Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Hřensko by mohlo dostat 100 milionů na obnovu po požáru. Bartoš chce koupit i letadlo

Video se připravuje ...
Autor: ČTK, Tim Slavík - 
5. srpna 2022
13:04

Na obnovu poničeného veřejného majetku či obnovu infrastruktury cestovního ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko by mohlo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zpočátku vytvořit program v řádu sto milionů korun. Z evropských fondů by se dalo spolufinancovat pořízení speciální letadla uzpůsobeného na hašení. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ministerstvo již zpracovává analýzu, jak v Hřensku zmírnit dopady požáru. Možností je vyčlenit finance z programu na pomoc obcím postiženým v loňském roce přírodními katastrofami, na které ministerstvo pro místní rozvoj získalo v letošním rozpočtu navíc 700 milionů korun. „V mém odhadu, když jsem se na to podíval, tak vidím, že zhruba sto milionů by bylo možné na začátek použít,“ řekl Bartoš.

„Máme nástroje aktivní pomoci, i soukromým subjektům. Mám připraveno, jak by program mohl vypadat, ale bude potřeba nejdříve udělat rekognoskaci situace na místě. Teď tam ještě nemá cenu vysílat úředníky, ale až to bude možné, tak k tomu dojde a budeme vědět, jaká je poptávka a program podle toho nastavíme,“ konstatoval Bartoš.

Čeká nás speciální letadlo? 

Ministr dostal i otázku, jestli by se dalo z fondů EU financovat speciální letadlo na hašení. „Ano. Programy evropské komise už přispěly na nákup policejních vrtulníků,“ řekl Bartoš. Ředitel odboru pro Integrovaný regionální operační program Rostislav Mazal dodal: „Byť se to zdá být smělé, tak i na tuto specializovanou techniku evropské fondy jsou.“

Mazal řekl, že v minulosti se z evropských fondů spolufinancoval nákup dvou vrtulníků pro policii. V roce 2019 byl pořízen americký vrtulník za 468 milionů korun a z velké části z evropských peněz. Hodně hasičské techniky se pořizuje z peněz Integrovaného záchranného systému právě z programu EU. Cena speciálního letadla na hašení je 859 milionů Kč. Dva takové letouny aktuálně přiletěly znovu na pomoc z Itálie.

Požár v národním parku hoří třináctý den a oheň zasáhl plochu o velikosti asi 1060 hektarů. Hasičům se ji podařilo do čtvrtka zmenšit asi na 440 hektarů. Na místě je 1000 zasahujících záchranářů, pomáhá také policie a zdravotníci.

Video  Italští hasiči zveřejnili letecké záběry ze zásahu v Českém Švýcarsku.  - Italští hasiči
Video se připravuje ...

tom999 ( 7. srpna 2022 19:20 )

ale - ale HRENSKO si pomuze a pomaha S A M O !!!!!

dokonce uz zacala RUST T R A V A !!!!!

kdyz dokola placate - oblbujete TOU ekologii - starostlivosti ze stromecek musi padnout k zemi a bude papani pro obyvatele lesa ..... nechavate ty lesy zarustat vsim moznym a nemoznym . . . . tak HOLD "" N E J V Y S S I "" BUHHHHHHHHHH-PRIRODAAAAAAAA si pomuze odtoho sama - a proste TEN sajrajt - ty nesmysly vypali !!!!!

no a hned treti den se TO uzemi zacne Z E L E N A T - a bez penez

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa