Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Ukrajinci osvobodili uneseného starostu. Rusové už jeho místo obsadili svojí „loutkou“

Autor: ČTK - 
16. března 2022
20:34

Unesený starosta obsazeného Melitopolu na jihu Ukrajiny byl osvobozen při speciální operaci z ruského zajetí, oznámil ve středu zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Starostu Ivana Fedorova v pátek unesli ruští vojáci. V neděli pak Rusko na jeho místo jmenovalo novou starostku Halynu Danylčenkovou.

Podle pátečního vyjádření poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka unesla Fedorova desetičlenná skupina ruských vojáků, když odmítl spolupracovat s nepřítelem. Za starostovo propuštění demonstrovalo podle Tymošenka v centru dobytého Melitopolu na 2000 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu Ukrajinska pravda sdělil, že ruští vojáci Fedorova mučili, čímž chtěli dosáhnout toho, aby na kameru vyjádřil svoji podporu ruskému obsazení města. Kyjev únos označil za porušení mezinárodního práva.

Rusko prý chce uspořádat „pseudoreferendum“

Melitopol, který má zhruba 150 000 obyvatel, leží v Záporožské oblasti na strategickém místě mezi obléhaným Mariupolem a Rusy už dobytým Chersonem. Rusko chce údajně v Chersonské oblasti uspořádat referendum, aby tam mohlo vyhlásit další odštěpeneckou republiku po vzoru separatistických regionů v Donbasu. Ukrajinská média o této snaze vypsat lidové hlasování píší jako o „pseudoreferendu“.

8:45
Dnes

Prezident Petr Pavel dnes vystoupí s projevem na plénu Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Očekává se, že se zaměří na potřebu posílit EU a vyzve k pevnému postoji vůči Rusku a k míru na Ukrajině za ukrajinských podmínek. 

7:57
Dnes

Uprostřed ruin, které zůstaly z osvobozené ukrajinské vesnice Staromajorske v Doněcké oblasti, ukrajinští vojáci nečekaně narazili na raněného 60letého Hryhorije. Šlo o posledního obyvatele vesnice, přes níž se přehnaly boje. Hryhorij ani přes svá zranění nechtěl opustit domov a vojákům trvalo tři týdny, než ho přesvědčili, že je třeba odejít do bezpečnější zóny. Informovala o tom stanice Nastojaščeje vremja.

Staromajorske se ukrajinským vojákům podařilo osvobodit v červenci. Mezi vojáky byl také dobrovolník, bývalý právník, s přezdívkou Advokát. Ten popsal, že když se vojáci blížili k jednomu z napůl rozpadlých domů ve vesnici, vůbec nečekali, že najdou živého člověka. Ke svému překvapení ale v jinak mrtvé vesnici narazili na Hryhorije.

7:11
Dnes

Rusko uvedlo, že v noci sestřelilo 31 dronů například nad Belgorodem, Brjanskem či Kurskem, píše Kyiv Independent. 

Zobrazit celý online

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch v neděli uvedl, že ruští vojáci unesli také Jevhenije Matvejeva, starostu města Dniprorudne, které má asi 20 000 obyvatel a leží mezi městy Záporoží a Melitopol. Ve středu podle ukrajinských médií ruské síly několik hodin zadržovaly také starostu Skadovsku v Chersonské oblasti.

Video  Útok na paneláky v Kyjevě: Masivní výbuch a pak kouř  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud