Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Ruská velitelka Olga (†52) ráda na Ukrajině zabíjela vojáky i civilisty. Usmrtila ji raketa

Autor: jb - 
5. srpna 2022
13:43

V Doněckém regionu byla zabita ruská velitelka, která se chlubila tím, jak si užívá zabíjení Ukrajinců. Pod jejím velením také byli vojáci, kteří na Donbasu stříleli do civilistů. Podplukovnice Olga Kachurová zemřela poté, co bylo její auto zasaženo raketou ve městě Horlivka. Jedná se o první zabitou ženu ve velení ruské armády od začátku války. Informaci přinesl Daily Mail.

Kachurová (52), které se přezdívalo Kursa, velela raketové dělostřelecké jednotce, která je zodpovědná za útok na civilisty v Doněcké lidové republice. Proslavil ji především navazující rozhovor pro Kremelskou propagandu, kde se vyjadřovala o tom, jak si užívá zabíjení Ukrajinců.

Ze své pozice se snažila škodit ukrajinské armádě

Olga Kachurová se narodila na Ukrajině a pracovala v Horlivce na policejním oddělení. V roce 2014 se údajně přidala na stranu Ruska, když došlo k válce na Donbasu. Podle ukrajinské armády se často Kursa vydávala za členku ukrajinské armády a páchala válečné zločiny, aby ukrajinské síly diskreditovala.

„Byla zodpovědná za bombardování měst na Donbasu a za smrt civilistů,“ řekl Daily Mail ukrajinský novinář Denis Kazanskyj. „Na Ukrajině už byla v nepřítomnosti odsouzena na 12 let.“ dodal.

Na Twitteru ji lidé oslavují jako padlou hrdinku, která stála u zrodu Doněcké lidové republiky.

První zabitá žena velitelka

Kachurová je v pořadí 97. zabitým vysoce postaveným velitelem ruské armády. Zatímco na západě je to poměrně běžné, v Rusku je velmi výjimečné, aby se ženy v armádě aktivně účastnily bojů. Postava Kursy tedy nebyla významná jen původem, ale i svým uplatněním ve válce na Ukrajině. Posmrtně udělil Putin Olze titul Hrdinka Ruska, tedy nejvyšší možné ocenění: Za její odvahu a hrdinství ukázané při plnění vojenské služby.

Video  Expert pro Blesk o ukrajinském protiútoku na jihu: Gesto Zelenského a válečné PR?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Margarita Simonyanová, šéfka sankciovaného média Russia Today to komentovala slovy „Šéf (Putin) ocenil Korsu titulem Hrdinka Ruska. Tak to má být. Toto jsou naší hrdinové.“

V čele ruských separatistů od roku 2015

Než se Kachurová přidala k ruské straně, byla vyšetřovatelkou u ukrajinské policie. Následně sloužila u motostřelecké brigády a měla pod sebou až 140 vojáků. Dvojnásobná matka se již dříve léčila z válečných zranění. Plukovnicí byla již od roku 2015. Podle starosty Horlivky stála u zrodu Doněcké lidové republiky.

Na Ukrajině byla odsouzena za účast v teroristické skupině nebo organizaci na 12 let. Zároveň jí byl zabaven majetek. Ve městě Horlivka se byla head of vzpěračské federace a čestnou občankou města. Staroska Horlivky Ivan Prikhodko oznámil její smrt: „Statečná a moudrá žena, která zde byla od začátku lidových milic doněcké lidové republiky, tragicky zemřela.“

Smrt Kursy přišla jen krátce po tom, co byla oznámena smrt úplně první ženy v ruské armádě.

Podle některých zdrojů údajně došlo v den pohřbu Kursy k bombardování okolí, při kterém zemřelo několik lidí. 

19:01
Dnes

Dánsko chystá omezit vstup do země ruským turistům. Šéf dánského ministerstva zahraničí Jeppe Kofod uvedl, že v rámci EU doufá v přijetí zákazu vydávání turistických víz Rusům.

Finsko se od září rozhodlo omezit vydávání víz Rusům o 90 %.

18:44
Dnes

V Gruzii vyzvaly dvě desítky vlivných nevládních organizací k zavedení vízového režimu pro Rusy. Organizace ve společném prohlášení upozornily, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu začalo do Gruzie přijíždět více Rusů a významně narostl také počet nově založených ruských firem v zemi. V souvislosti s tím vyjádřili autoři výzvy obavy, že Rusové používají Gruzii ke zmírnění efektu mezinárodních sankcí uvalených na Rusko, napsal portál Meduza.

Autoři prohlášení uvedli, že od února bylo v Gruzii založeno přes 6000 ruských společností, což je sedmkrát více než za celý loňský rok. V prohlášení také stojí, že Moskva by mohla využít významné přítomnosti ruských občanů v Gruzii k tomu, aby se pod záminkou ochrany práv Rusů pokusila o okupaci gruzínského území.

„Domníváme se, že kontrola nad vjezdem ruských občanů do Gruzie a (ruskými) podniky je otázkou národní bezpečnosti,“ uvedly organizace v prohlášení.

18:43
Dnes

Kanada uvolnila 450 milionů kanadských dolarů (asi 8,4 miliardy korun) v půjčkách Ukrajině. Peníze jsou určeny na nákup topných paliv na zimu. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kanadská ministryně financí Chrystia Freelandová.

Dnešní půjčka je součástí širšího balíku finanční pomoci 1,95 miliardy kanadských dolarů (asi 36,4 miliard korun), který Kanada přislíbila Ukrajině. „Nyní jsme již vyplatili všechny doposud slíbené půjčky Ukrajině,“ uvedla Freelandová.

Nezávisle na zmíněných půjčkách slíbila Kanada po červnovém summitu skupiny G7 v Německu vyplatit další desítky milionů kanadských dolarů na humanitární pomoc na Ukrajině, na zefektivnění ukrajinského zemědělství, na vybavení potřebné k čištění zaminovaných oblastí a na projekty mapující porušování lidských práv na Ukrajině.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa