Pondělí 15. srpna 2022
Svátek slaví Hana, zítra Jáchym
Oblačno, déšť 26°C

Víc plynu z USA než z Ruska: EU v červnu reagovala na snížení dodávek a chystá se na jejich přerušení

Autor: ČTK - 
1. července 2022
11:41

Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států než prostřednictvím plynovodů z Ruska. Na Twitteru to ve čtvrtek napsal výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

Šéf IEA minulý týden vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy. Evropské vlády by měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol v rozhovoru s listem Financial Times.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1“ od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce.

V loňském roce Evropská unie z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.

Video  Strop cen energií prožíváme teď, říká ekonomka Horská. Jak hodnotí pomoc vlády?  - Pavlína Horáková, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

frantacizek ( 1. července 2022 13:03 )

Šéf IEA minulý týden vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy. Evropské vlády by měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol v rozhovoru s listem Financial Times.

no Němci třeba nemůžou, už by je nerozjeli.. ale rozjíždí uhelné a zběsile staví 2 nebo 3 terminály na LNG..

frantacizek ( 1. července 2022 13:02 )

nevyhnutelné se stalo skutečností, myslel jsem, že budeme na tohle čekat ještě 2-3 roky..

e.lesanova ( 1. července 2022 12:50 )

Novináři sice snaživě lijí klíny ohledně jiných variant dodávek plynu, ale lidé už jim to nebaští...stačí si zjistit fakta. Ruský plyn prostě není možné v horizontu mnoha let nahradit a na jiné varianty dodávek přes oceán jsou potřeba miliardy, které jaksi "nemáme" Vláda jen nahrává do rukou překupníkům a podvodníkům, zjevně mnozí politice sami zainteresováni

krapotkin ( 1. července 2022 12:30 )

Putler plní přání Amíků - ti nevědí, co s břidlicovým plynem, tak Putler zavírá Evropě kohoutky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa