Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Ukrajinci ze zničené Irpině žijí v přestavěném vlaku. Z kupé udělali byty, nechybí ani hřiště

Autor: tsv - 
27. července 2022
05:00

Desítky Ukrajinců, kteří během ruské okupace města Irpiň přišli o své domovy, nyní dočasně bydlí v odstaveném vlaku nedaleko Kyjeva. Lidé přeměnili jednotlivá kupé na byty, venku vybudovali dětské hřiště a nechybí ani kantýna nebo odpočinková zóna se zavěšenými houpacími sítěmi. „Je to tu dobré, ale domov je domov.“ Místní se snaží zapomenout na hrůzy posledních měsíců.

Ve vlaku stojícím na odstavné dráze v Irpini v tuto chvíli žije šedesát lidí včetně několika dětí. Jednou z nich je paní Ljudmila, která sdílí kupé se svou dcerou. Její dům před zničením hořel tři dny, během kterých se matka s dcerou skrývaly ve sklepě.

Malý byt nyní zdobí množství plyšových hraček, které holčičce pomáhají vyrovnat se s drastickými změnami. Hračky jsou jejím nejcennějším majetkem.

Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku | Reprpofoto Current Time

„Miluje je,“ řekla pro televizi Current Time Ljudmila a dodala, že je měla u sebe i ve sklepě jejich zdevastovaného domu. „Dává jim různá jména.“ Reportáž zveřejnil server Radio Free Europe.

V plamenech skončil také dům postaršího Volodymyra. „Všechno za jednu noc shořelo. Je pro mě těžké o tom mluvit. Přivádí mě to k šílenství,“ přiznal novinářům a na kameru ukázal fotografii domu před útokem. „Nevím, co vám mám říct. Všichni se mě ptají: ‚Řekni mi tohle, řekni mi tamto.‘ Snažím se na to zapomenout.“

Volodymyr ukazuje, jak před okupací vypadal jeho dům Volodymyr ukazuje, jak před okupací vypadal jeho dům | Reprpofoto Current Time

Není to domov

Ačkoli se místní snaží z vlaku a jeho okolí vybudovat pohodlný tábor, jeho obyvatelé denně sní o návratu domů, řekl zaměstnanec tamního dopravního podniku Mychajlo. „Všichni chtějí být doma. Odejít domů do svých bytů. Nechtějí být tady,“ konstatoval. „Je to tu dobré, ale o to nejde. Domov je domov.“

Dopravní podnik a irpiňské úřady mezitím přizpůsobují okolí vlaku mimo jiné i dětem, ty si mohou hrát na hřišti, zatímco dospělí odpočívají v relaxační zóně. Mezi stromy lidé zavěsili několik houpacích sítí a na trávník postavili houpací křesla.

Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku Ukrajinci bez domova v Irpini bydlí v přestavěném vlaku | Reprpofoto Current Time

Velkými proměnami prošel dále samotný vlak, který se může pyšnit například prádelnovým vagonem, kam si obyvatelé chodí prát oblečení ve funkční pračce, nebo vagonem přestavěným v jídelnu. Nechybí ani sprchovací vagon či knihovna. Ačkoli se ale pracovníci nadále snaží lidem pobyt co nejvíce zpříjemnit, všichni doufají, že odsud budou moci brzy odejít.

Při okupaci Irpině v prvních měsících invaze byla podle zdejší radnice zničena přibližně polovina města. „Každých 20 nebo 30 sekund jsme slyšeli ostřelování. Byla to pouhá destrukce,“ popisoval útok jeden z obyvatel v rozhovoru se zpravodajskou agenturou AFP. Mezi oběťmi útoku byly ženy i děti.

6:09
4. 6. 2023

Výbuch u ukrajinského města Dnipro včera zasáhl dvoupatrový obytný dům a zranil nejméně 20 lidí, včetně pěti dětí, z nichž tři jsou ve vážném stavu. S odkazem na šéfa oblastní správy Serhije Lysaka smutnou statistiku upřesnila agentura Reuters. Agentura Ukrinform píše o ruském útoku.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

Kompletní online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa