Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Ukrajinci ze zničené Irpině žijí v přestavěném vlaku. Z kupé udělali byty, nechybí ani hřiště

Autor: tsv - 
27. července 2022
05:00

Desítky Ukrajinců, kteří během ruské okupace města Irpiň přišli o své domovy, nyní dočasně bydlí v odstaveném vlaku nedaleko Kyjeva. Lidé přeměnili jednotlivá kupé na byty, venku vybudovali dětské hřiště a nechybí ani kantýna nebo odpočinková zóna se zavěšenými houpacími sítěmi. „Je to tu dobré, ale domov je domov.“ Místní se snaží zapomenout na hrůzy posledních měsíců.

Ve vlaku stojícím na odstavné dráze v Irpini v tuto chvíli žije šedesát lidí včetně několika dětí. Jednou z nich je paní Ljudmila, která sdílí kupé se svou dcerou. Její dům před zničením hořel tři dny, během kterých se matka s dcerou skrývaly ve sklepě.

Malý byt nyní zdobí množství plyšových hraček, které holčičce pomáhají vyrovnat se s drastickými změnami. Hračky jsou jejím nejcennějším majetkem.

Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku | Reprpofoto Current Time

„Miluje je,“ řekla pro televizi Current Time Ljudmila a dodala, že je měla u sebe i ve sklepě jejich zdevastovaného domu. „Dává jim různá jména.“ Reportáž zveřejnil server Radio Free Europe.

V plamenech skončil také dům postaršího Volodymyra. „Všechno za jednu noc shořelo. Je pro mě těžké o tom mluvit. Přivádí mě to k šílenství,“ přiznal novinářům a na kameru ukázal fotografii domu před útokem. „Nevím, co vám mám říct. Všichni se mě ptají: ‚Řekni mi tohle, řekni mi tamto.‘ Snažím se na to zapomenout.“

Volodymyr ukazuje, jak před okupací vypadal jeho dům Volodymyr ukazuje, jak před okupací vypadal jeho dům | Reprpofoto Current Time

Není to domov

Ačkoli se místní snaží z vlaku a jeho okolí vybudovat pohodlný tábor, jeho obyvatelé denně sní o návratu domů, řekl zaměstnanec tamního dopravního podniku Mychajlo. „Všichni chtějí být doma. Odejít domů do svých bytů. Nechtějí být tady,“ konstatoval. „Je to tu dobré, ale o to nejde. Domov je domov.“

Dopravní podnik a irpiňské úřady mezitím přizpůsobují okolí vlaku mimo jiné i dětem, ty si mohou hrát na hřišti, zatímco dospělí odpočívají v relaxační zóně. Mezi stromy lidé zavěsili několik houpacích sítí a na trávník postavili houpací křesla.

Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku | Reprpofoto Current Time

Velkými proměnami prošel dále samotný vlak, který se může pyšnit například prádelnovým vagonem, kam si obyvatelé chodí prát oblečení ve funkční pračce, nebo vagonem přestavěným v jídelnu. Nechybí ani sprchovací vagon či knihovna. Ačkoli se ale pracovníci nadále snaží lidem pobyt co nejvíce zpříjemnit, všichni doufají, že odsud budou moci brzy odejít.

Při okupaci Irpině v prvních měsících invaze byla podle zdejší radnice zničena přibližně polovina města. „Každých 20 nebo 30 sekund jsme slyšeli ostřelování. Byla to pouhá destrukce,“ popisoval útok jeden z obyvatel v rozhovoru se zpravodajskou agenturou AFP. Mezi oběťmi útoku byly ženy i děti.

11:30
30. 5. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron s několika evropskými státy jedná o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. První instruktoři by do země, která se přes dva roky brání ruské invazi, mohli odjet už za několik týdnů nebo dokonce dnů, napsal dnes s odkazem na své zdroje francouzský deník Le Monde.

10:47
30. 5. 2024

V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

Dění v Praze sledujeme na Blesk.cz online.

10:45
30. 5. 2024

Čína by mohla uspořádat mírovou konferenci o Ukrajině, které by se zúčastnili zástupci Moskvy i Kyjeva, je přesvědčen ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. O jeho vyjádření informuje Reuters s odvoláním na agenturu RIA Novosti. Mírová konference o Ukrajině se v červnu uskuteční ve Švýcarsku, Rusko se jí však účastnit nebude.

„Sdílíme (čínský) postoj, že v první řadě je třeba se zaměřit na příčiny konfliktu a chránit právní zájmy všech stran, přičemž následné dohody musí být založeny na principu rovné a nedělitelné bezpečnosti,“ řekl Lavrov agentuře. Zároveň zdůraznil, že je nutné respektovat „realitu na místě“.

Kompletní online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa