Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Rusko spaluje plyn určený pro Evropu. Plameny jsou vidět až ve Finsku, odhalily satelity NASA

Autor: ČTK, Tim Slavík - 
6. srpna 2022
10:45

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici Portovaja poblíž finských hranic. Informoval o tom finský zpravodajský web Yle, jenž se odvolává na očitá svědectví a na údaje amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Plameny jsou podle něj vidět až ve Finsku.

Příčina spalování plynu zatím není jasná, ke spalování může docházet z několika důvodů. Podle odborníků se k němu přistupuje i tehdy, když plyn nelze dodat zákazníkovi.

Web uvedl, že plameny v kompresorové stanici, která je součástí plynovodu Nord Stream 1, se podle satelitních snímků NASA objevují téměř neustále od 17. června. Krátce před tímto datem ruská státní plynárenská společnost Gazprom oznámila výrazné omezení dodávek tímto plynovodem, které zdůvodnila chybějící turbínou.

Plyn je pákou pro vyjednávání

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Gazprom omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů, to ale Moskva odmítá.

Video  Expert o potížích s „Putinovým“ plynem: Hrozí několik nepříjemných zim! Ale dlouhodobě prohraje.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

21:27
Dnes

V Lotyšsku začali shánět prostředky na nákup Bajraktaru pro Ukrajinu. Oznámil to lotyšský hudebník Ralfs Eilands. Během prvního dne sbírky lidé darovali 300 000 eur.

Celkem plánují vybrat na dron 5 milionů eur. „Máme podporu ministerstva obrany a vybrané prostředky jim převedeme. A lotyšské ministerstvo obrany koupí Bajraktar z Turecka a dá ho Ukrajině,“ řekl Eilands. Kampaně na získávání finančních prostředků pro ukrajinskou armádu v se dříve konaly v Polsku a v Litvě .

Za peníze získané v Litvě se rozhodli nakoupit munici a částka vybraná v Polsku bude použita na humanitární pomoc.

21:20
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin může na útoky na Krymu reagovat pouze jadernými zbraněmi, přičemž  chápe možné důsledky. Uvedl to ruský lidskoprávní aktivista Mark Feigin. Podle něj do too sice nepůjde, všechno ostatní už ale na druou stranu použil. 

Feigin také dodal, že se bavíme o použití taktických jaderných zbraní, a nezávisí to jen na Putinovi, ale na celém řetězci lidí, kteří za to budou muset nést odpovědnost.

21:10
Dnes

Video, jak včera Rusové zasáhli hřiště v Charkově.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa