Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Balaš nastupuje do úřadu ministra školství. Jaké ho čekají výzvy a co jsou jeho cíle?

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
1. července 2022
10:20
Autor: ČTK - 
1. července 2022
07:27

Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových vzdělávacích programů. Po dnešním uvedení Balaše do funkce to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zabývat se podle něj musí ale i aktuálními výzvami, mezi něž patří důsledky příchodu uprchlíků před válkou z Ukrajiny. Balaš chce ministerstvo stabilizovat a radikální změny nechystá. Nevyloučil ale personální úpravy poté, co dokončí schůzky s vedením úřadu.

Fiala dnes poděkoval končícímu ministrovi Petru Gazdíkovi (STAN), který k poslednímu červnovému dni rezignoval kvůli svým stykům s obviněným lobbistou Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Gazdík podle premiéra za půlrok ve funkci odvedl obrovský kus práce. „Musel se vyrovnávat s řadou nečekaných problémů, ať už to byly nová vlna covidu-19 omikron či válka na Ukrajině a všechny její důsledky včetně uprchlické vlny,“ řekl. Vedle těchto krizí podle něj Gazdík zvládl výborně začít i s některými koncepčními kroky.

Video  Premiér Fiala uvedl do úřadu nového ministra školství  - ČTK
Video se připravuje ...

Před novým ministrem, u kterého Fiala ocenil zkušenosti z výuky, budou podobné úkoly. Naplňovat má podle premiéra programové prohlášení kabinetu, které pokládá vzdělávání za jednu z priorit. „Velkou výzvou je úprava rámcových vzdělávacích programů, toho, co se děti ve školách učí,“ uvedl Fiala. Zopakoval cíl, aby se žáci a studenti učili méně faktů, ale měli naopak hlubší znalosti a schopnosti je využívat. Přetrvávají pak podle něj i aktuální výzvy související se začleňováním ukrajinských dětí.

Balaš chce pokračovat v koncepci nastolené předchozími ministry a nehodlá nic radikálně měnit. Školství podle něj naopak potřebuje stabilitu. Na ministerstvu již začal s rozhovory s vedením. „Až je dokončím, nevylučuji, že nějaké personální změny budou. Můžeme se zabývat i drobnou reorganizací na úrovni ministerstva,“ konstatoval. Již nyní Balaš tuší, kde by mohl být problém.

Fiala mu popřál, aby ve funkci vydržel co nejdéle, protože na ministerstvu školství jsou nutné kontinuita a uvážlivé kroky.

Balaš je odborník na ústavní a mezinárodní právo, má zkušenosti jako vysokoškolský pedagog a bývalý děkan. Někteří odborníci pochybují o jeho znalostech regionálního školství. Doplnit si je mu doporučil i prezident Zeman, což zopakoval i při středečním jmenování. Balašovy erudice si váží, i když se domnívá, „že je poněkud mimo specializaci ministra školství“. Zmínil, že nového ministra jmenoval i kvůli tomu, aby byla vláda v době předsednictví EU kompletní.

Zeman také řekl, že ve výběru nového šéfa resortu nechtěl komplikovat situaci Fialovi, když podle jeho informací několik kandidátů funkci odmítlo. „Pan prezident, tentokrát bez hole v ruce, jmenoval nového ministra školství. Zahrál si svou hru na panovníka, který poučuje, hodnotí, kárá… jen moudrost chyběla. Profesor Balaš bude dobrým ministrem. A Miloš Zeman brzy důchodcem,“ napsal na twitteru ke jmenovacímu ceremoniálu předseda STAN Vít Rakušan.

Video  Zeman při jmenování Balaše ministrem školství: 7 lidí odmítlo, rýpl si. A ostře tepal inkluzi.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

prochaskanamoste ( 2. července 2022 21:20 )

Bude to záviset od rychlosti policie a zdařilých úniků ze spisů.

prochaskanamoste ( 2. července 2022 21:19 )

Souhlasím. Bude se chtít akorát zavděčit, aby se s ním v Stanu počítalo. 30 let se školství mrví. Nelze vůbec srovnávat se školstvím minulého režimu. Stačilo vyhodit obsah obč.nauky a jinak se mělo nechat, bylo kvalitní,tehdejší generace uměly.

prochaskanamoste ( 2. července 2022 21:16 )

Nevím, za co ho kdo chválí. Žádnou práci jsem za tímto hurvajsem nikdy neviděla. Akorát příštipkář ze Suché Lozi.

prochaskanamoste ( 2. července 2022 21:14 )

Balaš je strany STAN. Strany, u které požívá abnormální důvěry i nadále bakalář Ropušan. Po tom všem, co již uniklo z policejních spisů (organizovaný zločin a propojení mezi nejvyšší politiky této strany, korupce, drogy, prostituce). I přesto pozice Ropušana neotřesitelná – ta předsednická. Jednotlivé krajské sněmy zasedly v uplynulém týdnu a jejich nominace mluví jasně - předseda Vít Rakušan se těší dokonalé důvěře spolustraníků. Tím jeho voličů. Tak je vidíme. Nadávat na Babiše a daleko, daleko horší vynášet do nebes. Nominaci pro znovuzvolení předsedou mu zatím udělilo všech devět krajských sněmů, které výsledky zveřejnily, nebo s nimi Seznam.cz hovořil.

SPOLU do kanálu ( 1. července 2022 22:18 )

Tahle komunistická bestie má školství. Amen.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa