Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Rusové a Ukrajinci se dohodli na vývozu obilí! Turecko: Miliony lidí nebudou čelit hladu

Aktualizováno -
22. července 2022
18:23
Autor: ČTK - 
22. července 2022
16:32

Zástupci Ruska a Ukrajiny se podepsali pod dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem. Umožnit to má vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokovány v důsledku ruského útoku proti sousední zemi. Ceremonie v Istanbulu se zúčastnili také generální tajemník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dohoda má Ukrajině umožnit export okolo 22 milionů tun obilí, které kvůli válce uvázly v přístavech, Rusku pomůže vyvážet jeho zemědělskou produkci a hnojiva na světový trh, uvedla agentura AP.

Dlouhou dobu dojednávané řešení otevírá cestu k vývozu obilí ve významném objemu ze tří klíčových ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne do rozvojových zemí, prohlásil Guterres. Dnešní krok označil za „maják naděje“. Ocenil, že Ukrajina a Rusko dokázaly překonat překážky a odložit rozpory kvůli iniciativě, jež poslouží společným zájmům celého světa. Doufá také, že dohoda umožní stabilizovat ceny potravin na světovém trhu, které se staly noční můrou rozvojových zemí. Miliony lidí nebudou čelit hladu, zdůraznil Erdogan. Prezident země, která je členem Severoatlantické aliance, se znovu vyslovil pro brzké ukončení války na Ukrajině.

Pro obě znepřátelené strany byl nakonec přijatelným řešením podpis dvou zrcadlových, ale oddělených dokumentů. Jeden podepsal za Kyjev tamní ministr dopravy Oleksandr Kubrakov, druhý za ruskou stranu ministr obrany Sergej Šojgu. Za Turecko v obou případech připojil svůj podpis ministr obrany Hulusi Akar. Při ceremonii v Istanbulu s účastí prezidenta Erdogana a Guterrese, vysílané v přímém přenosu, si Šojgu a Akar po podpisu potřásli pravicí. Jak upozornila agentura Reuters, zástupci Ruska a Ukrajiny si při podpisové ceremonii v Istanbulu k jednomu stolu nesedli.

„Ukrajina nepodepisuje s Ruskem žádné dokumenty,“ okomentoval situaci na sociálních sítích Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta. Současně varoval, že Ukrajina bude okamžitě reagovat na jakoukoliv ruskou provokaci.

Jak vývoz bude fungovat

Dohoda podle listu Ukrajinska pravda počítá s tím, že plnou kontrolu nad přístavy Oděsa, Čornomorsk a Južne si zachová ukrajinská strana. V přístavech nemají být jiné lodi než plavidla určená pro přepravu zemědělských výrobků, potravin a hnojiv. Dokument podle deníku nepočítá s oslabením sankcí proti Rusku, ale ani s tím, že by ukrajinské lodě měly provázet ruská plavidla.

Dohled nad plněním dohody má zajišťovat společné koordinační středisko v Istanbulu, v němž bude zastoupena Ukrajina, Rusko, Turecko i OSN. Toto středisko vytvoří inspekční týmy. Jejich inspekcím budou v přístavech stanovených Tureckem podléhat všechny lodě plnící dohodu. Žádné vojenské lodě, letadla nebo drony se nebudou smět přiblížit k námořnímu humanitárnímu koridoru blíže, než stanoví OSN. Dohoda bude platit 120 dnů, pokud jedna ze stran neoznámí, že ji chce ukončit.

Dohoda nepočítá s odminováním ukrajinských přístavů ani s vojenským doprovodem lodí převážejících obilí, uvedla na svém ruskojazyčném webu BBC. Ruská média podle ní odhadují, že bezpečné koridory umožňující pravidelnou plavbu mohou vzniknout do dvou týdnů. Inspekce mají kontrolovat, zda lodě plující do ukrajinských přístavů nepřevážejí zbraně a munici. Ruský ministr Šojgu podle agentur přislíbil, že Rusko dodrží své závazky a nevyužije příležitosti k napadení přístavů.

„Společné inspekce (v tureckých přístavech) ochrání naše přístavy před ,trojskými koňmi‘,“ uvedl ukrajinský ministr Kubrakov, jenž zdůraznil, že Ukrajina si zachovává plnou kontrolu nad svými přístavy a přilehlými vodami v severozápadní části Černého moře. Dohodu podle něj umožnily ukrajinské úspěchy ve válce proti Rusku, zejména opětovné ovládnutí Hadího ostrova u Oděsy, který na počátku války obsadily ruské síly.

20:26
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval k účasti na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku prezidenty Spojených států Joe Bidena a Číny Si Ťin-pchinga. Video s výzvou v angličtině nahrál podle agentury Reuters ve vyhořelé charkovské tiskárně, která se ve čtvrtek stala terčem ruského útoku. USA se summitu zúčastní, řekl dnes podle agentury Reuters nejmenovaný americký činitel, který ovšem odmítl sdělit, kdo a na jaké úrovni z Washingtonu přijede.

20:02
Dnes

Rusové údajně zasáhli letiště v Záporoží.

19:02
Dnes

Ministr obrany Umerov uvedl, že Rusko letos na Ukrajině použilo 10 000 řízených bomb. Rusko obvykle používá proti ukrajinským vojenským a civilním cílům laserem nebo satelitem naváděné bomby KAB s nosností od 250 do 1 500 kilogramů.

Zobrazit celý online

Video  Ministr Lipavský na Ukrajině: Zavítal na ostřelované předměstí Kyjeva.  - Blesk - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa