Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

„Vymaže homosexuály.“ Ukrajinská LGBTQ komunita se obává Putinovy výhry, Zelenskyj chce sňatky gayů

Autor: amb - 
14. srpna 2022
15:47

V Praze vyvrcholil Prague Pride. Na Ukrajině se s válkou zvýšil tlak na uznání manželství gayů a leseb, kdy homosexuální partneři neví, co se stalo s jejich polovičkou, v horších případech kdy bude mít pohřeb. Jak je to teď s LGBTQ komunitou na Ukrajině, ale i v Rusku či Bělorusku? 

Až „bude po všem“, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prověří možnost legalizace stejnopohlavních sňatků na Ukrajině. Ukrajinská LGBTQ komunita se obává, že kdyby Kyjev ve válce prohrál, bude to tragédie pro celou zemi a ukrajinské homosexuály to „doslova vymaže“.

Budou se muset skrývat nebo utéct. Geografická hranice mezi demokratickou Ukrajinou na jedné straně a autokratickým Ruskem a Běloruskem na straně druhé „není jen dělicí čárou mezi státy, ale také hranicí mezi územím svobody a zónou útlaku,“ píše se v manifestu ukrajinské LGBTQ  v rámci Kyjev Pridu.

Viktor Pylypenko je gay z doněcké fronty, kde spoluzaložil Unii LGBT armády s několika tisíci členy. Bojují za svobodu své země, kde svou identitu nemusí skrývat. „Protože otevřenost mění věci, mění přístup," řekl.

K ukrajinské gay komunitě se přitom stavěl negativně jeden ze dvou Ukrajinců, zejména náboženské a proruské skupiny. „Rusko nám neponechalo žádnou možnost. Stejně jako teď, když nemůžeme chránit lidská práva na Ukrajině bez zbraně," řekl Borys Milewski CBS News.

Potlačování v Rusku i Bělorusku

Rusko v roce 2013 přijalo „zákon o gay propagandě“, kterým LGBT aktivity zakázalo. Podle Refinery29 tím úspěšně ukončilo homosexuální hnutí, někteří lidé ale pokračují v práci.

Zároveň tím podle průzkumu 2019 pomalu roste podpora LGBT. V roce 2019 se konala čistka Čečenců, kteří byli podezíraní z homosexuality. Byli mučeni i zabíjeni. V březnu tohoto roku patriarcha Kirill prohlásil, že Rusové musí na Ukrajině zachraňovat před tamními gayi.

V Bělorusku, kerému vládne tvrdou rukou Alexander Lukašenko, se první pochod hrdosti konal v roce 1999 a poslední v roce 2013. Nešlo ale o každoroční akci. Podle litevského webu zaměřeného na LGBT komunitu jí to spíš škodilo než prospívalo.

Průvod původně organizovala skupina Gay Belarus. Byli kvůli tomu pronásledovaní a vyslýchaní a báli se negativních důsledků. Jeden ze zakladatelů dokonce musel emigrovat do Švédska. Nyní se myšlenky na pochod hrdosti v Bělorusku neobjevují.

Video  Blesk Podcast: Když princ se stane princeznou. Česko má první LGBTQ+ pohádky pro děti  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud