Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Tajný zdroj z okolí Putina: Panika v Kremlu! Prezidentovi muži chtějí konec války?

Autor: rix - 
16. srpna 2022
10:00

Panika v Kremlu? Vysoce postavení úředníci okolo ruského prezidenta Vladimira Putina se údajně bojí o svou budoucnost a chtějí ukončit zbytečný konflikt na Ukrajině. Alespoň to tak tvrdí zdroj blízký Kremlu ve zprávě, kterou obdržely zpravodajské agentury. Ruské elity mají v souvislosti s vývojem konfliktu strach nejen o sebe, ale i své rodiny. 

Někteří představitelé Kremlu jsou údajně dále znepokojení boji poblíž Záporožské jaderné elektrárny. Může jít o velký risk z hlediska možné jaderné katastrofy, která by postihla i samotné Rusko. Podle uniklé zprávy je okruh Putinových lidí ochoten jednat. „Nálada kremelské elity je panická,“ uvedl podle deníku Mirror zdroj.

Samotný ruský prezident Vladimir Putin jakékoli snahy o jiné než válečné řešení potlačuje. Spoustu svých vysoce postavených úředníků, velitelů nebo špiónů už postavil mimo službu. Někteří dokonce zmizeli nebo záhadně onemocněli.

S pokračujícími boji, které pro Rusko nevypadají příznivě, sílí hlasy pro ukončení zbytečného konfliktu. A to i ze strany vysoce postavených Rusů. Bojí se o osudy svých rodin, které mají mnohdy útočiště na západě. 

„Často se stává, tak jako se to stalo v závěrečných fázích druhé světové války, že úředníci na straně, která se obává o svou budoucnost, podniknou kroky, aby si ji zajistili,“ uvedl jeden ze zdrojů blízký Kremlu. Zatím jsou prý ale příliš vystrašení na to, aby o sobě dali více vědět. „Vědí ale, že mimo dosah Putina existuje dobrý život,“ dodal zdroj. 

Rusům se v poslední době vojensky nedaří. Ukrajinské armádě se díky raketovému systému HIMARS, který jí poskytují Američané, zřejmě povedlo způsobit ruským silám vážné ztráty. Na sociálních sítích se v neděli začala šířit informace o zničení základny ruské žoldnéřské skupiny Wagnerovců, kteří bývají označováni jako Putinova soukromá armáda. Na sociálních sítích kromě toho kolují spekulace, že při útoku mohl být zabit i majitel skupiny Jevgenij Prigožin. 

17:07
Dnes

Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku, uvedla dnes agentura AFP. Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance.

Podle Stoltenberga dobytí města Lyman ukazuje schopnost ukrajinské armády zatlačovat ruské jednotky. To se děje díky odvaze ukrajinských vojáků i dodávkám moderních zbraní ze strany západních zemí. Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Kyjeva, řekl Stoltenberg v rozhovoru s televizí NBC.

K pátečnímu prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že míní zrychleně podat přihlášku Ukrajiny do aliance, Stoltenberg uvedl, že o členství musí státy NATO rozhodnout jednomyslně. Severoatlantická aliance také podporuje vyšetřování příčin poškození plynovodu Nord Stream. „Jakýkoliv úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO se setká s pevnou a jednotnou odezvou,“ řekl Stoltenberg.

16:05
Dnes

Ukrajinci na Doněcku dobyli Torskoje.

15:28
Dnes

Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy Kč), uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany.

Dodávky těchto samohybných děl mají začít v příštím roce. Slovenské ministerstvo obrany zakázku v prohlášení zaslaném ČTK potvrdilo, podle něj příslušnou dohodu v této záležitosti dnes slovenský ministr obrany Jaroslav Naď podepsal v Kodani se svým dánským kolegou Mortenem Bodskovem. Ukrajina se už dříve dohodla se Slovenskem, že od něj koupí osm zmíněných houfnic.

„Ukrajina potřebuje při obraně své země a životů lidí naši pomoc, proto se i na mezinárodní úrovni snažíme nacházet všechny možnosti, jak ji efektivně a adresně podpořit,“ uvedl Naď. Jeho úřad sdělil, že dodávky houfnic Ukrajině na základě nejnovější dohody Slovenska se spojenci předpokládá postupně od druhé poloviny příštího roku.

Zobrazit celý online

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa