Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Ruský útok na Oděsu si vyžádal jednu oběť. Putinovy jednotky se dál zaměřují na Donbas

Aktualizováno -
10. května 2022
10:59
Autor: ČTK - 
10. května 2022
08:12

Pondělní raketový útok ruských vzdušných sil na ukrajinské přístavní město Oděsa si podle místních úřadů vyžádal jednoho mrtvého a pět zraněných. V Donbasu pokračuje ofenzíva ruské armády, uvedl generální štáb v Kyjevě. Sirény leteckého poplachu dnes brzy ráno zněly v Luhanské, Charkovské a Dněpropetrovské oblasti.

Rusko v pondělí vystřelilo na Oděsu celkem sedm raket, přičemž zasaženo bylo obchodní centrum a skladiště spotřebního zboží. Zemřel zde jeden člověk a dalších pět utrpělo zranění, sdělilo v noci na dnešek jižní velitelství ukrajinské armády. Podle něj hasiči nadále bojují s plameny. Útok se odehrál v době návštěvy předsedy Evropské rady Cherlese Michela, který se musel spolu s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem uchýlit do krytu.

Rusko usiluje o plnou nadvládu nad Donbasem

Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním hlášení uvedl, že ruská armáda nadále útočí na východě země ve snaze získat plnou kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí. Pokračují boje o obce Vojevodivka, Toškivka, Nyžně а Kamjanka. V Mariupolu ruská vojska pokračovala v dělostřeleckých a leteckých úderech na areál oceláren Azovstal, který je posledním útočištěm ukrajinských obránců tohoto města.

Za předchozí den ukrajinští vojáci odrazili 15 nepřátelských útoků a zničili jeden systém protivzdušné obrany, devět tanků, tři dělostřelecké systémy, 25 obrněných bojových vozidel a tři speciální ženijní vozidla. V důsledku ruského ostřelování zemřelo v Ukrajinou kontrolované části Donbasu šest civilistů, uvedl generální štáb. Údaje nebylo možné nezávisle ověřit. Velení armády současně varovalo před možností ruských sabotáží v závodech ukrajinského chemického průmyslu.

Rusko od začátku útoku na Ukrajinu před 76 dny ztratilo přibližně 26.000 vojáků, 1170 tanků, 2808 obrněných vozidel, 199 letadel, 158 vrtulníků a 380 dronů, uvedl ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky od 24. února zničily 163 ukrajinských letadel a 124 vrtulníků, 793 dronů a 2979 tanků a dalších obrněnců, uvedl dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS. Tvrzení ani jedné ze stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Katarská televize Al-Džazíra ukázala chladírenský vagon s těly mrtvých ruských vojáků, které podle stanice ruská armáda zanechala na bojišti při ústupu od Kyjeva. Reportáž o ruských ztrátách na Ukrajině odvysílala televize v pondělí, tedy v den, kdy Rusko vojenskými přehlídkami v Moskvě i v dalších ruských městech slavilo sovětské vítězství v druhé světové válce. Na záběrech jsou vidět ruské uniformy a také etiketa výrobce ruské neprůstřelné vesty.

Rusko naposledy informovalo o svých ztrátách 25. března, kdy ministerstvo obrany oznámilo, že na Ukrajině bylo zabito 1351 ruských vojáků a dalších 3825 utrpělo zranění. Stanice BBC mezitím v otevřených zdrojích našla informace o 2120 zabitých vojácích, upozornila však, že skutečný počet bude vyšší, protože v některých ruských regionech se tyto informace nezveřejňují.

Kyjev: Rusové nás podcenili

„Podcenění ukrajinského odporu a plánování podle 'nejlepšího možného scénáře' vedlo k prokazatelným operačním selháním, která zabránila ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi oznámit na přehlídce ke Dni vítězství 9. května významný vojenský úspěch na Ukrajině,“ uvedlo ve svém každodenním hlášení k válce na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Plán invaze podle něj vycházel z mylného předpokladu, že ruská armáda narazí na omezený odpor a bude schopna rychle obklíčit a obejít velká města. Cenou za to byly neudržitelné ztráty a snížení bojeschopnosti ruské armády.

22:16
23. 9. 2023

S tímto se pro dnešek loučíme, online zpravodajství k Ukrajině pokračuje zase od rána. Dobrou noc.

22:13
23. 9. 2023

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že prosazovaný ukrajinský mírový plán ani nejnovější návrhy OSN na oživení černomořské obilné dohody „nejsou realistické“. Současně obvinil Západ, že na Ukrajině vede přímo válku proti Rusku, a označil jej za „říši lží“. Informovaly o tom tiskové agentury.

Lavrov vystoupil na tiskové konferenci po týdnu intenzivní globální diplomacie na každoročním setkání světových lídrů v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Kyjev a jeho západní spojenci se během 78. zasedání Valného shromáždění OSN snažili získat další podporu pro Ukrajinu, která se už 19 měsíců brání ruské agresi na svém území.

„Je to naprosto neproveditelné,“ řekl Lavrov podle agentury Reuters na adresu desetibodového plánu, který prosazuje Kyjev. „Toto není možné realizovat. Není to realistické a každý to chápe, ale zároveň říkají, že je to jediný základ k jednání.“ Dodal, že pokud Kyjev a jeho západní spojenci budou na tomto postoji trvat, konflikt se rozhodne na bojišti.

20:31
23. 9. 2023

„Ukrajinská ekonomika poprvé od začátku invaze rostla,“ tweetuje kanál Nexta TV s odkazem na agenturu Bloomberg. „Národní banka očekává, že v roce 2023 ekonomika poroste o 2,9 %.“

Zobrazit celý online

Video  Ukrajina na vlastní kůži. Uprchlíkem nechce být nikdo, říká reportér Boháč a popisuje děs i naději  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud