Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Nad Hřenskem se rozhořelo skryté ohnisko: Do Česka se vrací italská letadla!

Aktualizováno -
5. srpna 2022
12:58
Autor: ČTK - 
5. srpna 2022
08:52

Nad Hřenskem se přes noc rozhořelo plamenem jedno ze skrytých ohnisek. Hasičům se ho již povedlo z větší části uhasit, uvedl v pátek dopoledne jejich mluvčí Martin Kavka. V národním parku České Švýcarsko hoří už třináctý den. Stále hoří na několika stech hektarech, celkem požár zasáhl plochu o 1060 hektarech. Hasiči se blíží k likvidaci požáru. 

 "Na místo jsme přeskupili část jednotek a posílili tuto oblast. Před osmou ranní byla všechna ohniska prakticky uhašena, pracujeme na jejich úplném dohašení," sdělil k zásahu nad Hřenskem Kavka. Také v pátek se budou hasiči soustředit na oblast u Pravčické brány a Bouřňáku, kde činí zasahujícím problém podloží, které jde obtížně uhasit.

Přes noc hasiči přeskupili síly a prostředky blíž k místům, kde se ohniska objevují. V pátek budou zasahovat hlavně směrem na sever od řeky Kamenice. Zásah hasičů komplikují vysoké teploty. Záchranáři se musí častěji střídat, proto jich je v Českém Švýcarsku dál zhruba 1000. Podle meteorologů se mají v pátek teploty vyšplhat až k 31 stupňům. Odpoledne a večer očekávají ojedinělý výskyt bouřek doprovázených kroupami či nárazovým větrem. Během hašení se zranilo 87 hasičů, většina lehce.

Hasiči  opět vyslali vrtulníky v tzv. vláčku, kdy létají v řadě za sebou a shazují vodu pouze na jedno konkrétní místo, tedy ve větším množství. Létá jich pět. Taktika vláčku se osvědčila už ve čtvrtek. Nasazeny jsou ještě v pátek dopoledne švédská letadla, která odpoledne vystřídají letouny Canadair z Itálie. Naopak slanění speciálně vycvičených lezců z vrtulníků na průzkum skrytých ohnisek v těžko přístupném terénu v okolí Pravčické brány se nevydařilo, helikoptéry ohniska rozdmýchávala. V pátek se tam pokusí lezci dostat ze země. Jejich úkolem bude proklestit cestu a případně tam také vytvořit čerpací stanoviště pro helikoptéry.

Blíží se likvidace požáru

Hasiči se blíží k likvidaci požáru v Českém Švýcarsku. Předpoklad byl, že nastane už v pátek, ale komplikací je horko a nedostatek dešťů. Novinářům ve Hřensku to  řekl generální ředitel hasičů Vladimír Vlček. Termín se posunul a zatím podle ředitele není jasné, kdy bude likvidace vyhlášena. Po jejím vyhlášení se však budou moct vrátit domů obyvatelé z evakuovaného Hřenska a jeho dalších částí Mezné a Mezní Louky.

"Je třeba připravovat převzetí území ze strany národního parku České Švýcarsko a v tuto chvíli jsme ve fázi, že máme rozděleno místo zásahu na čtyři sektory. V tuto chvíli je jeden sektor připraven k předání," řekl Vlček. Nejblíže předání je podle něj oblast u obce Janov. Na dalších třech sektorech dál pokračují hasební práce. Hasiči zmenšili zasaženou plochu z 1060 hektarů na 398 hektarů. U rozsáhlého požáru zasahuje 1000 hasičů už třináctý den.

Návrat italských letadel

Na letiště Vodochody kolem poledne dorazí z Itálie dvě letadla Canadair, aby pomohla s hašením požáru v Českém Švýcarsku. Řekl to mluvčí hasičů Martin Kavka. V Českém Švýcarsku italská letadla zasahovala už minulý týden ve čtvrtek, pak se vrátila do Itálie, kde také vypukl požár.

„Požádali jsme o pomoc a Itálie nám opět letadla nabídla,“ uvedl Kavka. Zda se podařilo všechna ohniska v Itálii uhasit, není jasné. Stále tam však hrozí riziko vzniku dalších požárů. Kdy se letouny, které dokážou nabírat vodu z vodní hladiny, zapojí do hasebních prací, zatím Kavka neoznámil. Každé letadlo má kapacitu 6000 litrů vody.

Letouny z Itálie vyrobila kanadská firma Canadair cíleně k hašení požárů. Nejde tak o přestavbu běžného typu letadla. Konstruktéři canadairy navrhli jako létající čluny s křídlem na vrchu trupu a zatahovacím kolovým podvozkem. Tato letadla tak mohou startovat z vodní hladiny i pozemních letišť a nabírat vodu za letu.

Piloti naplňují trupové nádrže o objemu přes 6000 litrů při letu těsně nad hladinou. K úplnému naplnění stačí asi kilometr a půl dlouhý úsek. Výrobce uvádí, že Canadair CL-415 je schopný za hodinu uskutečnit až 12 odhozů vody. Záleží však na vzdálenosti požáru a místa, kde se voda nabírá. Vzdálenost jezera Milada od Hřenska je asi 30 kilometrů.

Uzavřené jezero Milada

Italská letadla po jejich odletu před týdnem nahradily letouny ze Švédska, které také nabírají vodu přímo z vodní hladiny. Uzavřeno tak od minulého týdne zůstává jezero Milada u Ústí nad Labem, kde vodu nejprve čerpaly italské speciály a teď ji tam čerpala švédská letadla. Stroje Air Tractor ze Švédska, které dnes odlétají, dokážou pojmout 3000 litrů vody, tedy o polovinu méně než letouny Canadair.

U rozsáhlého požáru v národním parku České Švýcarsko zasahuje také několik helikoptér, dvě policejní, dvě armádní a dvě ze Slovenska. S hašením pomáhal i vrtulník Black Hawk z Polska. Nasazeny jsou i české antonovy, ty ale například ve čtvrtek hasit nepomáhaly.

Na místě je už desátý den tým slovenských hasičů, aktivně se podílí na zásahu v rezervaci na Děčínsku. Kvůli přetrvávající potřebě hasičů ze Slovenska se tým vystřídá s další skupinou tuto sobotu. "Z české strany jsme byli zároveň požádáni o čtvrtou nádrž fireflex, kterou do zasažené lokality přivezou střídající hasiči," uvedli slovenští hasiči na facebooku.

Video  Následky požáru v Českém Švýcarsku  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání