Úterý 27. září 2022
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 13°C

Ruský okupační premiér uprchl s rodinou z Krymu. Jeho muži před úprkem ničili materiály

Autor: ČTK, amb - 
17. srpna 2022
21:18

Poloostrov Krym opusitl údajně jeho Rusy dosazený premiér Sergej Aksjonov a také mluvčí autonomní oblasti Vladimir Konstantinov. Podle médií ukrajinské speciální služby zatím není jasné, kde se teď Aksjonov a Konstantinov nachází. Jejich rodiny by měly být převezeny do ruského Rostova. Rusové mezitím udělali změnu i v čee Černomořské flotily, která sídlí na anektovaném Krymu. Nově ji povede viceadmirál Viktor Sokolov.

Aksjonov coby premiér (předseda Rady ministrů) a mluvčí Konstantinov odešli z Krymu údajně po telefonátu od moskevského kurátora, který je informoval o ohrožení života. Poté ve střežených autech narychlo odvezli své manželky a děti, hlásí novináři.

Premiérovi muži údajně celou noc před úprkem z Krymu ničili písemnosti a další dokumenty. Rodiny politiků by nyní měly být v hotelech v Rostově. Kde se nachází samotný Aksjonov, není jasné.

Nové vedení Černomořské flotily

Rovněž Černomořská flotila ruského vojenského námořnictva má nového velitele, viceadmirála Viktora Sokolova, který donedávna velel námořní akademii. Oznámila to ruská média, podle kterých byl Sokolov dnes v sídle flotily v Sevastopolu na anektovaném Krymu představen členům vojenské rady.

Agentura Reuters dává jmenování nového velitele do souvislosti se sérií výbuchů na ruských základnách na poloostrově.

V úterý ráno severem okupovaného ukrajinského poloostrova otřásly výbuchy. Podle ruských tiskových agentur vybuchl mimo jiné bývalý statek využívaný jako muniční sklad.

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

Ruské ministerstvo obrany později exploze označilo za výsledek sabotáže. Očití svědci také informovali, že z ruské letecké základny u Simferopolu v centrální části Krymu po explozích stoupá černý dým. Média spekulovala o útoku bezpilotního letounu na muniční sklad na letišti, které patří ruskému námořnictvu.

Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saky na Krymu. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice, ruské ministerstvo obrany výbuch přičetlo porušení pravidel požární bezpečnosti. Kyjev odmítl, že by na základnu zaútočil. Podle satelitních snímků, které zveřejnila společnost Planet Labs, výbuch poškodil letadla i letištní infrastrukturu.

16:30
Dnes

Muži v Ruskem obsazeném Mariupolu dostávají výzvy, aby se ve čtvrtek dostavili k odvodové komisi, upozornil server Ukrajinska pravda. S sebou si mají vzít věci osobní potřeby a pas. Ruská okupační správa výzvu zdůvodňuje tím, že Mariupol se na základě výsledků referenda stane součástí Ruské federace.

V Mariupolu stejně jako na jiných místech na Ukrajině, která se podařilo ruským silám od února ovládnout, do dneška lidé hlasovali o připojení k Rusku. Kyjev a jeho západní spojenci už dříve označili tato referenda za podvod a za snahu Moskvy o nezákonné připojení dalšího ukrajinského území.

„V souvislosti se vstoupením v platnost nařízení (ruského prezidenta Vladimira) V. Putina o částečné mobilizaci občanů Ruské federace prosíme, abyste se 29.9. dostavili na vojenský komisariát podle místa trvalého bydliště,“ zní podle mariupolské radnice loajální ke Kyjevu výzva, kterou obdrželi muži v Mariupolu.

16:16
Dnes

Několik ukrajinských nákladních aut s municí zničila dělostřelecká palba ruských sil (jednotka „Kaskad“ DNR) v Katerynivce na západě Ukrajiny.

16:08
Dnes

Ukrajinská armáda ukořistila v Rubcích v Doněcké oblasti ruský přenosný průzkumný minometný radar 1L271 spolu se dvěma desítkami minometných pum OF-843B ráže 120 mm.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa