Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Loď s ukrajinskou kukuřicí zablokovala klíčový průliv. Kvůli potížím uvázla na mělčině 

Autor: ČTK - 
2. září 2022
10:10

Nákladní loď převážející 3000 tun kukuřice z Ukrajiny přechodně zablokovala průliv Bospor, když kvůli technickým problémům najela ve čtvrtek večer na mělčinu. Plavidlo už odtáhly lodě turecké pobřežní stráže, informovala dnes agentura Anadolu. Loď nyní kotví v Marmarském moři u Istanbulu.

Stosedmdesátimetrová loď Lady Zehma, plující pod vlajkou Libérie, uvázla na mělčině kvůli závadě kormidla u istanbulské čtvrti Bebek a od břehů ji dělilo asi 150 metrů. Kvůli nehodě plavidla musel být Bospor uzavřen. Úžina je důležitou dopravní cestou spojující Marmarské a Černé moře.

Lady Zehma podle istanbulského koordinačního centra pro vývoz zemědělských produktů míří z ukrajinského přístavu Čornomorsk do Ravenny v Itálii. Turecké úřady uvedly, že při tomto incidentu nebyl nikdo zraněn.

Dohoda z července funguje, zabrání potravinové krizi?

Agentura Reuters připomíná, že taková nehoda se stala poprvé za poslední měsíc, kdy platí dohoda o odblokování tří ukrajinských přístavů pro vývoz zemědělských produktů. V červenci ji vyjednali zástupci Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN.

10:34
Dnes

Voleb na Slovensku si v souvislosti s Ukrajinou všímají v zahraničí. Liberální zázrak se nekoná, píše dnes rakouská tisková agentura APA k výsledkům slovenských voleb, v nichž zvítězila Strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Francouzská agentura AFP, britská veřejnoprávní stanice BBC či americká zpravodajská televize CNN zdůrazňují možný příklon Slovenska ke Kremlu. Vyvozují to především z Ficových předvolebních prohlášení, včetně toho, že po návratu k moci by ukončil vojenskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.

9:15
Dnes

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že americká podpora pro Ukrajinu se nesmí zastavit. Řekl to v souvilosti se zákonem o nouzovém financování federální vlády.

8:17
Dnes

Telegramový účet bývalého šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který má být po smrti, zveřejnil video, na kterém se Prigožin nachází. Není jasné, ze kdy video pochází.

Zobrazit celý online

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu a blokádě ukrajinských přístavů export zemědělských produktů z Ukrajiny prudce klesl. To vedlo k nárůstu cen potravin a některým zemím na Blízkém východě a v Africe hrozil jejich nedostatek.

Ukrajina podle istanbulského koordinačního centra za uplynulý měsíc vyvezla 1,55 milionu tun obilí a další zemědělské produkce. Povolení k cestě z Ukrajiny nebo do jejích přístavů dostalo asi 140 plavidel.

Video  Generál Šedivý pro Blesk o ukrajinské protiofenzivě: Přichází velký válečný obrat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud