Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Za protest proti válce skončila na Sibiři: Ruskou novinářku zavřeli do psychiatrické léčebny

Autor: Darina Jíchová - 
6. července 2022
05:00

„Lidé se zdravým rozumem jsou pro mír,“ tento status pořádně zavařil ruské novinářce Marii Ponomarenkové (44) z Petrohradu. Hrozilo jí vězení až 15 let za „záměrné šíření nepravdivých informací o ruské armádě“, mluvilo se i o tom, že přijde o děti. Nakonec skončila na Sibiři v psychiatrické léčebně, uvedl list Daily Mail.

Ponomarenková je matka dvou dětí, její šestnáctileté dcera se stala nástrojem prokuratury a v případu vedeném proti své matce figuruje jako svědek. Novinářka tvrdí, že se ji a jakoukoliv další opozici proti válce úřady snaží umlčet. Působila jako zpravodajka RusNews a pokrývala události v Barnaulu, Novosibirsku a Petrohradu.

„Je nemožné mlčet, když víte, že umírají tisíce nevinných lidí,“ napsala. Další její „nepravdivá“ zpráva se věnovala ruskému útoku na divadlo v Mariupolu, kde se skrývaly stovky civilistů včetně dětí. Ruské ministerstvo obrany ostřelování objektu popřelo a obvinilo z něho „ukrajinské nacionalisty“. A protože si příspěvky Ponomarenkové protiřečily s oficiální verzí událostí, jak je vykládá Kreml, novinářka byla zadržena a umístěna prvotně do detence, kde čekala na soud.

Návrat k sovětským praktikám

Kritik prezidenta Vladimira Putina Michail Chodorkovskij, který byl vězněn 10 let, označil celý případ za návrat k sovětským metodám, kdy stát užíval „umístění do psychiatrické léčebny k umlčení politického disentu“.

V léčebně bude Ponomarenková měsíc, čeká ji psychologická evaluace. Její známá Jana Drobnochodová tisku sdělila, že novinářka nemá dovolené osobní návštěvy, od rodiny a přátel nesmí dostávat ani dopisy. „Vidět se může pouze s právníky,“ dodala Drobnochodová. Novinářku zastupuje Sergej Podolskij. „Vyšetřovatelé vyslýchali Mariiny nezletilé dcery a výpověď jedné z nich byla použita jako důkaz proti vlastní matce,“ vyjevil právník.

21:30
Dnes

Ukrajina hlásí exploze v hned několika regionech země. Tři výbuchy zaznamenali například lidé ve Vinnycké oblasti, informoval list The Kyiv Independent.

21:01
Dnes

Ukrajinští partyzáni v luhanském městě Bilokurakyne vylepují letáčky se slovy: „Sláva Ozrojeným silám Ukrajiny.“

20:31
Dnes

Takto vypadá vrakoviště zničených vozů v okupovaném Mariupolu. Podle tamní městské rady chtějí okupanti zničit prostředky veřejné dopravy, aby se z města nikdo nemohl evakuovat. Informovala o tom televize Nexta.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa